МЗС: У Лівії без будь-яких звинувачень затримано 23 громадянина України
З 23 затриманих в Лівії українців одного вже звільнили, а життю і здоров'ю інших 22 нічого не загрожує. Про це на брифінгу повідомив директор департаменту інформаційної політики Міністерства закордонних справ Олег Волошин.
"Одного з 23 вже звільнили, і наших громадян у Лівії залишилося 22. За останніми даними ніяких загроз їх життю або здоров'ю немає. Офіційно їм не висунуто жодних звинувачень. Вони автоматично потрапили в категорію підозрюваних як і всі іноземці. У нас є офіційна інформація про тому що вони не брали участі в бойових діях, тому в самий найближчий час, українці будуть переведені на територію українського посольства в Лівії".
За словами Волошина, зараз українці перебувають в гуртожитку разом з іншими іноземцями, де є всі необхідні умови для життя, вода і їжа. У той же час вони не мають доступу до засобів зв'язку.
В той же час, як заявив Волошин, МІД вважає заяви про участь громадян України в воєнних діях в Лівії способом дискредитації України, щоб не дати змоги українській владі встановити відносини з новою лівійською владою.
"Ми підозрюємо, в тому числі, і спроби дискредитації України і української влади в її спробах встановити контакт з новою владою в Лівії", - сказав Волошин.
Надати більш повну інформацію по цьому питання Волошин відмовляється: "Я не хотів би зараз показувати на якусь конкретну державу, але про це можна здогадатись, прослідкувавши в ЗМІ яких країн найчастіше трапляється інформація про українських затриманих".
Нагадаємо, раніше 23 серпня ц.р. Волошин повідомив, що МЗС України перевіряє інформацію про участь українських найманців у подіях в Лівії. Дипломат зазначив, що "качка" про українських найманців з'явилася в ЗМІ в лютому 2011 р., але досі ніхто не підтвердив цю інформацію.
"Все, що стосується громадянина Україна - і в цьому випадку громадян України, - не може нас не хвилювати", - пояснив він.
Як зазначив директор департаменту інформаційної політики, у разі підтвердження інформації про участь українських найманців у збройних зіткненнях в Лівії, які нібито воюють на боці лідера країни Муаммара Каддафі, ці люди будуть відповідним чином передані у відповідні органи і покарані. Волошин уточнив, що це офіційно заборонено українським законодавством і карається ув'язненням на строк від 5 до 10 років.
В лівійській столиці Тріполі на сьогоднішній день перебувають 13 громадян України, які виявили бажання покинути це місто, але поки не мають можливості цього зробити, додав Волошин. За його словами, ці громадяни перебувають в "дещо безпечних місцях". Судно, яке має їх перевезти, не може зайти в порт, де могло б здійснити посадку українців на борт.
Нагадаємо, 1 вересня ц.р. Україна визнала Перехідний національна рада (ПНС) Лівії єдиним законним представником лівійського народу. У МЗС зазначили, що протягом конфлікту його боку намагалися не допускати порушення прав громадян України.
Зазначимо, що наприкінці серпня 2011 р., голова комісії Африканського союзу Жан Пінг повідомив, що за наявними відомостями, лівійські опозиціонери безладно убивають чорношкірих в країні, тому що не розрізняють працівників-мігрантів і найманих військовослужбовців, які воювали на боці полковника Муаммара Каддафі. Він уточнив, що це одна з причин, чому Африканський союз не визнає Перехідний національна рада Лівії в якості тимчасового уряду.
За його словами, опозиціонери "вбивають нормальних робочих", приймаючи їх за військових найманців. Пінг закликав повстанців бути більш уважними.
Нагадаємо, масові акції протесту в Лівії почалися 15 лютого 2011 р. на хвилі панарабської революції. Влада країни спробували силою придушити виступи опозиції, але вони переросли у повстання, на бік опозиції перейшли загони армії і поліції, ряд високопоставлених чиновників. Захід різко засудив застосування силами Каддафі авіації та артилерії проти опозиції.
Після того як заколотникам вдалося взяти під свій контроль кілька великих міст, 26 лютого в Бенгазі було оголошено про створення тимчасового лівійського уряду.
17 березня Радбез ООН прийняв резолюцію № 1973, що вводить заборону на всі польоти над Лівією і відкриває можливості для іноземного військового втручання. Почалася військова операція коаліційних сил, в якій беруть участь США, Франція, Великобританія, Іспанія, Італія, Катар.