Міненерго інвестує мільярди в "Центренерго" перед його продажем
Понад 1,1 млрд грн інвестицій в реконструкцію одного блоку, 1 млрд грн бюджетних коштів на закупівлю вугілля, 261 млн грн додаткових платежів від НКРЕКП. Це - державні вливання в енергетичну компанію "Центренерго", яку уряд має намір продати вже в поточному році.
Минулого тижня на Трипільській ТЕС ПАТ "Центренерго" відбувся урочистий запуск блоку №2 (325 МВт). Цей блок стояв на реконструкції з початку 2013 року і вартість проекту становила 1,168 млрд грн при терміні окупності від 7 до 10 років.
Але це не фінал реконструкції. За словами заступника міністра енергоулепрому Алексанр Светелика, держава, якій належить 100% ПАТ "Центренерго", має намір за рахунок позикових коштів продовжити модернізацію інших блоків станції.
Чиновник не зміг сказати, за рахунок яких ресурсів держава повертатиме вкладені кошти, як вони будуть відображені в тарифі на електроенергію і якою повинна бути мінімальна ціна продажу "Центренерго" на приватизаційному конкурсі.
Втім, Олександр Светелік детально перерахував всі вимоги, які будуть висунуті претендентам на володіння "Центренерго". "При продажі ми рахуємо суми, які вже вкладені в підприємство, зобов'язання по персоналу, соціальному захисту, забезпечення екологічних вимог. Умови приватизації повинні обов'язково передбачати повернення вкладених кредитних коштів", - пояснив заступник міністра.
Виходить, що покупець "Центренерго" повинен буде врахувати державні дотації в компанію. Крім 1,168 млрд грн, витрачених на реконструкцію 2 блоку це ще:
- 1 млрд грн, які уряд має намір надати компанії в поточному році на закупівлю вугілля;
- 261,7 млн грн, передбачених для "Центренерго" постановами НКРЕКП №№200, 859, 1243 (т. зв. додаткові платежі в лютому-квітні ц. р.);
"В грудні 2014 - січні 2015 ми працювали на газі. І в результаті сформували збитки на рівні 200 млн грн", - пояснив суть цих дотацій директор Трипільської ТЕС Петро Кравець.
Крім того, зазначив Олександр Светелик, Міненерговугілля має намір перекредитуватися у банків на 2 млрд грн, щоб закупити для ТЕС 2,5 млн тонн вугілля. "Питання в грошах, воно сьогодні вирішується", - уточнив заступник міністра.
Згідно Конституції, всі форми власності в Україні рівні. Але дії Міненерговугілля та Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) місцями носять відверто протекціоністський характер.
Наприклад, НКРЕКП рішенням №1554 від 13 травня збільшила на квітень для ПАТ "Центренерго" середньозважений тариф на 6,5% - до 921,23 грн/МВт-год. Це найвищий показник на ринку. Так, для ПАТ "Донбасенерго" тариф на виробництво електроенергії зменшився на 2,6% - до 764,72 грн/МВт-год.
"З отриманого прибутку станція буде віддавати кредитні кошти", - пояснив ці дії Олександр Светелик.
Зазначимо, нещодавно міністр Володимир Демчишин звинуватив ДТЕК у завищенні тарифів - з метою повернення інвестицій.
Також, згідно ст. 266 Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, "ціни на постачання газу та електроенергії для промислових споживачів визначаються виключно попитом і поставками". Якщо ж "ціна, за якою продаються газ і електроенергія на внутрішньому ринку, регулюється, то Сторона забезпечує, щоб методологія, яка визначає розрахунок регульованої ціни, була опублікована до набрання чинності регульованою ціною".
Втім, складові тарифу ПАТ "Центренерго" ні керівництво компанії, ні представники Міненерговугілля не розкривають.
Зате легко вгадати, під кого готується продаж "Центренерго". Так, у березні Володимир Демчишин повідомив, що французька компанія GdF Suez проявляє інтерес до придбання компанії, хоча раніше виступав проти приватизації "Центренерго". А в ході свого останнього візиту до Парижу Президент Петро Порошенко обговорив зі своїм французьким колегою участь французьких інвесторів у приватизації великих об'єктів в Україні.
Пізніше Порошенко запевнив президента Єврокомісії Жана-Клода Юнкера, що "ми зацікавлені в інвестиціях з боку країн ЄС в наш енергетичний сектор".