ua en ru

Міністр внутрішніх справ Німеччини пропонує видворяти з країни радикальних ісламістів

Автор: RBC.UA
Міністр внутрішніх справ Німеччини Ганс-Петер Фрідріх запропонував видворяти з країни радикальних ісламістів, що несуть загрозу безпеці.

Міністр внутрішніх справ Німеччини Ганс-Петер Фрідріх запропонував видворяти з країни радикальних ісламістів, що несуть загрозу безпеці. Про це повідомляє "Комерсант".

У Франції подібні заходи вже здійснюються: в кінці минулого тижня МВС повідомило про депортацію марокканця, який на екстремістських сайтах закликав до терактів - це вже дванадцятий потенційний ісламський терорист, висланий за останній рік.

Приклад депортованого з Франції 24-річного марокканця показовий: він не встиг зробити ніяких протиправних дій, тільки до них закликав. Але МВС визнало це достатньою підставою для депортації. Глава МВС Манюель Вальс нагадав у цьому зв'язку про "рішучості Франції вести боротьбу з тероризмом і з тими, хто через інтернет закликає до збройного джихаду".

Читайте також: Великобританія визнана найбезпечнішою країною Західної Європи

Висланий марокканець переселився до Франції в 2009 році, одружився на француженці, обзавівся двома дітьми і жив у місті Ла-Рошель. Вільний час проводив на ісламістських інтернет-сайтах. Там він виступав під псевдонімом Абу Хамза - так звали загиблого в 2010 році лідера "Аль-Каїди" в Іраку, це ж ім'я взяв собі радикальний британський проповідник, висланий в США. Марокканець закликав підривати автомобілі, влаштовувати теракти в аеропортах і на вокзалах, викрадати французів в інших країнах. Він пропонував однодумцям вбити кількох людей, імен яких влада не називає, уточнюючи лише, що в чорному списку були відомий французький журналіст і релігійний діяч. У підсумку МВС дійшло висновку: "Ця людина представляє загрозу державі та громадської безпеки і з цієї причини підлягає депортації".

У Німеччині, де останнім часом серед іммігрантів з мусульманських країн також посилилися ісламістські настрої, до висилки потенційних терористів поки що не вдавалися. Втім, заяви глави МВС Ханса-Петера Фрідріха дозволяють припустити, що чекати залишилося недовго. "Люди, які сіють релігійну ворожнечу, заслуговують видворення. Правові норми повинні ясно встановлювати: той, хто застосував насильство для нав'язування релігійних поглядів, зобов'язаний покинути країну", - заявив міністр в інтерв'ю Neue Osnabrucker Zeitung.

Читайте також: Бомби, що вибухнули на марафоні в Бостоні, були радіокерованими, - джерело (фото)

За його словами, посилити слід і законодавство щодо потенційних правопорушників, "дотримуються екстремістських переконань". Відповідні поправки пан Фрідріх представить вже на цьому тижні на зустрічі з главами внутрішньополітичних відомств федеральних земель. Крім того, в рамках "систематичної боротьби з терористичною загрозою" міністр пообіцяв посилити відеоспостереження на вокзалах і аеропортах - цей захід безпеки вже передбачена в бюджеті країни на 2013 рік.

Відповідаючи на запитання журналістів про "біженців з Чечні і Росії в цілому", голова МВС підтвердив: у його відомстві, "природно, стежать за припливом людей з кризових регіонів Росії і зі Східної Європи". Про те, що Німеччина зробила висновки після терактів в Бостоні, міністр неодноразово говорив раніше. Ще наприкінці квітня він заявив, що головна загроза сьогодні виходить від терористів-одинаків. І нагадав: німці вже могли переконатися в цьому на прикладі вихідця з Косово, албанця-мусульманина Аріда Уки, в 2011 році вбив двох американських військових в аеропорту Франкфурта-на-Майні.

Якщо подані міністром поправки затвердять, МВС отримає право вносити у федеральні списки потенційних терористів не тільки осіб, вже відзначилися правопорушеннями, а й тих, хто "всього лише" відкрито підтримує екстремістські погляди, в тому числі на інтернет-сайтах. "Щоб мати право висилати з Німеччини тих, хто проповідує ненависть, ми повинні зробити законодавство більш суворим. Досі ми могли висилати тільки злочинців. Ті, хто проповідує насильство, але самі у протиправних діях не помічені, не могли бути вислані з країни. Це ми і хочемо змінити, посиливши законодавство. Адже ці люди приводять до радикалізації їхнього оточення, сіють ненависть і роблять інших злочинцями. Ми не можемо цього допустити ", - пояснив спікер з внутрішньополітичних питань фракції ХДС/ХСС у Бундестазі Ганс-Петер Уль.

Як вважають експерти, посилення законодавства - спочатку в Німеччині, а потім, можливо, і на європейському рівні - допоможе запобігти напливу до країн ЄС радикальних ісламістів, що беруть участь в боях на Близькому і Далекому сході. Для Німеччини таку загрозу представляють ісламісти, що борються в Сирії на боці противників Башара Асада. Для Франції такою ж проблемою, як Сирія для Німеччини, стало Малі. Ця африканська країна, де з січня Франція проводить військову операцію проти ісламських екстремістів, приваблює "бійців джихаду" з усього мусульманського світу. У тому числі вихідців з Африки, що переселилися до Франції.