ua en ru

Міллер: Українська ГТС в 2012 р. може сильно впасти в ціні

Автор: RBC.UA
Голова правління компанії "Газпром" Олексій Міллер висловив в суботу, 31 грудня, припущення, що вартість української газотранспортної системи (ГТС) може в 2012 р. значно впасти. В інтерв'ю Агентству газової інформації він сказав: "Не виключаю, що так званий останній стратегічний ресурс України - її ГТС - у наступному році може сильно впасти в ціні". Про це повідомляє BBC.

Голова правління компанії "Газпром" Олексій Міллер висловив в суботу, 31 грудня, припущення, що вартість української газотранспортної системи (ГТС) може в 2012 р. значно впасти. В інтерв'ю Агентству газової інформації він сказав: "Не виключаю, що так званий останній стратегічний ресурс України - її ГТС - у наступному році може сильно впасти в ціні". Про це повідомляє BBC.

Раніше Міллер на зустрічі з прем'єр-міністром РФ Володимиром Путіним повідомив тому, що Україна оцінює свою ГТС в 20 млрд дол., а також пропонує зробити знижку на російський газ у розмірі 9 млрд дол. щорічно в разі досягнення домовленостей щодо газового консорціуму з РФ. Це означає, що разом з додатковими платежами цей спосіб транспортування газу в Європу може опинитися в два рази дорожчим, ніж будівництво "Південного потоку".

Міллер повідомив, що переговори щодо консорціуму поки не завершені, хоча "Є розуміння по загальних підходах та загальних цифрах". "У січні 2012 р. ми знову сядемо за стіл переговорів. Українські колеги оцінюють вартість газотранспортної системи в 20 млрд дол. Це велика сума. Українські колеги прив'язують ці переговори до знижки на газ. Якщо вважати на об'єм в 40 млрд куб. м в рік, який має викуповувати Україна, згідно з діючими контрактами, знижка була б у районі 9 млрд дол. щорічно", - пояснив глава "Газпрому".

Прем'єр-міністр Росії Володимир Путін, незважаючи на попередження, розпорядився продовжити переговори з Україною про створення газотранспортного консорціуму, але при цьому рекомендував перенести початок будівництва газопроводу "Південний потік" з 2013 р. на кінець 2012 р.

Глава "Газпрому" вчора повідомив, що вартість морської частини "Південного потоку" складає 10 млрд євро, її довжина складе 925 км. Вартість сухопутної частини - 6,5 млрд євро, довжина - понад 2 тис. км. Міллер зазначив, що частки учасників проекту у фінансуванні будуть залежати від частки участі в капіталі проекту, тобто на "Газпром" припадає близько 7,5 млрд євро. При цьому 30% складе власний капітал, а 70% - позикові кошти.

Міллер підкреслив, що з усіма країнами, через територію яких пройде "Південний потік", вже підписані відповідні міжурядові угоди, і ці країни будуть оплачувати будівництво газопроводу через свою територію самостійно.

На цьому тижні Туреччина схвалила прокладку газопроводу "Південний потік" по дну Чорного моря в своїх територіальних водах, що розглядається, як подолання головної перешкоди на шляху до реалізації проекту.

Раніше заступник голови правління "Газпрому" Олександр Медведєв заявив, що "Газпром" не планує відмовлятися від "Південного потоку" у разі досягнення домовленостей щодо ГТС України. Він зазначив, що навіть вважаючи "Північний потік", "Південний потік" і Nabucco Європі все одно буде не вистачати близько 15-20 млрд куб. м газу в рік, тому відмовлятися від "Південного потоку" не має сенсу.

Зазначимо, Росія в переговорах з Україною про зниження цін на російський газ натомість вимагає від Києва передачі половини прав на управління місцевої ГТС. У відповідь Україна запропонувала РФ створити тристоронній консорціум за участю ЄС з управління ГТС в обмін на знижку на газ. Проте ця пропозиція не влаштувала Москву, яка поки що не йде на поступки.

Раніше Президент Віктор Янукович на щорічній зустрічі Yalta European Strategy повідомив, що Київ запропонував Брюсселю і Москві альтернативний варіант, який повинен влаштувати всі сторони. "Ми пропонуємо нашим партнерам в Європі і Росії гнучкий підхід до модернізації української газотранспортної системи і будівництва "Південного потоку" - він повинен пройти по півдню України. Така можливість є", - заявив Янукович.

Він зазначив, що вартість такого проекту в 5 разів нижча, ніж нинішній проект "Південний потік".

Як повідомляв тоді "Комерсант-Україна", в Росії ініціативи України сприйняли зі скепсисом. Заступник голови Держдуми РФ Валерій Язєв назвав прокладку газопроводу через територію України економічно невигідною для ЄС. "Вся ідея "Південного потоку" - прибрати ризики транзиту газу через Україну. А за пропозицією Віктора Януковича, ми з 142 млрд кубометрів газу на рік українського транзиту дамо йому під контроль ще 63 млрд кубометрів на рік. Я думаю, це рішення не прийме ні Росія, ні ЄС", - заявив Язєв.

Раніше голова фракції Партії регіонів у ВР Олександр Єфремов повідомив, що у разі запуску "Південного потоку" і повного запуску "Північного потоку" українська ГТС буде прокачувати тільки 40 млрд куб. м в рік. За словами Єфремова, такі обсяги насилу дозволять утримати ГТС на рівні рентабельності, тому Україна продовжує активні переговори про створення газотранспортного консорціуму.

29 грудня прем'єр-міністр України Микола Азаров на своїй сторінці у Facebook заявив, що Україна готова до розгляду газових угод з РФ в Міжнародному арбітражі. "Україна готова до розгляду нашого спору в Міжнародному арбітражі, але ми розраховуємо на те, що якщо у відносинах між стратегічними партнерами не буде досягнуто взаєморозуміння, то тоді така можливість для нас залишається єдиною можливістю. Але до цього ми хочемо домовитися, якщо ми дійсно є стратегічними партнерами", - сказав Азаров.

Раніше Азаров зазначив, що бажання російської сторони зберегти наявну у газових контрактах з Україною перевагу є основною перешкодою для завершення газових переговорів.

Нагадаємо, Президент України Віктор Янукович відзначав, що для України є прийнятною ціна газу 250 дол./тис. куб. м, у той час як Росія не хоче міняти газовий контракт, за яким ціна газу для України до 2012 р. буде на рівні 416 дол./тис. куб. м.

У бюджеті-2012 закладена ціна на газ в 416 дол./1000 куб. м.

Зазначимо, раніше повідомлялося, про можливість створення на базі української газотранспортної системи двох спільних з "Газпромом" підприємств в пропорції 50 на 50, що могло б допомогти Україні домогтися зниження ціни на газ. Проте нещодавно міністр енергетики і вугільної промисловості України Юрій Бойко заявив, що в газових переговорах Президент не піде на утиск національних інтересів.

"Газпром" і НАК "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на постачання газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни.