Міненерговуглепром: Україна може за 2-3 роки радикально зменшити залежність від російського газу
Робота з переведення українських ТЕЦ на водовугільну суміш вже розпочата, і в цілому, за 2-3 роки, радикальне зменшення залежності української економіки від дорогих імпортних енергоносіїв цілком реальне. Про це в ефірі "5 каналу" заявив заступник директора департаменту з питань нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Міністерства енергетики та вугільної промисловості (Міненерговуглепрома) Костянтин Бородін.
"Ця робота вже почалась, у нас є експериментальний майданчик - місто Нововолинськ, Волинської області, де на котельні одного з підприємств відбулося заміщення природного газу водовугільною сумішшю, і очікувана економія, вже у поточному році, складе близько 3 млн кубометрів газу. Це не великі обсяги, але це дає нам можливість відточити технологію та інші, в тому числі екологічні, аспекти. Другий експериментальний майданчик, який ми обрали вже на Сході України - це місто Сєверодонецьк, там є одна з великих, і нажаль, не повністю використовуваних сьогодні теплоелектроцентралей, Сєверодонецька ТЕЦ. Там проект масштабніший, капіталовкладення у нього складуть до 40 млн дол., але там ефект буде надзвичайно потужний", - заявив урядовець.
При цьому він зазначив, що уряд не збирається обмежуватися одним лише вугіллям, адже це не є самоціллю.
"Якщо говорити про вугілля - це лише одна складова, тому що зрозуміло, що це не сама ціль. Це той енергоресурс, якого в нас найбільше в державі, але треба іти і до інших енергоносіїв, треба звертатись і до іншого, не російського газу. Але, в цілому, за 2-3 роки, радикальне зменшення залежності нашої економіки від дорогих імпортних енергоносіїв цілком реальне", - зазначив Бородін.
Він також зауважив, що технологія із використанням водовугільної суміші значно безпечніша в плані екології ніж безпосереднє спалення вугілля.
"Мова йде не про безпосереднє спалення вугілля, а мова йде про перехід на водовугільну суміш - додавання води до вугільного пилу, що абсорбує ті елементи, які виділяються в атмосферу, це значно екологічніше ніж спалення кам'яного вугілля", - зауважив Бородін.
Нагадаємо, міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко заявляв, що Україна планує перевести всі ТЕЦ на вугілля, що дозволить заощаджувати близько 6 млрд куб. м газу в рік. Міністр зазначив, що для реалізації цієї програми необхідно прийняти закон, що дозволяє приватизацію ТЕЦ і передачу їх в концесію.
Бойко відзначив, що про впровадження відповідної технології Україна домовляється з китайськими партнерами.
У той же час прем'єр-міністр України Микола Азаров заявляв, що використання вугілля замість газу в Україні доцільно і економічно виправдано тільки при високій ціні на російський газ. Прем'єр відзначив, що при ціні газу 416 дол. за тисячу кубометрів Україні вигідно перейти на власні енергоресурси, однак, якщо уряду вдасться домовитися з РФ про зниження ціни до 250 дол., то доцільність подібного проекту буде сумнівною.
У бюджет на 2012 р. закладена вартість газу в 416 дол. за тис. куб. м.
Зазначимо, що видобуток вугілля в Україні за підсумками 2011 р. досяг рекордних показників. За даними профільного міністра, підприємства галузі в 2011 р. видобули 81,8 млн т вугілля, що на 8,8% більше, ніж в 2010 р. Бойко підкреслив, що "вперше за останні 10 років нам вдалося досягти такого рівня видобутку, який був у 2000-2002 рр.".
Раніше Бойко повідомляв, що в 2012 р. видобуток вугілля складе 82 млн т.
Нагадаємо, в "Програмі перспективного розвитку вугільної галузі на середньостроковий період до 2015 р." закладені наступні параметри по видобутку вугілля: на етапі до 2015 р. обсяг видобутку вугілля прогнозується на рівні 91,7 млн т на рік, включаючи 63,5 млн т енергетичного вугілля. На етапі розвитку галузі в період з 2015 по 2020 р. обсяг передбачається підвищити до 100 млн т, включаючи близько 65 млн т енергетичного вугілля. Підсумковий потенційний рівень видобутку до 2030 р. очікується на рівні 115 млн т, з яких 75 млн тонн - енергетичне вугілля.