ua en ru

МЗС Швеції: Бойкот Євро-2012 - не найсильніший інструмент впливу на Україну (відео)

Автор: RBC.UA
Міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт вважає, що у Європейського Союзу є більш сильні інструменти впливу, ніж невідвідування Євро-2012 в Україні.

Міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт вважає, що у Європейського Союзу є більш сильні інструменти впливу, ніж невідвідування Євро-2012 в Україні. Про це він заявив сьогодні перед початком засідання Ради закордонних справ ЄС, відповідаючи на запитання журналістів щодо його позиції стосовно бойкоту українських матчів фінальної частини Чемпіонату Європи з футболу, передає радіо "Свобода".

"Я повинен чесно сказати, що відвідування або невідвідування футбольних ігор - не головний інструмент європейської політики. Я думаю, ми маємо більш сильні інструменти, які нам слід застосувати", - сказав Більдт.

Разом з тим, він зазначив, що в результаті рішення щодо подальшого розвитку України залежатиме від позиції офіційного Києва.
"В результаті, це лідери України повинні вирішити, чи хочуть вони повести країну в напрямку Польщі, або в напрямку Білорусі. І, відповідно, наслідки залежатимуть від їх вибору. Якщо вони хочуть йти європейським шляхом, то це буде перевагою для суспільства України. Якщо ж вони хочуть привести країну до Білорусії - що ж, вони прийдуть до Білорусі", - сказав міністр закордонних справ Швеції, нагадавши, що восени в Україні відбудуться парламентські вибори, за якими ЄС планує уважно стежити.

Голова Верховної Ради України (ВР) Володимир Литвин у свою чергу вважає неможливим бойкот Євро-2012 в Україні на будь-якому іншому рівні, крім політичного. "Потрібно розрізняти кілька видів бойкотів. Це неприсутність посадових осіб тих чи інших держав під час проведення матчів. Це один вид бойкоту. Ще один вид - це рівень бойкоту у вигляді неприбуття якоїсь команди. Третій рівень бойкоту - відмова від участі. Перший рівень - він уже задекларовано, про неучасть вищих посадових осіб ЄС та європейських країн. Все інше нереально і неможливо", - зазначив глава ВР.

Сьогодні Рада закордонних справ ЄС розглядає питання відносин з Україною, зокрема, питання майбутньої Угоди про асоціацію, а також питання відвідування політиками матчів Євро-2012 в Україні.

Раніше міністр закордонних справ Бельгії Дідьє Рейндерс заявив, що вважає за необхідне політичний бойкот Євро-2012 в Україні.
Ситуація, що склалася навколо дотримання владою України прав людини, переслідування опозиційних політиків, а також ситуація з Юлією Тимошенко в останні тижні сильно загострила відносини України та ЄС. Все більше країн заявляють про бойкот Євро-2012 в Україні, з вимогами розібратися в ситуації в Качанівській колонії і дотримуватися права людини.

10 травня німецький канцлер Ангела Меркель заявила, що в Україну та Білорусі громадяни страждають від "диктатури й репресій". Прем'єр-міністр України Микола Азаров назвав це висловлювання некоректним.

Раніше Євросоюз призупинив ратифікацію угоди про асоціацію ЄС з Україною. Ініціаторами цього кроку виступили Німеччина, Великобританія та Чехія. Ці країни вимагають звільнення лідерів опозиції.

Крім цього європейські політики вирішили бойкотувати саміт держав Центральної Європи, що мав відбутися 11-12 травня 2012 р. в Ялті. Від участі в Ялтинському саміті відмовилися президенти Болгарії, Естонії, Австрії, Чехії, Німеччини, Італії, Чорногорії і Словенії та інших країн. У зв'язку з цим, Україна перенесла Ялтинський саміт на більш пізній термін.

11 травня ц.р. Президент Литви Даля Грібаускайте заявила, що Україні загрожує ізоляція через ситуацію з колишнім прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко. Вона також додала, що європейська перспектива України буде залежати від вирішення справи Юлії Тимошенко та інших політичних в'язнів.

9 травня президент Європейської Ради Херман ван Ромпей заявив, що прем'єр-міністру України Миколі Азарову не варто відвідувати Брюссель для участі в засіданні Ради з питань співробітництва Україна-ЄС, що відбудеться 15 травня. За словами ван Ромпея, Європа не бажає бачити Азарова в Брюсселі через Тимошенко.

Тимошенко, 9 травня була транспортована з Качанівської виправної колонії до Центральної клінічної лікарні "Укрзалізниці" в Харкові для проведення міжнародною медичною комісією курсу реабілітації. Її особистий лікар Лутц Хармс повідомив, що вона припинила голодування, а лікування займе не менше восьми тижнів. Уже після того, як Тимошенко перевели в лікарню "Укрзалізниці" Микола Азаров сказав, що не виключає можливості лікування екс-прем'єра за кордоном, на що міністр охорони здоров'я України Раїса Богатирьова заявила, що Юлія Тимошенко не потребує лікування за кордоном.

22 квітня Тимошенко відмовилася від лікування в лікарні "Укрзалізниці" і повернулася в колонію. До цього екс-прем'єр висловила бажання почати лікування в клініці і її перевезли в Центральну клінічну лікарню "Укрзалізниці" пізно ввечері 20 квітня. За словами Тимошенко, під час перевезення її з Качанівської колонії в лікарні 20 квітня один із співробітників колонії вдарив її кулаком в живіт. Після цього екс-прем'єр втратила свідомість і прокинулася вже в лікарні. 27 квітня в Інтернет потрапили фото екс-прем'єра, на яких вона демонструє сліди побоїв, які отримала в Качанівській колонії. ДПтС повідомила, що підшкірні гематоми у Тимошенко з'являються періодично ще з серпня 2011 р.

7 травня ц.р. Генеральна прокуратура України повідомила, що в ході перевірки заяви нині екс-уповноваженого Верховної Ради з прав людини Ніни Карпачової виявлено, що експертні висновки про тілесні ушкодження Тимошенко сфальсифіковані. Харківська прокуратура відмовила в порушенні кримінальної справи щодо застосування фізичної сили до Тимошенко.

Зараз екс-прем'єр відбуває покарання у Качанівській жіночій виправній колонії в Харкові за вироком Печерського районного суду Києва від 11 жовтня 2011 р. Тимошенко засудили до семи років позбавлення волі за перевищення повноважень при підписанні газових контрактів з Росією в 2009 р.

Ще одну кримінальну справу проти Тимошенко щодо діяльності корпорації "Єдині енергетичні системи України" (ЄЕСУ) 29 березня ц. р. було передано в суд, і зараз там розглядається. 7 травня з. р. ГПУ затвердила обвинувальний висновок та направила до суду кримінальну справу про привласнення виділених урядом Тимошенко 22,8 млн грн на закупівлю санітарних автомобілів для Міністерства надзвичайних ситуацій.