ua en ru

Мінекономрозвитку в черговий раз пропонує скасувати літній час в Україні

Автор: RBC.UA
Міністерство економічного розвитку і торгівлі пропонує скасувати літній час на території України. Про це йдеться в проекті закону "Про порядок обчислення часу на території України", текст якого опублікований на офіційному сайті Мінекономрозвитку.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі пропонує скасувати літній час на території України. Про це йдеться в проекті закону "Про порядок обчислення часу на території України", текст якого опублікований на офіційному сайті Мінекономрозвитку.

Згідно з проектом закону пропонується ввести час другого часового поясу (київський час) без щорічного переведення годинникової стрілки.

"На сьогоднішній день порядок обчислення часу на території України визначено постановою Кабінету міністрів, згідно з якою введено наступний порядок обчислення часу на території України: час другого часового поясу (київський час) з переведенням щорічно годинникової стрілки в останню неділю березня о 3 годині на 1 годину вперед і в останню неділю жовтня о 4 годині на 1 годину назад. Проектом закону на території України вводиться час другого часового поясу (київський час) без щорічного переведення годинникової стрілки. Установка вищевказаного порядку обчислення часу спрямована на забезпечення поліпшення стану здоров'я громадян, підвищення працездатності населення, зменшення кількості аварій", - говориться в пояснювальній записці до законопроекту.

Читайте також: Парламенту не радять скасовувати літній час в Україні

Планується, що в разі прийняття проекту закону парламентом, він набуде чинності 1 березня 2013 р. "Змінено дату набрання чинності з 1 листопада 2012 року" на "1 березня 2013 року", щоб не переходити навесні 2013 року на "літній" час (останню неділю березня), про що було вирішено на нараді в Кабінеті міністрів України 30 січня 2012 року".

Ініціатива Кабміну далеко не перша в питанні "переведення стрілок" як уряду, так і народних депутатів. Парламент 20 вересня 2011 р. підтримав проект постанови депутата від Партії регіонів Олега Надоші, яким передбачалося відмовитися від переведення годинників на зимовий час. Прийнятий проект постанови викликав бурхливу реакцію в суспільстві: проти скасування зимового часу висловлювалися експерти і населення.

У результаті голова українського парламенту Володимир Литвин вніс проект про скасування постанови ініційованого Надошею. Прийняти постанову депутати змогли лише з другої спроби. І вже 13 жовтня іншим регіоналом Вадимом Колесніченком був внесений новий проект постанови - на цей раз про скасування літнього часу. Колесніченко запропонував нардепам ввести на території України зимовий час.

Читайте також: Україні пропонують скасувати літній час

У середині жовтня Міністерство економічного розвитку і торгівлі запропонувало своє бачення літочислення на території України - скасувати перехід на літній час.

Зимовий час є "астрономічним", літній час вводиться в багатьох країнах для економії електроенергії на освітлення. Терміни дії літнього часу вводяться відповідно до рекомендацій Європейської економічної комісії ООН для гармонізації міжнародних інформаційних систем. Перехід на сезонний час здійснюється нині в 110 країнах. Літній час використовують близько 80 країн світу.

Уперше годинникову стрілку перевели у 1908 р. у Великобританії. В той же час, багато держав Азії живуть за єдиним часом. Так, наприклад, не переводять стрілки годинника Росія, Японія, Китай, а також Казахстан і Киргизія. У США рекомендовано переводити час, проте в деяких штатах цього не роблять.

Наприкінці минулого року Держдума Росії заявила про намір звернутися до федерального уряду з пропозицією повернутися до колишньої моделі літочислення в країні, зі зміною "зимового" і "літнього" часу. Вчені і правозахисники також вимагають повернення до переведення стрілок годинника.

Деякі дослідники вважають, що перехід на сезонний час негативно відбивається на здоров'ї людей. Проте вчені ще повністю не довели, що біоритми людини при переході на інший час серйозно порушуються. В той же час, британські дослідники встановили: близько 15% населення країн, де переводиться час, сприймають це переведення стрілок досить важко. Вчені пояснюють це тим, що біологічний годинник людини не можуть швидко синхронізуватися з переведенням годинників. У деяких людей можуть виникнути не тільки проблеми зі здоров'ям, але і серйозні психічні розлади.