МЗС: Виконано близько 80-85% законотворчої роботи, необхідної для скасування ЄС візового режиму
На сьогодні Міністерством закордонних справ (МЗС) України виконано приблизно 80-85 % законотворчої роботи, необхідної для скасування ЄС візового режиму для українських громадян. Про це говориться в черговому звіті МЗС щодо виконання плану дій щодо лібералізації візового режиму з ЄС, повідомляє прес-служба міністерства.
В МЗС відзначили, що в сфері скасування візового режиму з ЄС Україна працює на основі плану дій щодо лібералізації візового режиму, який Київ отримав в листопаді 2010 р. Документ містить перелік конкретних критеріїв ЄС за чотирма блоками: безпека документів, включаючи біометрику; протидія нелегальній міграції, включаючи реадмісію; забезпечення громадського порядку та безпеки; забезпечення основоположних прав і свобод людини.
План дій виконується у дві фази: в рамках першої "законодавчої" у відповідність до стандартів ЄС мають бути приведені усе законодавство та нормативні акти у відповідних сферах; під час другої - необхідно організувати практичне виконання оновленого законодавства.
"На сьогодні ми працюємо в рамках першої "законодавчої фази" плану дій. В Україні створено і активно працює ефективний внутрішньодержавний механізм координації. Основний робочий орган - очолюваний першим віце-прем'єр-міністром України Андрієм Клюєвим Координаційний центр у складі керівників 16 ключових міністерств і відомств, які визначені відповідальними за виконання завдань Нацплану. Коордцентр працює дуже активно - на сьогодні проведено вже 7 його засідань", - говориться у звіті МЗС.
Міністерство відзвітувало про конкретні досягнення за цей час:
- Україна приєдналася до чотирьох міжнародних конвенцій;
- підготовлено та ухвалено 11 законів;
- затверджено 6 стратегічних та концептуальних документів у відповідних галузях, державні програми та плани заходів з їх реалізації;
- утворено Державну міграційну службу та Державну службу з питань захисту персональних даних, налагоджено роботу цих структур тощо.
Згідно з повідомленням МЗС, Києву залишається завершити роботу по декількох ключових питаннях:
- законодавчо врегулювати запровадження біометричних документів для виїзду за кордон;
- врегулювати у правовому полі координацію антикорупційної діяльності в Україні;
- створити правову базу для боротьби з дискримінацією в Україні;
- забезпечити правове підґрунтя співробітництва з Євроюстом та завершити переговори про оперативне співробітництво з Європолом.
"Наразі Європейська Комісія на основі наданого нами матеріалу завершує підготовку другої оцінки прогресу, досягнутого Україною у виконанні плану дій. Ми очікуємо на її офіційну передачу вже ближчим часом. За нашими даними, ця оцінка матиме збалансований позитивний характер, міститиме конкретні рекомендації щодо завдань, виконання яких дозволить ще цього року перейти до другої і останньої фази виконання плану дій. Розраховуємо, що до середини першого півріччя цього року законодавча фаза плану буде повністю виконана", - відзначили в МЗС.
Зазначимо, запровадження безвізового режиму з ЄС є одним з трьох найбільш актуальних завдань у контексті європейської інтеграції України поряд з укладенням угоди про асоціацію та створенням зони вільної торгівлі з Євросоюзом.
Нагадаємо, Президент Віктор Янукович в рамках XV саміту Україна-ЄС у грудні 2011 р. заявив, що Україна може завершити переговори про безвізовий режим з ЄС до кінця 2014 р. При цьому він зазначив, що все буде залежати від політичної ситуації в Україні, і від бажання сторін.
В той же час голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу на пленарному засіданні саміту Україна-ЄС заявив, що безвізовий режим між Україною і ЄС буде введений, як тільки будуть виконані всі необхідні умови. Баррозу зазначив, що очікує від України дотримання зобов'язань.
У квітні минулого року Янукович затвердив національний план з виконання Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України.
Раніше, Рада міністрів з питань юстиції та внутрішніх справ ЄС в Люксембурзі дозволила Єврокомісії почати переговори з Україною, Росією і Молдавією про зміни до угоди про спрощення візового режиму.
28 травня 2010 р. представник ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра заявив, що ЄС вважає необхідною умовою для скасування візового режиму між Україною і ЄС підвищення рівня життя в Україні. Він також додав, що в питанні скасування віз для українців дуже важливі економічна і соціальна складові.
Варто зазначити, що в проекті програми економічних реформ України на 2010-2014 рр. міститься пункт, згідно з яким безвізовий режим між Україною і ЄС повинен бути впроваджений до кінця 2012 р.
Україна і ЄС почали безвізовий діалог в кінці 2008 р., практично відразу після того, як на Паризькому саміті було схвалено рішення про перехід до безвізового режиму в довгостроковій перспективі.