ua en ru

Україні пропонують скасувати літній час

Автор: RBC.UA
Міністерство економічного розвитку та торгівлі пропонує скасувати перехід на літній час на території України. Про це йдеться в законопроекті "Про порядок обчислення часу на території України", опублікованому на сайті міністерства.

Міністерство економічного розвитку та торгівлі пропонує скасувати перехід на літній час на території України. Про це йдеться в законопроекті "Про порядок обчислення часу на території України", опублікованому на сайті міністерства.

"Прийняття закону забезпечить визначення на законодавчому рівні порядку обчислення часу в Україні відповідно до міжнародних правил обчислення часу та географічного розташування України. Це забезпечить покращення стану здоров'я громадян, зменшення кількості аварій та сприятиме підвищенню рівня працездатності населення", - очікують в Мінекономрозвитку.

Згідно документу, законопроект погоджено з Міністерством фінансів, Міністерство охороні здоров'я, Національною академією медичних наук без зауважень та потребує погодження з Міністерством юстиції. Міністерством надзвичайних ситуацій України та Державною комісією єдиного часу і еталонних частот надіслано власні законопроекти. Проект закону враховує частково положення запропонованих законопроектів.

Нагадаємо, восени Верховна Рада (ВР) скасовувала перехід на зимовий час, але потім повернулася до старої системи.

18 жовтня п.р. народні депутати повернулися до розгляду питання про скасування постанови "Про зміни порядку обчислення часу на території України" і скасували це постанови 295 з мінімально необхідних 226 голосах.

Проект постанови № 9297, ініційований спікером ВР Володимиром Литвином про визнання таким, що втратив чинність, постанови ВР "Про зміну порядку обчислення часу на території України", проект був розроблений з метою уніфікації нормативного підходу щодо принципів визначення національних стандартів з часу, встановлення їх співвідношення з шкалою Всесвітнього координованого часу.

Згідно із законопроектом Кабінет міністрів України протягом одного місяця з дня набрання чинності цією постановою повинен внести на розгляд ВР проект закону про порядок обчислення часу на території Україні.

Крім того, на сьогоднішній день, буде діяти закон України "Про метрологію та метрологічну діяльність", постанова Кабінету міністрів України від 13 травня 1996 № 509 "Про порядок обчислення часу на території України". Тобто в останні неділю жовтня, стрілки годинника необхідно перевести на годину назад.

Нагадаємо, 20 вересня 2011 ВР прийняла за основу і в цілому проект постанови № 8330 від 1 квітня 2011 р., ініційований народним депутатом від Партії регіонів Олегом Надошею, про зміну порядку обчислення часу на території України, згідно з яким планується відмовитися від перекладу годин на зимовий час. За ухвалення відповідного документа проголосували 266 народних депутатів.

Зазначимо, що зимовий час є "астрономічним". "Літній" час вводиться в багатьох країнах для економії електроенергії на освітлення. Терміни дії літнього часу вводяться відповідно до рекомендацій Європейської економічної комісії ООН для гармонізації міжнародних інформаційних систем. Перехід на сезонний час здійснюється нині в 110 країнах. Літній час використовують близько 80 країн світу. Вперше годинникову стрілку перевели в 1908 р. у Великобританії. У той же час, багато держав Азії живуть за єдиним часом. Так, наприклад, не переводять стрілки годинника Японія, Китай, а також Казахстан і Киргизія. У США рекомендовано переводити годинники, проте в деяких штатах цього не роблять.

Деякі дослідники вважають, що перехід на сезонний час негативно відбивається на здоров'ї людей. Проте вчені ще повністю не довели, що біоритми людини при переході на інший час серйозно порушуються. У той же час, британські дослідники встановили: близько 15% населення країн, де переводиться час, сприймають це переміщення стрілок досить важко. Вчені пояснюють це тим, що біологічний годинник людини не може швидко синхронізуватися з переведенням годинників. У деяких людей можуть виникнути не тільки проблеми зі здоров'ям, але і серйозні психічні розлади.