ua en ru

Міллер: Підписання з Україною додаткової угоди по газу можливе в 2012 р

Автор: RBC.UA
Підписання додаткової "газової угоди" з Україною можливе, швидше за все, в 2012 р., заявив сьогодні глава "Газпрому" Олексій Міллер. "Новорічних подарунків для України не буде", - повторив свою фразу він.

Підписання додаткової "газової угоди" з Україною можливе, швидше за все, в 2012 р., заявив сьогодні глава "Газпрому" Олексій Міллер. "Я вже говорив, що до кінця року "новорічних подарунків" не буде. Є розуміння, що ми не будемо укладати новий контракт. У будь-якому випадку мова йде про діючі старі контракти від 2009 р. Старе чудове", - сказав він, не виключивши підписання додаткової угоди в новому році.

Міллер також зазначив, що переговори з українською стороною йшли протягом останніх місяців практично кожен день. "Залишилися ще принципово відкриті питання, про які знає українська сторона. Будемо сподіватися на досягнення взаємовигідного рішення", - сказав він.

Відповідаючи на запитання, чи допускає "Газпром" участь Європи в обговорюваному зараз газотранспортному консорціумі з управління українською ГТС, Міллер сказав: "Коли підпишемо договір, тоді побачимо".

В останні дні українська і російська сторони дали зрозуміти, що російський газ для України в наступному році, ймовірно, буде коштувати не менше 400 дол. за тисячу кубометрів. Це може означати, що на українсько-російському газовому фронті, де анонсувалося близька "мирна угода", виникли певні ускладнення.

12 грудня Міллер після зустрічі з міністром енергетики України Юрієм Бойко заявив, що "Газпром" і "Нафтогаз" не підпишуть угоду про нові ціни на російський газ для України до кінця грудня 2011 р. "Новорічних подарунків не буде", - зазначив Міллер.

20 грудня в Москві відбулися переговори на рівні Президентів і прем'єр-міністрів країн. Очікувалося, що сторони домовляться про знижку для України, проте Віктор Янукович і Микола Азаров повернулися з Москви ні з чим.

Вчора під час підсумкової прес-конференції Янукович заявив, що сьогодні для України ціна газу становить 415 дол./1000 куб. м з урахуванням знижки на газ в 100 дол. "Ціна на газ в Україні 515 дол., а з урахуванням Харківської знижки 415 дол. ... Україна не може платити більше ніж 250 дол. Ми хочемо, щоб був створений газотранспортний консорціум і ми б розділили відповідальність за роботу газотранспортної системи (ГТС) між Україною, Росією і Європою. Природно ми ведемо переговори про модернізацію, про збереження обсягів прокачування газу і з можливістю збільшення обсягів прокачування, бо з закриттям АЕС (у Європі) обсяги споживання газу будуть рости", - сказав Янукович.

Перед цим голова фракції Партії регіонів у Верховній Раді (ВР) Олександр Єфремов повідомив, що Україна не може погодитися на низку вимог РФ в газових переговорах. "Переговори тривають, вони йдуть в досить жорсткій атмосфері, і є питання, на які наша сторона піти не може", - зазначив він.

Більш того, увечері 21 грудня Азаров зібрав уряд на позачергове засідання з метою розгляду проекту держбюджету на 2012 р. У результаті Кабмін затвердив проект документа з прогнозованою ціною газу в 416 дол. за тисячу кубометрів. До цього уряд деякий час затягував розгляд держбюджету у ВР, оскільки сподівався, що ціну вдасться знизити до 250 дол. за тисячу кубометрів. Однак було сказано, що у разі подальших успішних переговорів про зниження цін на газ для України, ВР може переглянути держбюджет на наступний рік пізніше.

Джерела агентства Reuters в українському уряді вчора відзначили, що вартість російського газу для України вже в січні 2012 р. може підвищитися до 485 дол. за тисячу кубометрів.

Вже сьогодні Бойко заявив, що Україна має намір до 2012 р. знизити споживання газу до 44-46 млрд кубометрів з 54 млрд 2011 р. "Якщо ще недавно споживання Україною газу було на рівні 64 млрд кубометрів, то в цьому році воно впало до 54 млрд. Наступного року плануємо зменшити обсяги споживання ще на 8-10 млрд", - сказав Бойко. При цьому він додав, що при виконанні цих планів обсяг власного видобутку та імпорту газу сумарно перевищать потреби країни.

Тема скорочення споживання газу піднімається вже не вперше. У серпні Азаров заявляв, що Україна має намір протягом найближчих років втричі скоротити закупівлю газу у Росії. Ця заява прем'єра стала продовженням заяви Бойко про те, що Кабмін планує за п'ять років збільшити видобуток газу в Україні до 27 млрд куб. м. Між тим, за сім місяців цього року обсяг видобутку природного газу скоротився на 1,1 млрд кубометрів.

Як повідомляв раніше Бойко, в країні реалізується державна програма, спрямована на збільшення видобутку власного газу до 27 млрд куб. м в 2017 р. Він також повідомив, що в 2012 р. Україна зменшить споживання газу на 8-10 млрд куб. м, а до 2017 року вийде на споживання тільки 12 млрд куб. м блакитного палива з Росії.

Газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу на початку вересня 2011р. у зв'язку зі зростанням цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що за умовами контракту Київ зобов'язаний сплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія. Росія не раз підкреслювала, що перегляд контрактів можливий лише при злиття "Нафтогазу" з"Газпромом", що, на думку експертів, призведе до встановлення контролю над українською компанією і ГТС.

Газпром і НАК "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на постачання газу передбачає щоквартальне формульне зміна ціни.