ua en ru

Міллер: Україна повинна заплатити за передбачені контрактом 52 млрд кубометрів газу

Автор: RBC.UA
Україна повинна сплатити недобір російського газу, оскільки повідомила про зниження його закупівлі в 2012 р. з передбачених контрактом 52 млрд кубометрів до 27 млрд, заявив сьогодні глава "Газпрому" Олексій Міллер.

Україна повинна сплатити недобір російського газу, оскільки повідомила про зниження його закупівлі в 2012 р. з передбачених контрактом 52 млрд кубометрів до 27 млрд, заявив сьогодні глава "Газпрому" Олексій Міллер.

"Україна збирається вибирати менше газу, ніж передбачено контрактом. Називається цифра 27 млрд кубічних метрів газу", - сказав Міллер на зустрічі з російським Президентом Дмитром Медведєвим, відзначивши, що "Газпром" турбують ці заяви, оскільки вони зроблені в односторонньому порядку.

"Потрібно платити за невибраний газ", - сказав Міллер.

За його словами, українська сторона поки не зробила нових пропозицій Росії у газовому співробітництві, про які говорили президенти двох країн на останніх переговорах, у той час як "Газпром" сподівається почути їх від Києва найближчим часом.

Нагадаємо, сьогодні міністр енергетики і вугільної промисловості України Юрій Бойко заявив, що Київ зменшить закупівлю газу в РФ у два рази до рівня внутрішньої потреби. "І з 1 січня у нас відбір буде на рівні 27 млрд кубометрів... Ми будемо купувати газу стільки, скільки потрібно для нашої економіки. Якщо у наших партнерів будуть питання, вони можуть їх вирішувати цивілізованим способом", - заявив Бойко.

Нагадаємо, раніше Бойко заявляв, що в найближчі 5 років Україна планує зменшити закупівлю російського газу до 12 млрд куб. м на рік за рахунок збільшення видобутку власного газу, ефективних технологій енергозбереження і заміни дорогого імпортного газу вітчизняним вугіллям.

Додамо, в 2011 р. імпорт газу з РФ склав близько 40 мільярдів кубометрів.

Україна видобуває близько 20 мільярдів кубометрів газу в рік, а також, згідно з контрактом з Росією, зобов'язана щорічно викуповувати у "Газпрому" не менше 33 мільярдів кубометрів. У разі невиконання цієї умови Київ буде виплачувати "Газпрому" штраф в розмірі від 150 до 300% вартості невикупленого палива.

Зазначимо, що тема скорочення споживання газу піднімається вже не вперше. У серпні 2011 р., прем'єр-міністр Микола Азаров заявляв, що Україна має намір протягом найближчих років втричі скоротити закупівлю газу у Росії.

Ця заява прем'єра стала продовженням заяви Бойка про те, що Кабмін планує за п'ять років збільшити видобуток газу в Україні до 27 млрд куб. м. Як підкреслив Юрій Бойко, в країні реалізується державна програма, спрямована на збільшення видобутку власного газу до 27 млрд куб. м в 2017 р.

Він також повідомив, що в 2012 р. Україна зменшить споживання газу на 8-10 млрд куб. м, а до 2017 році вийде на споживання тільки 12 млрд куб. м блакитного палива з Росії.

Проте, за даними Держстату за I півріччя 2011 р. порівняно з аналогічним період 2010 р. використання природного газу в Україні зросло на 5,5% - до 31 млрд 974,8 млн куб. м. У структурі використання природного газу частка його витрат на виробничо-експлуатаційну діяльність підприємств і організацій склала 67%, частка відпуску населенню - 33%.

Видобуто газу в Україні за підсумками 11 місяців 2011 р. на 0,4% менше природного газу, ніж за такий же період минулого року - 17,6 млрд куб. м.

Нагадаємо, Кабмін заклав до бюджету-2012 ціну газу в 416 дол./1000 куб. м. Переговори по ціні на газ для України ще не завершені, хоча, за словами Міллера "є розуміння за загальними підходами та загальних цифрах". Сьогодні джерело в українському уряді повідомило агентству Reuters, що ціна на російський газ для України в першому кварталі 2012 р. виросла до 416 дол. за 1 тис. кубометрів до 400 дол. в четвертому кварталі минулого року.

Раніше повідомлялося, що газові переговори будуть відновлені 15 січня. Одним з варіантів, на які "Газпром" готовий піти в обмін на знижку ціни на газ, є створення на базі української газотранспортної системи двох спільних з "Газпромом" підприємств в пропорції 50 на 50. Проте нещодавно Бойко заявив, що в газових переговорах Президент не піде на утиск національних інтересів.

Нещодавно Міллер заявив, що Україна пропонує зробити знижку на російський газ у розмірі 9 млрд дол. щорічно в разі досягнення домовленостей щодо газового консорціуму з РФ. Міллер додав, що Україна оцінює вартість своєї газотранспортної системи у розмірі 20 млрд дол.

Проте заяви Міллера свідчать про те, що "Газпром" чекає, поки Київ буде змушений знизити запити під енергетичним тиском Москви. Глава російського монополіста вважає, що вартість української ГТС може в 2012 р. значно подешевшати. "Не виключаю, що так званий останній стратегічний ресурс України - її ГТС - у наступному році може сильно впасти в ціні", - сказав Міллер.

29 грудня прем'єр-міністр України Микола Азаров на своїй сторінці у Facebook заявив, що Україна готова до розгляду газових угод з РФ в Міжнародному арбітражі. "Україна готова до розгляду нашого спору в Міжнародному арбітражі, але ми розраховуємо на те, що якщо у відносинах між стратегічними партнерами не буде досягнуто взаєморозуміння, то тоді така можливість для нас залишається єдиною можливістю. Але до цього ми хочемо домовитися, якщо ми дійсно є стратегічними партнерами", - сказав Азаров.

Раніше Азаров зазначив, що бажання російської сторони зберегти наявну у газових контрактах з Україною перевагу є основною перешкодою для завершення газових переговорів.

Київ хоче зменшити ціну на російський газ до 250 дол. за тисячу кубометрів.

Нагадаємо, "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на постачання газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни.