ua en ru

Михайло Ходорковський: "Росію, можливо, чекають позови ще й інших акціонерів"

Автор: RBC.UA
"Роснефть" і "Газпром" можуть зіткнутися з фінансовими проблемами через рішення гаазького арбітражу. Про це в інтерв'ю РБК розповів екс-керівник ЮКОСа Михайло Ходорковський.

РБК: Михайло Борисович, чи вітати вас з рішенням Гаазького суду на користь екс-акціонерів ЮКОСа, адже ви не були стороною в процесі?

Михайло Ходорковський: Звичайно ж вітати. Тому що крім фінансової складової, де я не є стороною, я, безсумнівно, був зацікавлений в загальному рішенні, яке зводиться до того, що вся "справа ЮКОСа" була фальшивкою.

РБК: Чи Вірите ви в те, що колишнім акціонерам ЮКОСа вдасться дочекатися виплати Росією 50 млрд доларів, або доведеться полювати по всьому світу за власністю РФ, на яку суд зможе накласти арешт? Чи готова стратегія пошуку і арешту активів?

Михайло Ходорковський: Що стосується другої частини питання - вам, звісно, потрібно розмовляти з Леонідом Борисовичем (Невзлін, один з колишніх бенефіціарів ЮКОСа, - Ред.). Я прекрасно розумію, і ви розумієте, що ні про яку добровільну виплату компенсації мова не йде. Це буде довгий, тоскний процес з активами. У мене зовсім не було ніякого бажання брати участь у такому процесі. Тому питання про те, як це буде здійснюватися, вам - ще раз повторю - треба задати Леоніду Борисовичу.

Але що є важливим - це те, що в рішенні Арбітражного суду в Гаазі конкретно вказана не тільки російська держава, але і бенефіціари розграбування ЮКОСа. По-перше, "Роснефть", а по-друге, "Газпром". Це, як пояснюють юристи, відкриває широкі можливості для судових, виконавчих процедур стосовно цих організацій. Я думаю, що у Ігоря Івановича Сечіна зараз буде більше проблем, ніж він очікував.

РБК: Іншими словами, чи можливо накладення арешту на майно державної "Роснефти", яка отримала активи ЮКОСа або на майно компанії BP, що увійшла в стратегічний альянс з "Роснефтью"?

Михайло Ходорковський: Ви мені задаєте питання, на які повинен відповідати або Леонід Борисович, або юристи. Я не настільки великий фахівець у міжнародних виконавчих процедурах.

Інша справа, що як колишній керівник компанії я можу сказати, що при наявності такого позову і наявності такої виконавчої процедури у компанії, крім коротких трейдингових угод (щодо покупки і продажу продукції), всі угоди закриті. Ніякої можливості залучити міжнародне фінансування, залучити інвесторів на сьогоднішній день у цих компаній ("Роснефть" і "Газпром", - Ред.) вже не існує. Все! Я думаю, це закрито для них надовго.

РБК: Серед іншого у рішенні Гаазького суду йдеться, що аукціон з продажу "Юганскнефтегазу", основного добувного активу ЮКОСа, був сфальсифікований. Чи Не може це бути підставою для оскарження результатів цього аукціону?

Михайло Ходорковський: Зі своєї точки зору, - але я можу помилятися - напевно, можна оскаржувати, але сенс який? Наскільки я зрозумів рішення, компенсація покриває всі ці втрати, і акціонерам, швидше, вигідніше домагатися компенсації, ніж вести локальні оскарження.

Треба звернути увагу, що в даному випадку мова йде про компенсації не всім акціонерам, а тільки тим, які були учасниками процесу. А це, наскільки я собі уявляю, трохи більше 50% акцій. Тобто Росію, можливо, чекають позови ще й інших акціонерів, які не були учасниками процесу. Але це мої спекуляції - я не настільки глибоко в темі.

РБК: Вам не здається, що нинішня перемога екс-акціонерів ЮКОСа над Росією в суді могла і не відбутися, якщо б міжнародна громадська і політична думка не була так налаштована проти Москви за її дії в Україні?

Михайло Ходорковський: Я, як особа в цьому питанні безвідповідальна, можу говорити прямо. Ви ж прекрасно розумієте, що рішення було прийнято в 2009 р. (у листопаді 2009 року Гаазький арбітраж прийняв рішення розглядати справу по суті на підставі спеціального положення Енергетичної хартії, що дозволяє застосовувати її до держави, що підписала, - Ред). І Росія знала про те, що воно прийнято. Радісно увійшовши в процес у 2004 р. і розраховуючи на перемогу в ньому, в 2009 р. російські чиновники прийняли рішення вийти з Енергетичної хартії, тому що як раз в 2009 р. було прийнято рішення щодо першого етапу справи. І його результат став передбачуваним. Хоча я переконаний, що Володимиру Путіну не доповідали про те, наскільки рішення буде величезним, тим не менш про те, що воно буде не на користь "Роснефти" і її спільників, було очевидно з 2009 р. Але й потім: у практиці міжнародних арбітражів 500-сторінкові рішення не малюються за місяць. Це просто нереально.

РБК: Чи може нинішнє рішення бути підставою для розгляду питання про реабілітацію колишніх співробітників ЮКОСу - адже фактично суд в Гаазі спростовує висновок першої справи, про те, що ЮКОС - недобросовісний платник податків?

Михайло Ходорковський: Без усякого сумніву, справа ЮКОСа буде переглянута, але також без усякого сумніву, це відбудеться після того, як нинішній російський режим перестане керувати нашою країною.

РБК: Чи немає у вас побоювань, що російська держава у відповідь на рішення Гааги може повернутися до теми стягнення з колишніх керівників ЮКОСа податкової недоїмки приблизно в 500 млн доларів? Як відомо, ваш партнер Платон Лебедєв досі перебуває в Росії, і такі вимоги можуть бути до нього пред'явлені.

Михайло Ходорковський: насправді, до нього ці вимоги пред'являлися весь час. Існує рішення ЄСПЛ, обов'язкове для виконання у РФ, про те, що в частині цього позову вирок нікчемний. Це рішення дуже пряме і однозначне. Але якщо ви мене питаєте: чи очікую я протиправних дій з боку нинішньої російської влади? Так, звичайно. І будь-яка людина, який живе у нас в країні з відкритими очима, ці протиправні рішення щодо себе очікує в будь-який момент, в будь-яку секунду.

РБК: Ще однією формою реакції Москви на рішення суду, напевно, могло б стати ініціювання так званого "третьої справи ЮКОСа". Чи вірите ви в таку перспективу?

Михайло Ходорковський: Я припускав, що умовна "третя справа" є застереженням тим людям, які хотіли б отримувати фінансову підтримку від колишніх акціонерів ЮКОСа. Бо третя справа - так звана "справа експертів" - базувалося на тому, щоб визнати будь-які гроші, що надходять в РФ з боку колишніх акціонерів ЮКОСа, відмиванням злочинних доходів. Я думаю, що "третя справа" тримається під цю задачу. Я знаю, що кожен рік її продовжують. Я до цього ставлюся, як ви розумієте, абсолютно філософськи. За ці 10 років до подібного роду загрозам я звик.

Є питання: чи можуть вони мені конкретно чимось загрожувати? Ні, нічим!

РБК: Показовий збіг - рішення по справі ЮКОСа в Гаазі винесено практично одночасно з закінченням терміну вашого ув'язнення (якщо б не було помилування, строк закінчився б у серпні цього року). У пресі стверджувалося, що після закінчення цього строку, з осені 2014 року ви почнете активну громадську діяльність - відкриєте ЗМІ, станете підтримувати правозахисні та інші громадські організації. Можете це підтвердити чи спростувати?

Михайло Ходорковський: Повторю, до вересня я займаюся сімейними справами. Це відбувається тому, що в житті моєї родини зараз є деякі проблеми, які вимагають моєї значної участі. Тим не менш, до вересня, я вважаю, що зможу займатися й іншими справами. І це буде якась громадська діяльність, спрямована на Росію.

В той же час я тільки що вам описав реальні проблеми "третьої справи", тому ті, хто припускав, що я можу виступити в якості спонсора тих чи інших проектів у Росії, на жаль, повинні засмутитися. Це нереально.

Що стосується ЗМІ, то ще раз підкреслю, що ніякі свої ЗМІ я не створюю. Те місце, де відбивається моя точка зору, - це мій сайт. Так і буде надалі.

А крім цього, я із задоволенням відповідаю на запитання ЗМІ тоді, коли мені є що сказати.

РБК: Ваш друг і партнер Платон Лебедєв після закінчення терміну ув'язнення так само, як і ви, виїде з Росії?

Михайло Ходорковський: Я думаю, що, на мій превеликий жаль, ви не праві. Я припускаю, що Платона Лебедєва використовують знову в якості заручника. І якщо це дійсно так, то з Росії його не випустять. Хоча мені хотілося б вірити, що наша влада хоч трошки полюдніла, але це... мрії.

Роман Баданин