ua en ru

Міллер: "Газпром" буде розширювати "Північний потік"

Автор: RBC.UA
"Газпром" планує будівництво третьої і четвертої гілок "Північного потоку". Про це повідомив глава компанії Олексій Міллер, передає VestiFinance.

"Газпром" планує будівництво третьої і четвертої гілок "Північного потоку". Про це повідомив глава компанії Олексій Міллер, передає VestiFinance.

Таке розширення газотранспортної системи, за словами Міллера, дозволить довести сумарний експорт газу через "Північний потік" до 110 млрд кубометрів на рік.

Розробка техніко-економічного обгрунтування по цих проектах розпочнеться найближчим часом.

Вчора заступник голови правління "Газпрому" Олександр Медведєв заявив, що "Газпром" не планує відмовлятися від "Південного потоку" у разі досягнення домовленостей щодо газотранспортної системи (ГТС) України. Він зазначив, що навіть беручи до уваги "Північний потік", "Південний потік" і Nabucco Європі все одно буде не вистачати близько 15-20 млрд куб. м газу в рік, тому відмовлятися від "Південного потоку" не має сенсу.

Зазначимо, Росія в переговорах з Україною про зниження цін на російський газ вимагає натомість від Києва передачі половини прав на управління місцевої ГТС. У відповідь України запропонувала РФ створити тристоронній консорціум за участю ЄС з управління ГТС в обмін на знижку на газ. Однак ця пропозиція не влаштувало Москву, яка поки що не йде на поступки.

Також зазначимо, в держбюджеті на 2012 р. ціна на російський газ закладена на рівні 416 долл.

9 грудня голова фракції Партії регіонів у ВР Олександр Єфремов заявив, що у разі запуску Південного потоку і повного запуску Північного потоку українська ГТС буде прокачувати лише 40 млрд куб. м в рік.

"Якщо ми будемо продовжувати нинішню політику, то через якийсь відрізок часу нашої ГТС будуть займатися не газовики, а брухтовиків. Є конкретні цифри. До сьогоднішнього дня ГТС може прокачувати 120 млрд куб. м газу на рік, і це робиться, але при умови введення Північного, а потім і Південного потоку, в кращому випадку те, що буде проходити через нашу систему - 40 млрд куб. м на рік", - сказав Єфремов.

За словами Єфремова, такі обсяги насилу дозволять утримувати ГТС на рівні рентабельності, тому Україна продовжує активні переговори про створення газотранспортного консорціуму.

В "Газпромі" повідомляли, що після запуску газопроводу "Північний потік" українська газотранспортна система може бути заповнена тільки у разі зростання попиту на газ в Європі. Проте експерти не прогнозують зростання попиту на тлі боргової кризи в єврозоні.
Зазначимо, в листопаді компанія Mott MacDonald оцінила, що разом із ремонтом магістральних газопроводів, компресорних станцій і установкою нових газовимірювальних агрегатів, а також сучасної системи управління ГТС реконструкція і модернізація обійдеться Україні мінімум у 4,8 млрд дол за семирічний період.

Нагадаємо, 8 листопада 2011 країни - учасниці проекту Nord Stream: Росія, Німеччина, Голландія і Францією - ввели в експлуатацію першу нитку газопроводу "Північний потік". Газопровід запрацював з потужністю 1 млн куб. м газу на годину, що дозволить забезпечити прокачування 8,5 млрд куб. м газу на рік.

Після введення в експлуатацію другої нитки "Північного потоку" в 2012 р. обидві нитки газопроводу "Північний потік" зможуть транспортувати до Європи 55 млрд куб. м російського газу на рік.

"Північний потік" - принципово новий маршрут експорту російського газу в Європу. Газопровід проходить через акваторію Балтійського моря від бухти Портова (район м. Виборг в Ленінградській області) до узбережжя Німеччини (район Грайфсвальда). Протяжність газопроводу становить близько 1,2 тис. км. Загальний обсяг інвестицій в будівництво складає 8,8 млрд євро. Строк повернення інвестицій, за попередньою оцінкою, складе 10-16 років. Трохи менше третини обсягу фінансування проекту (30%) забезпечують п'ять акціонерів компанії-оператора, інші 70% - залучені у 26 міжнародних банків. У число акціонерів проекту входять "Газпром" (51%), німецькі E. ON Ruhrgas (15,5%) і Wintershall AG (15,5), голландська NV Nederlandse Gasunie (9%), французька GDF Suez (9%).