МЗС: Янукович вирушить до Брюсселя, коли буде проект договору з ЄС про асоціацію

Четвер 27 жовтня 2011 11:02
Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Янукович вирушить до Брюсселя після того, як основна частина переговорів з Євросоюзом про підписання Угоди про асоціацію буде завершена, і проект договору буде спрямований на технічну підготовку до парафування.

Президент України Віктор Янукович вирушить до Брюсселя після того, як основна частина переговорів з Євросоюзом про підписання Угоди про асоціацію буде завершена, і проект договору буде спрямований на технічну підготовку до парафування. Про це заявив директор департаменту інформаційної політики МЗС України Олег Волошин, передає кореспондент РБК-Україна.

"Президент поїде до Брюсселя, коли основна частина переговорів буде завершена, і він буде готовий вийти з паном Баррозу і заявити, що основна частина переговорів завершена, і угода направляється на технічну підготовку до парафування. Ми сподіваємося, що це відбудеться скоро", - сказав Волошин.

За його словами, цей візит повинен відбутися ще до початку саміту, запланованого на середину грудня, але головні питання не в даті візиту, а в процесі проведення переговорів і в їх результаті.

Нагадаємо, раніше голова Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу і голова Європейської ради Херман ван Ромпей прийняли рішення про скасування візиту Януковича в ЄС, запланованого на 20 жовтня.

Також Волошин заявив, що Україна чекає чіткої заяви ЄС про реальні перспективи членства в Євросоюзі. За його словами, Україна не повинна повторити приклад Туреччини, яка з 1986 р. веде переговори про вступ у ЄС і має з ним договір про ЗВТ, проте багато європейців кажуть, що "Туреччина ніколи не стане членом ЄС". "Чи заохочує це Туреччину, чи підтримує це турецьке суспільство? Напевно, ні. Безумовно, ми не хочемо опинитися в такій ситуації, постійно стукати в ті двері, які закриті", - сказав Волошин.

На його думку, ЄС повинен так, як і свого часу НАТО, однозначно заявити про те, що він готовий розглядати Україну як потенційного члена ЄС.

"Як було з НАТО: вони чітко заявили - Україна може стати членом НАТО, якщо вона досягне певних критеріїв, і якщо вона захоче цього. На сьогоднішній день в суспільстві немає консенсусу, і Президент проголосив відмову від вступу в військово-політичні блоки, але, в принципі, двері НАТО відкриті. Так чому ЄС не може сказати в принципі: "Наші двері відкриті"? Зробіть хоч 125 пунктів (вимог до вступу, - ред.), але в принципі скажіть так: якщо ви говорите, що ЄС - це закрита фортеця, і треба мільйон критеріїв, щоб визнати, що ми - європейська країна, а потім ще три мільйони, щоб ми (ЄС, - ред.) дали вам статус кандидата, а потім ще 5 мільйонів, щоб ви (Україна, - ред.) стали членом ЄС, виникає багато питань. Розуміючи, що європейська інтеграція є цінною як інструмент зміни країни зсередини, ми, МЗС, в першу чергу піклуємося про практичний аспект переговорів, і для нас принциповою є кожна літера, яка буде записана в угоді. Тому ми і будемо намагатися досягти цього", - сказав Волошин.

Він зауважив, що тут не йдеться про можливість виходу України з переговорів або спробу їх зірвати, "але у нас є час, і ми працюємо над тим, щоб це було".

Також Волошин додав, що в питанні створення ЗВТ з ЄС Україна бере на себе величезні зобов'язання економічного характеру". Він додав, що після створення ЗВТ українська влада, особливо в перший перехідний період, повинна буде роз'яснювати українським громадянам, більшість з яких не розуміють, що таке ЗВТ та асоціація, у чому полягають переваги таких кроків для громадян України.

Нагадаємо, 20 жовтня член Європейської комісії з питань торгівлі Карел де Гюхт повідомив, що в ході зустрічі з першим віце-прем'єр-прем'єром України Андрієм Клюєвим досягнуті всі угоди між Україною і ЄС щодо ЗВТ. Раніше Гюхт заявив, що втілення угоди між Євросоюзом та Україною про ЗВТ залежить від політичної волі офіційного Києва. При цьому він не бачить протиріч в підписаній угоді про Зону вільної торгівлі в рамках СНД і створенням ЗВТ Україна-ЄС.

Зазначимо, в проекті спільної резолюції Європейського парламенту щодо України, яку поставлять на голосування сьогодні, говориться, що Європарламент буде рекомендувати Європейській комісії (ЄК) провести зустріч з Януковичем до початку саміту Україна-ЄС для "відновлення конструктивного діалогу".

"Європарламент вважає, що нещодавно перенесена зустріч з Президентом Януковичем надала б можливість вирішити серйозні проблеми і відновити конструктивний діалог, який може призвести до парафування Угоди про асоціацію за наявності значного процесу щодо подолання технічних і політичних перешкод, і закликає Раду ЄС та Європейську комісію призначити зустріч напередодні саміту Україна-ЄС у грудні", - йдеться в проекті документа.

Сьогодні депутати Європарламенту повинні голосувати по проекту резолюції щодо ситуації в Україні, який вони погодили у вівторок, 25 жовтня. Документ залишає за Україною перспективу підписання Угоди про асоціацію - але тільки за певних умов. Євродепутати незадоволені судовим переслідуванням опозиційних політиків, але закликають ЄК не блокувати підписання Угоди про асоціацію.

Як зазначає BBC, у своїй резолютивній частині проект складається з 15 пунктів. Перший пункт говорить про те, що Європарламент "дотримується думки, що поглиблення відносин між ЄС і Україною, а також європейська перспектива в Україні мають велике значення і в інтересах обох сторін; визнає українські прагнення відповідно до статті 49 Угоди Європейського Союзу, за умови виконання всіх критеріїв, включаючи принципи демократії, поваги прав людини та фундаментальних свобод і верховенства права".

Євродепутати вимагають від Києва забезпечення чесної, прозорої та неупередженого апеляційного процесу для Юлії Тимошенко, можливості для неї повноцінно брати участь у політичних процесах, як зараз, так і під час наступних виборів, перегляду норм Кримінального кодексу, що залишилися Україні у спадок від радянських часів з метою приведення їх у відповідність з європейськими та міжнародними стандартами.
"Європарламент закликає всі політичні сили в Україні провести чесні і прозорі дебати щодо політичного процесу прийняття рішень; наполягає, що розслідування щодо можливих помилок у політичному процесі ухвалення рішень повинні розглядатися парламентським слідчим комітетом", - йдеться в проекті документа. При цьому маються на увазі справи колишніх чиновників уряду Тимошенко і її самої.

Зазначимо, в двосторонніх відносинах України і Європейського союзу в даний час намітився ризик глибоких ускладнень, причиною яких є порушення трьох кримінальних справ проти екс-прем'єр-міністра України Тимошенко.

Прецедент утримування Тимошенко під вартою і винесення їй судом жорсткого вироку по одному з звинувачень викликав величезний резонанс і негативну оцінку того, що відбувається серед світової громадськості. Подібний підхід до судових розглядів, за оцінкою перших осіб держав у складі ЄС і провідних політиків, може загрожувати Україні припиненням переговорів щодо укладення Угоди про асоціацію, а також створення ЗВТ з ЄС.

Раніше верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон відзначала, що вирок стосовно лідера партії "Батьківщина" у Європі вважають політично мотивованим, і він може стати приводом для перегляду європейсько-українських відносин.

Прес-служба Ештон повідомила, що рішення про скасування візиту Януковича до Брюсселя було прийнято європейськими політиками для того, щоб підкреслити необхідність досягнення прогресу в забезпеченні верховенства закону і незалежності судової влади" в Україні.

"Як нещодавно заявляла Верховний представник Кетрін Ештон, те, як українська влада в цілому буде поважати універсальні цінності і верховенство права, і, зокрема, як будуть проводитися кримінальні справи проти членів колишнього уряду, має ризик глибоких ускладнень для двосторонніх відносин України-ЄС, включаючи укладення Угоди про асоціацію, нашого політичного діалогу і більш тісної співпраці", - підкреслила спікер Ештон Майя Кощанчич.

Президент України Віктор Янукович минулого тижня заявив, що Україна готова перенести на пізніший термін підписання Угоди про асоціацію та створення ЗВТ, заплановане на грудень, якщо європейські лідери виявляться до цього не готові у зв'язку зі справою Тимошенко. "Якщо Європа або Україна з якоїсь причини не готова для цього (підписання угоди), це означає, що рішення може бути прийняте пізніше", - зазначив Янукович.

Нагадаємо, Печерський райсуд Києва 11 жовтня засудив Тимошенко до 7 років позбавлення волі з забороною обіймати певні державні посади протягом ще 3 років за перевищення службових повноважень при підписанні газових угод з Росією. Також суд зобов'язав Тимошенко виплатити "Нафтогазу України" 1,516 млрд грн.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся