Міністр фінансів Данилюк: Завдання номер один – легалізація доходів
Міністр фінансів - одна з найбільш відповідальних посад в уряді Володимира Гройсмана. Реформувати держфінанси, податкове законодавство, відновити співпрацю з МВФ парламент доручив Олександру Данилюку, який в Кабмін перейшов з посади заступника голови Адміністрації президента. Про перші рішення на посаді міністра, кадрові перестановки, ліберальні підходи в оподаткуванні, пропозиції для МВФ Олександр Данилюк розповів в бліц-інтерв'ю РБК-Україна.
РБК-Україна: Хто вам запропонував очолити Міністерство фінансів: Порошенко чи Гройсман?
Олександр Данилюк: Володимир Гройсман.
РБК-Україна: Які конкретні завдання ставить перед вами прем'єр-міністр?
Олександр Данилюк: Завдання не ставилися. Ми один одного знаємо досить добре, тому він розуміє, що мені завдання ставити не потрібно. Він розуміє, що я знаю, що потрібно робити. Мої пріоритети входить відновлення роботи з МВФ, реалізація коаліційної угоди. Та найважливішим для мене є реформування Міністерства фінансів, щоб воно стало інтелектуальним центром, драйвером реформ.
РБК-Україна: Чи будуть кадрові ротації в міністерстві або залишиться кадровий склад, який працював при Наталії Яресько. В першу чергу, маю на увазі заступників.
Олександр Данилюк: Кадровий склад зміниться. У мене принцип: потрібно привчати людей до того, що приходить політична команда і незалежно від відносин, реформує. Весь склад буде змінюватися чи ні, я ще вирішу окремо. Але я вважаю, що у міністра повинна бути можливість підбирати собі команду. Зрештою, це відповідальність міністра. Не обов'язково, що всі заступники підуть, але я залишаю за собою таку можливість.
РБК-Україна: Були прогнози, що заступник міністра Оксана Маркарова може залишитися у вашій команді.
Олександр Данилюк: Зараз я прізвища не обговорюю, я оцінюю те, що необхідно зробити і підбираю команду. Я буду подавати на звільнення всіх, а потім буду правильно формувати команду. Збалансовано. А Оксану Маркарову я знаю дуже добре і з дуже хорошої сторони.
РБК-Україна: Голова Державної фіскальної служби при вас - це Роман Насіров або голова податкового комітету Ніна Южаніна?
Олександр Данилюк: Давайте поки не будемо кадрові призначення обговорювати. Мені важливо, показати результат. Очікування від цього уряду дуже високі. Важливо зараз відбудувати систему адміністрування. Якщо це буде розділятися головою ГФС і він зможе ефективно реалізувати, то у мене як у міністра, які можуть бути претензії. Якщо ні, то постане питання про кадрові призначення.
РБК-Україна: Прочитала програму діяльності нового уряду, і в пріоритетах за вашим блоком - прийняття нового Податкового кодексу, введення мораторію на внесення змін до нього на 3-5 років. Навіщо розробляти новий кодекс, якщо є два вже готових варіанти - від податкового комітету і від Кабміну, але правда, Кабміну Арсенія Яценюка?
Олександр Данилюк: У нас є реформа, яка була прийнята минулого року.
РБК-Україна: Це можна назвати реформою?
Олександр Данилюк: Якщо говорити про продовження податкової реформи, то я це підтримую. Я підтримую ліберальні погляди, це моя основа. Але ці погляди потрібно балансувати з нашою реальністю. Але я буду максимально відстоювати лібертаріанський підхід.
РБК-Україна: Якщо ви прихильник либертарианских поглядів, то яким чином будете налагоджувати роботу з МВФ? Тому що фонд був категорично проти зниження ставок в проекті меморандуму уряд брав зобов'язання не переглядати ставки.
Олександр Данилюк: Це все питання переговорів. Я вважаю, що найближчим часом ми не можемо говорити про радикальну зміну системи. Нам необхідно спочатку показати, що ми зможемо налагодити правильне адміністрування, а тут дуже багато чого потрібно робити. І, я думаю, якщо ми покажемо успіх, а я впевнений, що покажемо і це моя принципова позиція, тоді можемо говорити про зміни. При правильному адмініструванні ми можемо досить багато додаткового ресурсу вивільнити.
РБК-Україна: Що для вас правильне адміністрування? Якщо говорити конкретніше, що і де будете спрощувати?
Олександр Данилюк: По-перше, завдання номер один – легалізація доходів.
РБК-Україна: "Нульова" декларація та непрямі методи оцінки доходів і витрат?
Олександр Данилюк: Є кілька моментів. Важливо об'єднати бази податкової служби та митниці. Можете самі уявити який ресурс звільняється тільки за рахунок цього. І зіставляти бази з системами, які діють на заході.
РБК-Україна: Обмін інформацією ви маєте на увазі?
Олександр Данилюк: Так, щоб не було лазівок і тіні, де можуть ховатися досить чималі кошти. Це наш ресурс, який, на жаль, йде не в бюджет. Потім, мені здається, необхідно попрацювати над легалізацією зарплат. Була проведена важлива складова реформи (зниження ставки ЄСВ, - ред.) і вона вже дає результати. Але мені здається, що ми ще недостатньо використовували цей інструмент. Багато хто не розуміють, які можуть бути наслідки, якщо не легалізувати зарплати.
РБК-Україна: тобто, умовно кажучи, влада бізнесу дала можливість легалізуватися і знизила ставку ЄСВ, але не весь бізнес захотів перейти на "білі" зарплати?
Олександр Данилюк: Цілком вірно. Тобто в цій частині теж потрібно попрацювати. Мені здається, що потрібно максимізувати ККД від тих дій, які вже були зроблені. Після цього можемо розмовляти з МВФ, показуючи їм, що ми максимально можемо вичавити з того, що вже зроблено. І я не розумію, чому вони можуть бути проти. Але я проти того, щоб приходити, ставити ультиматуми. Це неправильний підхід і не справедливо по відношенню до моєї попередниці.
РБК-Україна: "Нульових" декларацій і непрямих методів варто чекати вже з 1 січня 2017 року?
Олександр Данилюк: "Нульову" декларацію я не хочу зараз коментувати. Ще немає позиції у мене.
РБК-Україна: Повертаючись до ГФС, ви прихильник того, щоб митниця залишалася в структурі або це повинна бути окрема служба?
Олександр Данилюк: Я прихильник об'єднання. Якщо це єдина організаційна структура з єдиними завданнями, то так простіше буде реалізовувати зміни.
РБК-Україна: Чи буде при вас реалізовуватися ідея щодо фінансування доріг за рахунок частини митних надходжень. Роман Насіров пропонував ще й частину ПДВ направляти на ці цілі, так як з цього податку суттєве перевиконання.
Олександр Данилюк: Логіка така: митні збори не зовсім локальні. Немає заслуги якійсь одній області, а може вона просто ближче до порту або кордоні. Треба якось інакше підходити до цього. Якщо є центральний збір, то він централізовано і повинен збиратися, а розподіл має бути не з таких принципів: хто більше зібрав, той більше й отримає. Але таке рішення прийнято, і я подивлюся, як це працює. Я чув, що експерименти ефективні і десь дороги вже почали ремонтувати. Але я хочу сам проаналізувати ефективність цього проекту, в тому числі і з аутсорсингу митниць. Напевно, неправильно перекреслювати все. Але ми повинні перевірити. Якщо буде ефективно, то будемо використовувати. Нас, Слава Богу, в рамки не затискають, можемо трохи і поекспериментувати. Те ж саме і по Одеській митниці. Там проводився експеримент. Я дуже не хочу політизувати процес, я хочу об'єктивно оцінити, що спрацювало, що ні. І зробити з цього певні висновки.
РБК-Україна: У бюджеті зараз з'явилися фіскальні ризики - близько 40 млрд гривень. Очікується недобір по ренті, за рахунок того, що при формуванні була закладена висока ціна на нафту, по ПДВ з аграріїв, тому що в кінці року вони отримали передоплати за продукцію, щоб залишити ПДВ повністю у своєму розпорядженні. І ця ситуація без обліку переплат, коригування курсу та макроекономічних показників. Як виправляти ситуацію?
Олександр Данилюк: Дайте мені час, щоб розібратися.
РБК-Україна: Ви плануєте секвеструвати бюджет, так як, наприклад, МВФ погіршив прогноз зростання економіки до 1,5%. У бюджет закладено зростання ВВП на 2%.
Олександр Данилюк: Я думаю, що треба буде подивитись результати за півріччя, тому що подекуди йде перевиконання, за іншими напрямами - проблеми. Тому вже за підсумками півріччя можна приймати рішення.
РБК-Україна: Чи буде вами продовжена політика верифікації соцвиплат?
Олександр Данилюк: Верифікація, мені здається, це правильний підхід. Ті, хто не має права отримувати соцвиплати, не мають їх отримувати.
РБК-Україна: За деофшоризації українського бізнесу вже продумана стратегія? У Верховній раді фракції "Батьківщина" і "Опозиційний блок" вже зареєстрували свої законопроекти. І Юлія Тимошенко каже, що їх пропозиції попередньо схвалив податковий комітет Южаниной.
Олександр Данилюк: Я ще про це не знаю, але тепер це в моїй відповідальності і я буду з цим розбиратися.
РБК-Україна: ЗМІ написали про те, що ви є власником двох компаній в Лондоні. Після того, як це стало публічно, з'явилася інформація про те, що ви почали вносити зміни в діяльність компаній.
Олександр Данилюк: Я зв'язався зі своїми партнерами, які там працюють, і фактично отримав від них letter resignation (лист про відставку) та підтвердження, що вони займалися цим питанням з 2015 року. Це зайняло певний час. Тому вчора (13 квітня, ред.) були подані зміни (у реєстрах компаній з'явилася інформація, що Данилюк був звільнений з посади директора Rurik Real Estate Investment Limited в травні 2015 року, - ред.) .Фактично з 2010 року я не займаюся підприємницькою діяльність. Я з бізнесу, для мене політика - тимчасова. Я думав, місяць-два, прийду, запущу і все. Але якось все затяглося. Всі ці компанії - моє минуле, абсолютно прозорий бізнес в Лондоні.
Розмовляла Наталія Непряхіна.