ua en ru

Міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі: "Я працюю, і поки не відпустять - буду працювати"

Міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі: "Я працюю, і поки не відпустять - буду працювати" Олександр Квіташвілі розповів про перспективи свого звільнення, держзакупівлі і протистояння з профільним комітетом Ради
Автор:
Голова Мінздраву Олександр Квіташвілі не може знайти взаєморозуміння з профільним комітетом Верховної ради з питань реформування галузі, в той же час міністерство продовжує здійснювати держзакупівлі медпрепаратів і не боїться корупційних скандалів. Про це міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі розповів в бліц-інтерв'ю РБК-Україна.

Голова Мінздраву Олександр Квіташвілі не може знайти взаєморозуміння з профільним комітетом Верховної ради з питань реформування галузі, в той же час міністерство продовжує здійснювати держзакупівлі медпрепаратів і не боїться корупційних скандалів. Про це міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі розповів в бліц-інтерв'ю РБК-Україна.

РБК-Україна: 17 вересня питання вашої відставки розглядалося в парламенті. Чотири рази Верховна Рада не змогла звільнити вас. Чому депутатам це не вдалося?

Олександр Квіташвілі: Це питання не до мене, напевно, а до депутатів, які не голосували або голосували "проти". Я не можу пояснити, як це взагалі можливо.

РБК-Україна: Ви заявили, що між вами і парламентським комітетом неможливо нормальна співпраця. Чому?

Олександр Квіташвілі: Абсолютно неможлива. Не тільки в моєму випадку - там проблема компетенції. Розуміння реформ у нас різне. Моє розуміння - це глобальна реформа, яка повинна змінювати всю країну. Пан Мусій (нардеп Олег Мусій, екс-міністр охорони здоров'я, - ред.) рік пропрацював у міністерстві і не зміг почати жодної реформи. У пані Богомолець (голова парламентського комітету з питань охорони здоров'я Ольга Богомолець, - ред.) розуміння реформ зовсім інше.

У нас немає одного бачення. Та людина, яка прийде після мене, повинна мати повну підтримку від Комітету. А поки така ситуація складається, буде дуже важко якісь реформи проводити. Потрібна підтримка від парламенту.

РБК-Україна: Чи можете ви стверджувати, що Ольга Богомолець ставить вам палки в колеса тому, що має намір зайняти ваше крісло?

Олександр Квіташвілі: Я не знаю. Мені нецікаво, хто хоче в моє крісло. Якщо хтось думає, що це велике крісло, то він серйозно помиляється. Але ви можете подивитися записи всіх засідань комітету, і самі побачите, хто чим там займається.

РБК-Україна: В день, коли парламент голосував за вашу відставку, ви говорили про "мафію" в системі охорони здоров'я. Вас просили назвати, хто ця мафія. Ви назвали прізвища депутатів, які не голосували за урядовий пакет законопроектів...

Олександр Квіташвілі: Я взагалі слово "мафія" не вживаю в своєму побуті. Навіть, коли говоримо про фарміндустрію, я там теж не вимовляю слово "мафія". Це неправильна оцінка ситуації.

Я стояв біля трибуни, і 250 депутатів щось там кричали з різних сторін. "Прізвища!", "Хто тобі заважає?!". Розповів, хто мені заважає, назвав ключових (депутатів - ред.) у Комітеті, які голосували проти (урядового пакету законопроектів - ред.). Яка там "мафія"? Якби була "мафія", нам легше було б з нею працювати. Домовлятися з "мафією" легше (сміється).

РБК-Україна: Коли ви говорили про "мафію", ви згадали компанію "Вектор-Фарм". Що ви мали на увазі?

Олександр Квіташвілі: Це компанія, яка виграла тендер у минулому році і зі скрипом завозить препарати по СНІДу.

РБК-Україна: Генеральна прокуратура тримає їх під контролем, щоб поставки препаратів все-таки йшли?

Олександр Квіташвілі: Там і Генеральна прокуратура, і МВС і СБУ - всі замішані в цій справі. Намагаємося з них вичавити, що б вони завезли те, під чим підписалися.

РБК-Україна: Повертаючись до вашої відставки. Ймовірно, депутати відмовлялися вас звільнити, щоб ви назвали винних у корупції по лінії держзакупівель - так?

Олександр Квіташвілі: Ми зараз проводимо закупівлі. Те, що було в минулому році, це нехай, будь ласка, прокуратура розслідує. Це не ті закупівлі, які під моїм керівництвом робив МОЗ. Якщо у когось будуть якісь претензії до наших закупівель, то, будь ласка, вони можуть простежити всі. Але поки, "тьху-тьху-тьху" (стукає по дверям), все йде нормально і тихо. Сподіваюся, що корупційних скандалів не буде.

РБК-Україна: І все-таки, депутати вимагають від вас звіту щодо держзакупівель...

Олександр Квіташвілі: Того депутата, який вимагав, потім забрали з будівлі парламенту в наручниках (мова про Ігоря Мосийчука, - ред.).

РБК-Україна: Так чому, зрештою, профільний комітет Ради відмовляється підтримувати ваш пакет законопроектів?

Олександр Квіташвілі: А ви запитайте їх самих. Мені вони не можуть пояснити. Немає там аргументації чому. Вони кажуть, що це буде приватизація. Я кажу - не буде там приватизації.

РБК-Україна: Ольга Богомолець каже, що в урядовому пакеті законопроектів закладена небезпека банкрутства медустанов за їх приватизації. Це правда?

Олександр Квіташвілі: Це говорить людина, у якого своя приватна клініка, не забувайте.

РБК-Україна: Чи знаєте ви, ким хочуть вас замінити?

Олександр Квіташвілі: Я не маю ані найменшого поняття. Зі мною цього ніхто не обговорював.

РБК-Україна: Ви сказали, що на наступному пленарному тижні будуть знову розглядати вашу відставку. Чи можливо, що це питання затягнеться до грудня або довше?

Олександр Квіташвілі: Тоді буду тут до грудня. Що робити? Я ж не можу сісти в машину і кудись поїхати. Я працюю, і поки не відпустять - буду працювати.

РБК-Україна: У той же час ви говорили, що вас хочуть якомога швидше відправити у відставку, щоб ви не змогли провести держзакупівлі, які, власне, почали проходити прозоро...

Олександр Квіташвілі: Це теж можливо, тому що перехід на міжнародні закупівлі в цьому році - це близько 2,5 млрд гривень. Багато товаришів, чиї інтереси були в цих закупівель, не отримають їх. Так що все може бути.

РБК-Україна: Коли цей процес з держзакупівлями завершиться - як завжди, в останні дні грудня?

Олександр Квіташвілі: Ні, до кінця жовтня все повинно бути завершено. Тому що місцеві закупівлі вже завершені. Зараз йдуть переговори з міжнародними організаціями.

Бесіду вела Надія Андрікевич