ua en ru

Міллер: Будівництво "Південного потоку" залежить від результату переговорів України і Росії по газу

Автор: RBC.UA
Глава російського газового монополіста "Газпром" Олексій Міллер натякнув, що доля газопроводу "Південний потік", введення якого дозволило б РФ відмовитися від транзиту російського газу, який експортується в Європу через Україну, залежить від результату російсько-українських переговорів. Про це повідомляє Reuters.

Глава російського газового монополіста "Газпром" Олексій Міллер натякнув, що доля газопроводу "Південний потік", введення якого дозволило б РФ відмовитися від транзиту російського газу, який експортується в Європу через Україну, залежить від результату російсько-українських переговорів. Про це повідомляє Reuters.

"Газпром", який досі не який ставив під сумнів реалізацію Південного потоку, заявив, що спосіб транзиту залежить від поступливості України: "Південний потік завжди був прив'язаний до України", - розповсюдив "Газпром" слова глави концерну Олексія Міллера.

Нагадаємо, 20 грудня в Москві відбулися газові переговори на рівні президентів і прем'єр-міністрів країн. Очікувалося, що сторони домовляться про знижку для України, проте Віктор Янукович і Микола Азаров повернулися з Москви ні з чим. 21 грудня під час підсумкової прес-конференції Янукович заявив, що для України ціна газу становить 415 дол./1000 куб. м з урахуванням знижки на газ в 100 дол. 23 грудня стало відомо, що Росія і Україна продовжать газові переговори 15 січня 2012 р.

Перед цим голова фракції Партії регіонів у Верховній Раді (ВР) Олександр Єфремов повідомив, що Україна не може погодитися на низку вимог РФ в газових переговорах. "Переговори тривають, вони йдуть в досить жорсткій атмосфері, і є питання, на які наша сторона піти не може", - зазначив він.

Більш того, увечері 21 грудня Азаров зібрав уряд на позачергове засідання з метою розгляду проекту держбюджету на 2012 р.

Кабмін затвердив проект документа з прогнозованою ціною газу в 416 дол. за тисячу кубометрів. До цього уряд деякий час затягував розгляд держбюджету у ВР, оскільки сподівався, що ціну вдасться знизити до 250 дол. за тисячу кубометрів. Однак було сказано, що у разі подальших успішних переговорів про зниження цін на газ для України, ВР може переглянути держбюджет на наступний рік пізніше.

Однак, у результаті в ухваленому Верховною Радою державному бюджеті на 2012 р. прогнозована ціна газу для України в 2012 р. була залишена на рівні 416 дол. за тисячу кубометрів.

Газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу на початку вересня 2011 р. у зв'язку зі зростанням цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що за умовами контракту Київ зобов'язаний сплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія. Росія не раз підкреслювала, що перегляд контрактів можливий лише при злиття "Нафтогазу" з "Газпромом", що, на думку експертів, призведе до встановлення контролю над українською компанією і ГТС.

"Газпром" і НАК "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на постачання газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни.

Проект "Південний потік" реалізується в цілях диверсифікації маршрутів постачання природного газу європейським споживачам і передбачає будівництво газопроводу через акваторію Чорного моря в країни Південної і Центральної Європи.

Загальна проектна продуктивність морської ділянки "Південного потоку" становитиме 63 млрд куб. м на рік. Дві третини його потужностей можуть бути заповнені "старим" газом - з вже існуючих трубопроводів. Введення в експлуатацію першої нитки газопроводу заплановане на кінець 2015 р. Орієнтовна вартість "Південного потоку" оцінюється в 15,5 млрд євро, з яких близько 10 млрд євро припадає на морську частину.

Партнерами Газпрому (50%) у проекті виступають французька EdF, німецька Wintershall Holding (по 15%) і італійська ENI (20%).