ua en ru

Мінфін підвищить акцизи на алкоголь для реалізації соцініціатив Януковича

Автор: RBC.UA
Мінфін розробив пакет законопроектів, який повинен дозволити додатково зібрати податків на 7,4 млрд грн на реалізацію соцініціатив Президента Віктора Януковича.

Мінфін розробив пакет законопроектів, який повинен дозволити додатково зібрати податків на 7,4 млрд грн на реалізацію соцініціатив Президента Віктора Януковича, пише "Комерсант-Україна".

У розпорядженні видання опинилися тексти трьох законопроектів, розроблених Мінфіном, які найближчим часом повинні бути прийняті Верховною радою, для того щоб до державного бюджету надійшли відсутні кошти для реалізації президентських соціальних ініціатив. Крім податку на розкіш, введення якого повинно забезпечити надходження 900 млн грн в рік, запропонований ще ряд змін в Податковий кодекс, що дозволяє збільшити доходи бюджету на 3,8 млрд грн.

Зростання надходжень очікується за рахунок збільшення акцизів на алкоголь на 10-11,2%. Найсуттєвіше підвищиться акциз на спирт - з 45,87 до 51,01 грн за літр 100-відсоткового спирту. Через це вартість півлітрової пляшки горілки в роздробі збільшиться на 2 грн, а 1 л вина, крім натурального,- на 30 коп. Акциз на пиво збільшиться на 11% - з 0,81 до 0,9 грн. "Якщо це відбудеться з 1 січня 2013 р., то буде законно, а якщо ні - то це порушення Податкового та Бюджетного кодексів. Навантаження ляже на споживача, який скоротить попит на продукцію, а ми скоротимо виробництво, що позначиться на сплаті податку на прибуток", - говорить гендиректор "'Славутич' Carlsberg Group" Петро Чернишов. Генеральний директор ЗАТ "Укрпиво" Галина Коренькова додає, що в перші два-три місяці зростання акцизу викличе вимивання оборотних коштів. При цьому запропоновано скасувати збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства у розмірі 1,5%, що до 2015 р. повинні платити оптові і роздрібні торговці алкоголем.

Крім того, Мінфін запропонував на 380% збільшити ставку рентної плати за видобуток природного газу - до 949,93 грн за тисячу кубометрів, а газу, що залягає на глибині понад 5 км- до 475,4 грн за тисячу кубометрів. Серед іншого планується переглянути формулу розрахунку плати за користування надрами, прив'язавши ставку податку до вартості видобутих корисних копалин. Тобто при подорожчання сировини будуть рости і платежі в держбюджет. Але навіть якщо ціни різко впадуть, податкові платежі будуть не нижчими, ніж поточні. На думку колишнього керівника шахти "Лисичанськвугілля" В'ячеслава Теросипова, новий механізм призведе до зниження попиту на вугілля (ставка складе 1% від вартості), адже за останній місяць вартість вугілля вже виросла майже на 14%, і попит скоротився.

Очікується і підвищення ставки збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію з 3% до 4%. Це дозволить отримати додатково 600-650 млн грн, які будуть закладені ДП "Енергоринок" у ціну електроенергії. Голова наглядової ради "Київенерго" Іван Плачков визнає, що енергетика завжди розглядалася владою як засіб ефективного і швидкого наповнення бюджету.

Третій законопроект Мінфіну стосується перегляду ставок митних зборів на імпортні товари. Чиновники виявили 2558 ставок, рівень яких нижче, ніж зобов'язання України перед СОТ. Ці ставки становлять 24% загального обсягу пільгових ставок митного тарифу (10 721 шт.).

Подальший аналіз імпорту показав, що додатковий ресурс - 2,7 млрд грн - можна одержати тільки при підвищенні 1897 ставок (18%). 84% від цієї суми чиновники чекають по 13 групах товарів: це, зокрема, пластмаси, полімери (додатково 490 млн грн), машини, обладнання (410,7 млн грн), залізничні локомотиви (149,4 млн грн), продукти переробки овочів, фруктів, горіхів (69,2 млн грн), суду (57,4 млн грн). За оцінками джерела в Кабміні, податкове навантаження на імпорт зросте на 25,7%.

За словами урядового уповноваженого з питань євроінтеграції Валерія П'ятницького, до питань підвищення ставок ввізних мит завжди потрібно підходити обережно. Якщо сировина завозиться нашими підприємствами для внутрішнього виробництва або переробки на експорт, то доцільність збільшення ставок немає, оскільки їх продукція втрачає конкурентоспроможність. Крім того, нагадує П'ятницький, в України підписано угоду про вільну торгівлю з країнами СНД і на підході - угода з ЄС, тому якщо продукція буде завезена з Росії, то яка б не була ставка в законодавстві, зазвичай застосовується нульова.

З проекту поправок у Митний тариф випливає, що більшість товарних позицій, на які підвищуються ставки мит, є сировиною для українських підприємств, зокрема полімери, органічні хімічні сполуки, фосфати, каучук, гума, запчастини для автомобілів. Це спровокує зростання цін на кінцеву продукцію, у тому числі і для населення. Хоча варто визнати, що збільшення митних ставок не торкнеться готової споживчої продукції - від фруктів до побутової техніки, за винятком океанічної риби, ставки на яку будуть підвищені з 0-10% до 5-20%.

Джерела видання в уряді стверджують, що вчора прем'єр-міністр Микола Азаров планував обговорити пакет цих законопроектів з профільними міністрами, але зустріч не відбулася. Зараз ці документи знаходяться на узгодженні в зацікавлених міністерствах, і, оскільки питання пошуку коштів для виконання обіцянок Президента на контролі у Президента Віктора Януковича, до кінця цього тижня уряд має визначитись з остаточними розмірами податкових платежів, розповів співрозмовник видання. Але навіть цих коштів буде недостатньо - раніше у Мінекономрозвитку оцінювали, що митники та податківці повинні додатково зібрати за 7,5 млрд грн і 2,5 млрд грн відповідно. Але потрібна ще й додаткова приватизація держкомпаній на 6,5 млрд грн.

Нагадаємо, 7 березня Президент України Віктор Янукович запропонував чотири напрямки подальшої реалізації соціальної реформи, які необхідно реалізувати для поліпшення якості життя громадян. Серед цих напрямків - іпотечне кредитування, підвищення зайнятості населення, підвищення соціальної допомоги малозабезпеченим, а також повернення громадянам внесків Ощадбанку СРСР.

12 березня 2012 р. Міністерство фінансів почало підготовку внесення змін у закон про державний бюджет на 2012 р. для реалізації проголошених Президентом України соціальних перетворень.