ua en ru

Метання Гройсмана: як БПП мало не втратила кандидата в прем'єри

Метання Гройсмана: як БПП мало не втратила кандидата в прем'єри Фото: спікер Володимир Гройсман трохи не передумав стати прем'єром
Володимир Гройсман трохи не відмовився йти в прем'єр-міністри, відстоюючи місця для своїх соратників в Кабміні. У той же час він хотів позбутися від першого віце-прем'єра, який би контролював роботу міністрів. Але схоже, Україна отримає нового прем'єра.

Володимир Гройсман трохи не відмовився йти в прем'єр-міністри, відстоюючи місця для своїх соратників в Кабміні. У той же час він хотів позбутися від першого віце-прем'єра, який би контролював роботу міністрів. Але схоже, Україна отримає нового прем'єра.

Такої прем'єрського кризи Україна не знала ніколи. Після того як через 4,5 місяці торгів про відставку заявив чинний прем'єр Арсеній Яценюк, розподіл портфелів в БПП ледь не перекреслив плани на створення нової коаліції. Ввечері на фракції БПП стало відомо, що Володимир Гройсман відмовляється бути кандидатом в прем'єри, якщо його люди не зайдуть в Кабмін.

В результаті фракція замість презентації Кабміну закінчилася скандалом в соцмережах, а всі ключові гравці повернулися на переговори на Банкову.


Ближче до півночі стало відомо, що Володимир Гройсман під загрозою заміни його Юрієм Луценком або Олександром Турочиновым, погодився очолити виданий йому Кабмін в обмін на 5 своїх міністрів.

Сторони також домовилися, що першим віце-прем'єром в цьому Кабміні буде Віталій Ковальчук.

Як йшли кадрові торги в понеділок, розбирався РБК-Україна.

Налаштування наступника

За станом на ранок понеділка кадровий пакет від "Народного фронту" був сформований. Однопартійці Арсенія Яценюка отримували посаду спікера - Андрій Парубій, глави МВС - Арсен Аваков, Мін'юсту - Павло Петренко, Міносвіти - Лілія Гриневич, Мінінфраструктури – Володимир Омелян та Мінекології - Остап Семерак. Головою Мінспорту залишається Ігор Жданов.

Крім того, однією з умов відставки Арсенія Яценюка стала скасування рішення ВР від 16 лютого про визнання його роботи незадовільною.

Основні торги з моменту повернення президента з Японії велися в середині БПП. Головною інтригою було, хто стане першим віце-прем'єром.

Справа в тому, що Борис Ложкін відмовився йти працювати в Кабмін Гройсмана. Причини такого рішення називали різні: від того, що йому не давали повністю економічний блок, до нібито погроз дружини подати на розлучення в разі переходу глави АП на роботу в Кабмін.

Була навіть версія, що Ложкін побоявся залишати АП, бо дізнався, що бізнесмен Костянтин Григоришин, з яким у нього давній конфлікт, намагається отримати українське громадянство і очолити адміністрацію Порошенко або ж просунути туди нинішнього одеського губернатора Міхеїла Саакашвілі.

"Ні, справа не в Міхо. І не економічному блоці. Ложкіну б дали все, що він би захотів, але він не повірив у Гройсмана", - пояснив РБК-Україна відмова глави АП один з учасників переговорів.

"Він хотів послати в сад всіх "сімейних" (Ігоря Кононенка та Сергія Березенко, – ред.), і продати ті держпідприємства, які вони мріяли продовжувати доїти", - каже співрозмовник в оточенні Ложкіна.

У понеділок з самого ранку на Банковій йшли переговори про те, як тепер переформатувати "шахматку". Ніхто з ключових парламентерів не виходив на зв'язок.

Ближче до 19 один з учасників переговорів на питання, що ж там відбувається, відповів – "переформатування Гройсмана - збивали Кістіона і Реву".

Як відомо, кандидат у прем'єри хотів бачити свого вінницького заступника Володимира Кістіона віце-прем'єром, а ще одного заступника Олександра Реву - міністром соцполітики. Заради нього він хотів виштовхнути з Кабміну Павла Розенка, але потім погодився на його підвищення до віце-прем'єра.

У понеділок в АП наполегливо пропонували Гройсману або відмовитися від своїх кадрів, або втратити шанс очолити Кабмін. Він пручався.

Юрій Луценко був змушений виїхати на засідання фракції БПП, яку і так перенесли з 17-00 на 19-30, у стані повної невизначеності. Планувалося, що через якийсь час у парламент приїде президент і повідомить депутатам остаточний розклад.

Тактичний план на вівторок

Приїхавши на Грушевського з АП, Юрій Луценко змушений був тягти час і обговорювати з депутатами закони, а також розповідати, як буде побудована робота у вівторок, щоб встигнути проголосувати всі кадрові питання.

Він повідомив депутатам, що в апараті ВР вже є оформлена заява Арсенія Яценюка про відставку. Далі він розповів, що завершується процес добору кадрів для формування коаліції на двох.

- Всі ви пам'ятаєте, чому так сталося: ви пам'ятаєте, скільки посад і законів хотіла Юля і скільки посад і законів хотів Ляшко, - нагадав лідер фракції БПП.

Після цього він представив фракції новобранців: позафракційних депутатів Юрія Бублика та Сергія Рудика, а також представника групи "Волі народу" Андрія Немирівського.

Нових членів більшість бппшников зустріли оплесками. На питання, чи є до них запитання, зал відповів що немає.

Перейшли до голосування - проти входження у фракцію Немирівського проголосували нардепи Мустафа Найєм, Світлана Заліщук, і Сергій Лещенко, а утрималася Наталія Новак.

У той же час Лещенко і Заліщук виступили проти включення Бублика.

Що стосується Рудика, який запізнився на засідання фракції, то проти нього проголосувала Новак, а Лещенко, Заліщук, та Ірина Геращенко утрималися.

Після цього голосування кількість членів планованої коаліції БПП і НФ досягла 225 осіб.

- Я так сподіваюся, чомусь є у мене таке відчуття, що завтра їх буде 226 з запасом, - сказав Юрій Луценко колегам. А кількість голосів за Гройсмана оцінив десь у 250.

Далі він докладно пояснив, як технологічно буде виглядати призначення нового прем'єра.

- Вранці головуючий оголосить про кількість людей у фракціях, що дозволить говорити про коаліцію. Після цього глави двох фракцій підпишуть заяву про перерву і проведуть збори коаліції. У ньому можуть взяти участь і позафракційні члени коаліції, як Ганна Гопко або Володимир Гройсман та Андрій Парубій. На засіданні буде розглянуто заяву про відставку прем'єра та подання президентові нової кандидатури. За законом для цього потрібно 2\3 від числа коаліції. Думаю, що президент поверне його до парламенту в той же день. Так що теоретично ми можемо в один день проголосувати за відставку прем'єра, звільнення голови Верховної Ради, заміну голови Верховної Ради і призначення нового прем'єра, - розповів Луценко депутатам.

- Якщо Гройсман погодиться з кандидатурами від БПП і НФ, то ми можемо проголосувати і склад Кабміну, хоча особисто я буду вимагати перерву, щоб задати питання і познайомитися з кандидатами, - додав лідер фракції БПП.

Він також пояснив, що постанови "зав'язані" так, щоб не було ніякого "кидка" при голосуванні. А Кабмін буде проголосований повним складом.

Олександр Черненко запитав, чи правда їм доведеться також скасовувати своє рішення про визнання роботи уряду незадовільною.

- Так, Земля - вона кругла. Я вам поясню, що це означає. Ми помилилися і уряд не заслужило визнання роботи незадовільною, а відставки. І ми тепер з НФ це зробимо, - пожартував Луценко. А потім перейшов на серйозний тон і нагадав колегам, що політика - це мистецтво можливого.

- Я думаю, що це не та ціна, за якою стоїть ще два тижні впиратися, - додав глава фракції БПП.

Автор постанови Владислав Голуб спробував заперечити необхідність такого кроку і нагадав, що це тільки вдарить по рейтингах БПП, але Луценко закликав його вирішити "нам шашечки чи їхати".

Для чистоти експерименту він попросив колег підняти руки, хто підтримає скасування постанови. Більшість погодилися, проти були лише 6 осіб.

- Дивіться, якщо не проголосує 12, потім самі будете ходити і пояснювати народу, чому Яценюк прем'єр, - попередив колег Луценка.

Далі на вимогу колег голова фракції озвучив основні кадрові позиції Кабміну.

Казус першого-віце-прем'єра

- Отже, з моменту нашої останньої розмови головна зміна, що Борис Ложкін не йде в Кабмін. Цю позицію може зайняти Віталій Ковальчук. Якщо пам'ятаєте його висунули чотири з, прости господи, скільки їх у нас, семи підгруп. Також зміни торкнуться Мінекономіки. У разі призначення Ложкіна їх планували об'єднати. Тепер цю посаду планують віддати Юлії Ковалів, - повідомив Луценко.

Далі він розповів, що Володимир Гройсман претендує на 5 портфелів.

Крім названих вінницьких заступників Реви (Мінсоцполітики) та Кістіона (віце-прем'єр), а також глави його Апарату ВР Олександра Саєнка (міністр Кабінету міністрів), він запропонував заступник міністра економіки Максиму Нефедову очолити Мінздоров'я.

- Правда, Нефедов як художник художнику зізнався, що не в курсі такої пропозиції, - зазначив Луценко. У той же час, за його словами, Нефедов готовий співпрацювати з Павлом Розенком, як глава Мінсоцполітики.

За словами Луценка, на момент проведення фракції на посаду голови МОЗ також дискутувалися прізвища вже названого вінницького заступника Гройсмана Реви і голови інституту Шалімова Олександра Усенко.

На місце Володимира Демчишина на той момент претендували депутат Ігор Насалик або нинішній віце-прем'єр Геннадій Зубко.

Міністром фінансів, за словами голови фракції, пропонується призначити заступника голови АП Олександра Данилюка.

Луценко сказав, що потрібно, щоб був також віце-прем'єр з тимчасово переміщеним особам, і цю ділянку можна було б віддати Кистиону, але Гройсман його бачить "рятувальником від техногенних катастроф".

Інших суттєвих змін, за його словами, не було. У цьому місці Луценка вдихнув повітря і вимовив:

- Але після бурхливих триденних переговорів тільки що повідомили, що Володимир Гройсман не погодився з таким форматом Кабміну і попросив не розглядати його кандидатуру, - сказав глава фракції.

За його словами, питання уперся на посаду першого віце-прем'єра.

- Представники двох фракцій - тобто я і Яценюк - дали свої пропозиції, тобто пересунули Нефедова туди, де він більше художник і Ковалів, де вона визнаний експерт. Але питання віце-прем'єра, який повинен бути главою штабу, не вирішене. Він (Гройсман, - ред) проти Ковальчука і проти Райнина (його запропонували як кращого губернатора, - ред.). І запропонував відкласти це питання. Але я вважаю, що без першого віце-прем'єра, Кабмін не злетить, - резюмував Луценко.

За його словами, після слів Гройсмана "Народний фронт" в особі Яценюка взяв паузу.

- Ні, Яценюк іде, але він хоче знати, йде під когось, - Луценко спробував заспокоїти забурлившую фракцію.

Слово взяв Анатолій Матвієнко і заявив, що "неправильно прем'єру зв'язувати руки-ноги, і нав'язувати віце-прем'єра Ковальчука". Замість цього він запропонував кандидатуру Олександра Шлапака.

- тобто Ковальчука не можна нав'язувати, а Шлапака можна, - пожартував Луценко. - Я передам вашу позицію, але він взагалі 2 дні не хоче чути ні про кого на посаді першого віце-прем'єра. Я теж вважаю це неправильним. І 5 своїх міністрів – це зовсім не пов'язані руки.

- І ще, я хочу вам сказати, що однією з головних проблем Кабміну Яценюка було те, що не було першого віце-прем'єра, і міністри просто не контролювалися на виконання завдань, - додав глава фракції.

Він згадав, як у свій час в Кабміні Тимошенко працював Олександр Турчинов - як проводив по 20 нарад в день і підписував по 300 документів.

Далі депутати розкололися, хто-то як депутат Юрій Соловей був проти Ковальчука, хтось як Олександр Третьяков його захищав і говорив, що Кабміну потрібен хороший організатор, а заступник голови АП довів це під час виборчих кампаній і УДАР, і БПП.

Щоб не йти в дискусії, Луценко вольовим рішенням закрив засідання фракції до 9 ранку. Наостанок він попросив депутатів максимально присутні в залі весь цей тиждень.

Після цього голова фракції повернувся на переговори на Банкову, а депутати розійшлися обговорювати, що ж буде далі.

Торг тут не доречний

Незважаючи на гнітючий настрій після фракції, інтрига тривала недовго. Вже через годину з'явилася новина з Банкової, що Гройсман таки погодився бути прем'єром з таким складом Кабміну.

"Після загрози від президента, що кандидатом у прем'єри може бути і Луценко, і Турчинов, Гройсман моментально погодився на Ковальчука", - розповів представник АП.

У той же час Гройсман отримав можливість призначити п'ять своїх міністрів, троє з яких - вихідці з його вінницької команди.

зокрема, крім Володимира Кістіона, Олександра Реви і Олександра Саєнка в квоту Гройсмана увійшли заступник голови МЕРТ Юлія Ковалів, яка висувається на главу Мінекономрозвитку, і ще один заступник голови МЕРТ Максим Нефьодов, чия кандидатура пропонується в якості міністра охорони здоров'я.

В оточенні Гройсмана запевняють, що він сам запропонував кандидатури Луценка і Турчинова, тому що посада заради посади йому не потрібна. На питання, чому він тоді погодився на Ковальчука, там відповідають: "За Ковальчука він вибив 6 міністрів і віце-прем'єра. В такому форматі можна рухатися". Інші учасники переговорів запевняють, що загроза все ж виходила від президента.

Так чи інакше, після цих трьох днів президент змушений був згадати давню вінницьку істину, що Володимир Гройсман в першу чергу людина Володимира Гройсмана, а Петру Порошенко тільки земляк. І якщо спочатку Гройсману розраховували просто спустити склад Кабміну, то на ділі це виявилося не зовсім так. Але навіть нічна згода Гройсмана не вирішує інтриги. За словами джерела РБК-Україна, коли Гройсман відмовився від Ковальчука, Порошенко вніс Луценка і Турчинова. Яценюк взяв час до ранку. Гройсман погодився, а Яценюк ні.