Міллер: "Газпром" надав "Нафтогазу" 2 млрд дол. авансу за транзит газу (відео)
"Газпром" надав "Нафтогазу України" аванс в розмірі 2 млрд дол. за транзит газу. Про це повідомив журналістам глава "Газпрому" Олексій Міллер.
"Підписано угоду про надання "Газпромом" авансу в розмірі 2 млрд дол. "Нафтогазу України" за транзит газу", - сказав він.
За словами Міллера, дана угода є принципово важливою для забезпечення закачування газу в підземні сховища України в необхідному обсязі для проходження осінньо-зимового максимуму 2012-2013 рр. "Це дуже хороша новина для наших європейських партнерів, для наших споживачів, оскільки повні українські підземні сховища - це надійна гарантія транзиту російського газу майбутньою взимку. Україна отримала всі необхідні фінансові, оборотні кошти для успішного закачування", - сказав глава "Газпрому".
Напередодні, міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко заявив, що Україна вивчить пропозиції Російської Федерації щодо умов авансової оплати транзиту газу після того, як вони надійдуть від "Газпрому".
Раніше, 4 червня ц.р., глава "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що "Газпром" у найближчі дні може оформити аванс за транзит газу через Україну в сумі 2 млрд дол., щоб на ці гроші НАК "Нафтогаз України" закачав в свої підземні сховища газ і зміг забезпечити його безперебійні поставки до Європи.
Також нагадаємо, що наприкінці минулого місяця НАК "Нафтогаз України" повідомив "Газпрому", що буде закачувати в підземні сховища газу, газ необхідний виключно для України, а не для забезпечення транзиту. "Нафтогаз України" запропонував "Газпрому" у разі необхідності скористатися послугами українських газосховищ для виконання зовнішньоекономічних контрактів "Газпрому" і оформити відповідну додаткову угоду.
Як повідомлялося 15 травня ц.р. з посиланням на джерело, поставки "Газпрому" в січні-квітні до Європи скоротилися на 12% - вони склали 51 млрд кубометрів газу проти 58 млрд роком раніше. В "Газпром експорті" від офіційних коментарів відмовилися. Але джерело в компанії підтвердило, що, за "попередніми даними", експорт газу в Європу за чотири місяці дійсно впав на 12%, що пояснюється "дуже теплою погодою цієї весни в Європі".
Крім того, очікуючи зростання цін на нафту (до яких прив'язана формула розрахунку ціни на російський газ в Європі, причому з запізненням на дев'ять місяців), європейські споживачі "Газпрому" "поспішали запастися поки що дешевим російським газом".
В цілому план експорту "Газпрому" до Європи на цей рік - близько 150 млрд кубометрів газу, тобто він повинен залишитися на рівні минулого року. Спочатку "Газпром" планував зростання експорту до 154 млрд кубометрів, але в квітні глава "Газпром експорту" Олександр Медведєв дав зрозуміти, що домогтися цього, швидше за все, не вдасться. Тоді топ-менеджер пояснив стагнацію експорту не стільки теплою погодою чи поганим ринком, скільки ціновою політикою "Газпрому" в Європі.
Раніше повідомлялося, що Україна знизила транзит газу в Європу на 21%.
Як повідомлялося, за І квартал 2012 р. транзит природного газу через територію України до країн Західної Європи склав 24,5 млрд куб. м, що на 19,2% менше за показник 2011 р. У березні с. р. транзит природного газу через територію України до країн Західної Європи досяг 6,4 млрд куб. м, що на 35% менше аналогічних показників 2011 р. Зниження обсягів транзиту газу в "Укртрансгазі" пояснювали підвищенням температури в країнах-імпортерах.
Раніше представник "Газпрому" Сергій Купріянов заявив, що після реалізації всіх запланованих "Газпромом" газотранспортних проектів, значення української газотранспортної системи (ГТС) у транзиті російського газу буде зведено до нуля. У свою чергу в Європейській комісії заявили, що з огляду на зростаючі потреби в природному газі, українська ГТС залишатиметься важливим шляхом його поставки в Євросоюз і на весь континент.
Експлуатує систему магістральних газопроводів і підземних сховищ газу України дочірня компанія "Нафтогазу" "Укртрансгаз". Загальна протяжність газопроводів становить 37,1 тис. км, у тому числі магістральних газопроводів - 22,2 тис. км, газопроводів-відводів - 14,9 тис. км. Пропускна здатність газотранспортної системи України на вході становить 288 млрд куб. м, на виході - 178,5 млрд куб. м, у тому числі в країни Європи - 142,5 млрд куб. м.