ua en ru

Мінекономрозвитку та ЄБРР розроблять ефективний механізм держзакупівель

Автор: RBC.UA
Над вдосконаленням державної політики та процедур закупівель в Україні спільно працюватимуть Міністерство економічного розвитку і торгівлі України та Європейський банк реконструкції та розвитку. Відповідний меморандум про взаєморозуміння підписали сьогодні в Києві перший віце-прем'єр-міністр, міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій Клюєв та віце-президент ЄБРР Ян Фішер.

Над вдосконаленням державної політики та процедур закупівель в Україні спільно працюватимуть Міністерство економічного розвитку і торгівлі України та Європейський банк реконструкції та розвитку. Відповідний меморандум про взаєморозуміння підписали сьогодні в Києві перший віце-прем'єр-міністр, міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій Клюєв та віце-президент ЄБРР Ян Фішер. Про це повідомляє прес-служба першого віце-прем'єра.

"Ми розраховуємо, що співробітництво з ЄБРР дасть змогу підвищити конкурентність та прозорість в процесі управління закупівлями, вдосконалити законодавчу базу у цій сфері, підвищити спроможність українських компаній брати участь та перемагати у міжнародних конкурсних торгах", - заявив Клюєв.

Він поінформував, що з ЄБРР досягнуті домовленості на предмет обміну інформацією щодо технічної допомоги та державних інвестиційних проектів у цій галузі, участі у консультаціях щодо застосування законодавства про держзакупівлі, взаємодії у сфері регулювання державних закупівель, включаючи надання методологічної допомоги, обміну експертними дослідженнями і звітами консультантів. Також, за словами Клюєва, меморандум передбачає співпрацю у підготовці фахівців та викладачів у сфері державних закупівель і управління проектами за міжнародними стандартами, навчання українських фахівців в сфері тендерних процедур та управління проектами.

Нагадаємо, в червні ц.р. Президент України Віктор Янукович вніс до Верховної Ради (ВР) свої пропозиції до ветованого ним закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань державних закупівель" (№ 7532 від 31.12.2010 р.). Перш за все, Президент наполягає на тому, що прийнятий документ не відповідає Конституції та європейським стандартам проведення тендерів.

Зокрема, глава держави у своїх поправках до закону вважає недоцільним розширювати перелік товарів, робіт і послуг, на які не поширюється дія закону, оскільки це може призвести до обмеження конкуренції та неефективного використання бюджетних коштів.

Крім того, Президент запропонував ВР:

- повернути під дію закону закупівлю товарів і послуг для забезпечення проведення офіційних прийомів, для установ виконання покарань, для проведення гастролей і кінозйомок;

- окремим законом врегулювати закупівлю освітніх послуг за кордоном;

- звільнити від тендерів операції НБУ з валютними резервами, платні державні послуги, оренду приміщень держустанов, юридичні послуги по захисту прав Україною за кордоном та авіаперевезення офіційних осіб;

- відмовитися від обов'язкового страхування закупівлі вартістю понад 10 млн грн;

- повернути тендерні зобов'язання трьом групам держпідприємств: ті, що отримують податкову пільгу, звільненим від сплати боргу за соцвнесками, ті, що отримують бюджетну допомогу, наприклад у вигляді компенсації витрат або відшкодування відсотків по кредиту;

- повернути під дію закону закупівлю (фактично за спрощеною процедурою в одного постачальника) послуг електро-, тепло-, водопостачання і централізованого опалення.

Нагадаємо, 14 червня ц.р. Янукович ветував закон, що містить положення про закупівлі за рамковими угодами.

17 травня ц.р. ВР прийняла законопроект про внесення змін до законодавства про державні закупівлі, виконавши вимогу ЄК і ВБ.

Законодавчим актом були уточнені підстави для застосування процедури закупівлі в одного учасника та встановлено новий механізм застосування процедури закупівлі в одного учасника, відповідно до якого відсутня необхідність отримання погодження уповноваженого органу у сфері держзакупівель.

Відзначимо, що в Україні загальна сума коштів в I кварталі для закупівлі товарів, робіт і послуг за договорами, укладеними в результаті закупівлі в одного учасника, склав 25 млрд 717,6 млн грн.

Нагадаємо, що на початку березня ц.р. Україна і ЄС домовилися про врегулювання конфлікту, що виник після прийняття поправок до закону про держзакупівлі, через які Брюссель призупинив виділення Києву бюджетної підтримки. Зокрема, Київ погодився внести до законодавства зміни щодо спрощеного порядку держзакупівель.