ua en ru

Міллер: Обсяг транзиту російського газу через Україну знизився в 2011 р. на 5 млрд куб. м

Автор: RBC.UA
Обсяг транзиту російського газу через Україну в 2011 р. знизився на 5 млрд куб. м порівняно з показником 2010 р. Про це повідомив глава "Газпрому" Олексій Міллер, передає "Росія 24".

Обсяг транзиту російського газу через Україну в 2011 р. знизився на 5 млрд куб. м порівняно з показником 2010 р. Про це повідомив глава "Газпрому" Олексій Міллер, передає "Росія 24".

Зазначимо, зараз тривають переговори про нову газовому контракті між Києвом і Москвою. Планується, що домовленості будуть закріплені на міжурядовому рівні у грудні. Українська сторона наполягає на зниженні ціни. Повідомлялося, що один з аргументів Києва - можливе підвищення ставки за транзит російського палива.

Росія і Україна мають намір продовжити газові переговори 15 січня 2012 р. У гонитві за максимально низькою ціною на російський газ для власних потреб, в ході переговорів Україні доведеться використовувати дуже вагомі аргументи, щоб переконати російську сторону знизити вартість. Поки основними аргументами в переговорах є можливе зниження обсягу закупівель і перегляд існуючих контрактів в ході судового розгляду.

Крім того, 30 грудня минулого року глава "Газпрому" Олексій Міллер на зустрічі з прем'єр-міністром РФ Володимиром Путіним повідомив, що Україна пропонує зробити знижку на російський газ у розмірі 9 млрд дол. щорічно в разі досягнення домовленостей щодо газового консорціуму з РФ.

Зазначимо, раніше повідомлялося, про можливість створення на базі української газотранспортної системи двох спільних з "Газпромом" підприємств в пропорції 50 на 50.

Міллер на зустрічі з прем'єр-міністром РФ повідомив, що переговори щодо консорціуму поки не завершені, хоча "Є розуміння за загальними підходами та загальним цифр". "У січні 2012 р. ми знову сядемо за стіл переговорів. Українські колеги оцінюють вартість газотранспортної системи в 20 млрд дол. Це велика сума. Українські колеги прив'язують ці переговори до знижку на газ. Якщо вважати на об'єм в 40 млрд куб. м в рік, який має викуповувати Україна, згідно з діючими контрактами, знижка була б у районі 9 млрд дол. щорічно", - пояснив глава "Газпрому".

У свою чергу Путін зазначив, що переговори необхідно продовжити виходячи з того, що Україна була і залишається стратегічним партнером РФ. "Газотранспортна система України, безумовно, буде затребувана. Сподіваюся, що переговори будуть доведені до логічного завершення", - сказав прем'єр-міністр РФ.

Нагадаємо, 27 грудня 2011 р. міністр енергетики і вугільної промисловості України Юрій Бойко заявив, що газові переговори з Росією будуть тривати стільки, скільки потрібно для того, щоб відстояти державні інтереси України.

Раніше 20 грудня в Москві відбулися переговори на рівні Президентів і прем'єр-міністрів країн. Очікувалося, що сторони домовляться про знижку для України, проте Віктор Янукович і Микола Азаров повернулися з Москви ні з чим.

Нагадаємо, як повідомлялося, у лютому поточного року голова правління НАК "Нафтогаз України" Євген Бакулін заявив, що транзит російського газу по території України в 2011 р. прогнозується на рівні 108-110 млрд куб м.

За 12 міс. 2010 р. обсяг транзиту природного газу по території України склав 149 млрд 961,05 млн куб. м, що на 6,25% більше, ніж за аналогічний період 2009 р. Транзит природного газу через територію України в 2010 р. збільшився на 2,9% в порівнянні з 2009 р., до 98 млрд 602,49 млн куб. м, з них в країни Західної Європи - 95 млрд 426,27 млн куб. м, в країни СНД - 3 млрд 176,22 млн куб. м (більше на 6,61%).

"Газпром" і НАК "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на постачання газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни.

"Нафтогаз України" і "Газпром" домовилися про транзит 112 млрд куб. м газу в рік з української території в Європу протягом п'яти років. Контракт між "Нафтогазом України" і "Газпромом" передбачає, що базова ставка тарифу на транзит природного газу по Україні з 2010 р. становить 2,04 дол. за 1 тис. куб. м на 100 км. Протяжність транзиту російського газу по газотранспортній системі України в країни Європи визначена на рівні 1,15 тис. км.

Зазначимо, за даними Міжнародного енергетичного агентства споживання газу у світі зросте на 50% до 2035 р. У тому числі зростання буде спостерігатися і в країнах Західної Європи. Такі прогнози стали можливими після того, як країни Євросоюзу оголосили про плани відмовитися від АЕС. На думку експертів, природний газ має всі шанси стати головним енергетичним ресурсом Європи.

Однак, Deutsche Bank у своєму звіті повідомив, що Європа в 2012 р. скоротить споживання газу на 44 мільярда кубометрів з-за економічних проблем і теплої зими. Недавнє опитування Reuters показало, що аналітики очікують надлишок газу на європейському ринку в 2011-2012 рр. в 60 мільярдів кубометрів. За даними BP, в 2010 р. пропозиція перевищила попит на 10,5 мільярдів кубометрів.