Міллер: Україна і РФ не підпишуть угоду по газу до кінця року
"Газпром" і "Нафтогаз Україна" не підпишуть угоду про нову ціну для України на російський газ до кінця грудня 2011 р. Про це повідомив голова правління "Газпрому" Олексій Міллер після зустрічі з міністром енергетики і вугільної промисловості України Юрієм Бойком, передає "5 канал".
"Новорічних подарунків не буде", - зазначив Міллер.
Нагадаємо, в центральному офісі ВАТ "Газпром" в Москві 12 грудня відбулася робоча зустріч міністра енергетики і вугільної промисловості України Юрія Бойка і голови правління "Газпрому" Олексія Міллера. На зустрічі обговорювалися питання поточної та перспективної співпраці, однак про будь-які конкретні результати зустрічі не повідомлялося.
Раніше Міллер заявив, що домовленості в газовій сфері між Україною і Росією повинні бути досягнуті до кінця 2011 року.
Президент України Віктор Янукович раніше повідомляв, що Україна і Росія повинні домовитися про ціну на газ до кінця 2011 р. При цьому він відзначав, що підписані в 2009 р. газові угоди є "кабальними" для України.
У середу, 7 грудня, на засіданні Кабінету міністрів Азаров дав розпорядження готувати найжорсткіший варіант державного бюджету-2012 з ціною імпортованого газу не менше 400 дол за 1000 кубометрів і вносити такий документ на розгляд Верховної Ради. Це може означати, що на українсько-російському газовому фронті, де анонсувалася близька "мирна угода", виникли певні ускладнення.
7 грудня повідомлялося, що "Нафтогаз України" частково почав проводити розрахунки з ВАТ "Газпромом" в рублях. Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" має перерахувати ВАТ "Газпром" понад 972,2 млн дол за імпортований у листопаді 2011р. природний газ. Станом на 7 грудня компанія перерахувала Газпрому 210 млн дол і 7,2 млрд руб.
Що стосується бюджету на 2012 р., то глава фракції Партії регіонів у ВР Олександр Єфремов заявляв, що документ буде прийнятий після 21 грудня на основі чинної ціни на газ, якщо Україні не вдасться домовиться з Росією.
4 грудня посол Росії в Україні Михайло Зурабов прогнозував, що нові домовленості між Російською Федерацією і Україною в газовій сфері будуть закріплені на міжурядовому рівні у грудні.
Нагадаємо, в листопаді міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко заявив, що Україна та Росія проводять технічне оформлення нових газових домовленостей.
4 листопада віце-прем'єр-міністр Андрій Клюєв заявив, що ціна на газ для України буде значно нижче, ніж та, що діє зараз.
Зазначимо, раніше аналітики інвестиційної компанії Investment Capital Ukraine повідомили, що Україна може домовитися про знижку від 50 до 100 дол за 1000 куб. м до ціни на імпортований газ, що поставляється ВАТ "Газпром".
2 листопада ц.р. прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що ціна російського газу для України без урахування "харківської знижки" - 546 дол за 1 тис. куб. м. Він також додав, що Німеччина, наприклад, купує газ за ціною 346 дол за 1 тис. куб. м, перебуваючи на 2 тис. км далі від кордонів Росії, ніж Україна.
26 жовтня Азаров заявив, що Україна і Росія близькі до компромісу з газового договору. При цьому він зазначив, що мова йде про "великий пакет документів, який визначає весь спектр взаємин" і що рішення може бути вигідним для обох сторін. Інші подробиці український прем'єр розкривати не став, додавши лише, що компроміс не пов'язаний з питанням про вступ України до Митного союзу РФ, Білорусії і Казахстану.
Газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу на початку вересня 2011 р. у зв'язку із запланованим зростанням цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу до 27 млрд куб. м в 2012 р. проти 40 млрд куб. м в поточному. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що за умовами контракту Київ зобов'язаний оплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія. Ключові переговори з газового питання відбулися 24 вересня між Президентами Януковичем і Медведєвим у Завидово. Ніяких подробиць процесу сторони розкривати не стали. Єдине, що сказав Янукович, що "газове" питання в російсько-українських відносинах стоїть все ще гостро, але країни вже значно просунулися у його вирішенні. Зазначимо, що після цієї зустрічі помітно ослабла напруженість у відносинах між країнами. Це було видно і по заявах, які робили представники обох країн.