МЗС України: Бойкот європейців Євро-2012 не допоможе Тимошенко
Бойкот європейців Євро-2012 нічого не вирішить у справі колишнього прем'єр-міністра України, лідера партії "Батьківщина" Юлії Тимошенко. Про це на брифінгу заявив керівник департаменту інформаційної політики Міністерства закордонних справ (МЗС) України Олег Волошин, передає кореспондент РБК-України.
"Позиція МЗС України незмінна щодо можливого бойкотування Євро-2012. Це не той метод. Є досить інших інструментів. Тим більше, що Президент України не раз висловлював позицію щодо оцінки європейців справи Тимошенко. Приїзд або неприїзд когось з керівництва на чемпіонат нічого не вирішить у справі Тимошенко ", - заявив він.
Він також повідомив, що на даний момент МЗС України не має інформації про те, хто конкретно приїде від керівництва європейських держав на Євро-2012: "Ця інформація є у Національної федерації".
Як відомо, Європейський Союз розглядає тюремний термін Тимошенко, що почався в жовтні 2011 р., як політично мотивований. Тому багато політиків заявили про небажання відвідувати Євро-2012 в Україну. Зокрема, Президент Франції Франсуа Олланд висловився за поїздку збірної з футболу на матчі Європи Євро-2012, але проти візитів членів уряду до України. Днями Президенти Франції і Росії Франсуа Олланд і Володимир Путін підтвердили свої позиції щодо Тимошенко і відзначили, що "місце екс-прем'єра" не в тюрмі.
Політичний бойкот Україна вважають також виправданим в Бельгії, Іспанії, Голландії, Німеччині. Крім того, голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу заявив, що не буде брати участь в українських заходах, приурочених до чемпіонату. Польща виступила проти таких заяв, а Міністерство закордонних справ України назвало подібні заклики деструктивними.
Як повідомлялося, за підсумками дебатів у Європарламенті було оголошено, що Євросоюз виключає політичний бойкот Євро-2012 в Україну. У резолюції Європарламенту від 24 травня ц.р. по Україні не сказано про офіційний політичний бойкот країни, проте прописано побажання до тих політиків, хто все-таки поїде в Україну, домагатися зустрічі з політичними в'язнями. В резолюції Європейський парламент закликав українську владу звільнити "ув'язнених, які були засуджені за політичними мотивами". Очікувалося, що резолюція буде досить жорстокою, проте в резолюції не було згадок про санкції щодо України.
При цьому 24 травня ц.р. глава польського уряду Дональд Туск заявив, що умовив багатьох політичних лідерів приїхати в Україну на футбольний чемпіонат. Аргументи Туска в підтримку футбольної першості подіяли навіть на тих лідерів, які раніше відмовлялися від поїздки в Україну. Зокрема, за словами польського прем'єра, навіть канцлер Німеччини Ангела Меркель назвала бойкот Євро-2012 "непорозумінням" і сказала, що хотіла б відвідати деякі ігри.
Сама Тимошенко підтримує бойкот європейськими політиками матчів фіналу Євро-2012, щоб українська влада не змогла використати чемпіонат для поліпшення свого іміджу напередодні парламентських виборів.
Незважаючи на відсутність офіційних заяв про політичний бойкот Україні, відносини України та ЄС значно погіршилися після взяття під варту Тимошенко. Влада ЄС неодноразово заявляла, що підпише з Україною Угоду про асоціацію тільки, якщо країна буде дотримуватися демократичних принципів і дбати про права людини. У лютому ЄС призупинив значну частину програм фінансової підтримки Україні.