ua en ru

Місцеві вибори в Україні: весна чи осінь?

Місцеві вибори в Україні: весна чи осінь?
Автор: RBC.UA
Чому протягом двох тижнів так сильно змінилася позиція президентської політсили?

Віце-прем'єр і близький соратник Президента України Володимир Гройсман 12 листопада заявив, що вибори до місцевих рад можуть відбутися в жовтні 2015 р. За його словами, прийняти необхідні зміни до Конституції вдасться не раніше 1 липня 2015 р. Ця заява Гройсмана йде врозріз зі словами ще одного соратника Петра Порошенка Юрія Луценка, який наприкінці жовтня спрогнозував місцеві вибори на березень 2015 р. "Я думаю, що висловлю думку нашої партії, коли скажу, що ми будемо домагатися, щоб місцеві вибори відбулися орієнтовно в березні наступного року", - сказав тоді Луценко.

Чому протягом двох тижнів так сильно змінилася позиція президентської політсили?

Ключову розгадку в цьому питанні слід шукати у переговорах щодо коаліції, які зараз відбуваються між представниками політичних партій. Вибори в місцеві ради тісно пов'язані з реформою місцевого самоврядування. Більшість представників політичного істеблішменту сьогодні говорять про оновлення влади на всіх рівнях, в тому числі і на місцевому. Очевидно, що реформа місцевого самоврядування можлива лише через внесення змін до Конституції. Водночас саме зміни в основний закон країни можуть стати каменем спотикання у досягненні єдиної позиції майбутніми учасниками коаліції.

З іншого боку, реформа місцевого самоврядування - це тривалий процес і провести її за один місяць неможливо. Для проведення успішної реформи уряд Польщі надав Україні групу експертів на чолі з колишнім мером Варшави, а сьогодні послом польського Сейму Марціном Свенцицьким. Польський політик розповів РБК-Україна, що проведення реформи затяглося через події на сході України, авіакатастрофу рейсу МН17 та через відсутність низки необхідних законів.

"Перешкодою першою є війна, оскільки в уряду інші справи. Нинішній парламент ухвалив лише один закон "Про співробітництво територіальних громад"... Інші закони не були прийняті", - зазначає експерт. Ще однією перешкодою для просування реформи Свєнцицький вважає те, що досі в Україні не відбулося громадське обговорення проекту нової Конституції.

Загалом, і внесення змін у Конституцію, і проведення самої реформи місцевого самоврядування затягується. А це означає, що проводити вибори в березні 2015 р. практично нереально.

Перший заступник голови ЦВК Андрій Магера зазначив, що, згідно із законодавством, вибори повинні відбутися в жовтні 2015 р. "У Конституції зазначено останню неділю жовтня 2015 р., і я думаю, що іншої дати зараз просто не існує... Я не бачу проблем для підготовки цих виборів", - заявив Магера в коментарі РБК-Україна.

Член ЦВК також додав, що внесення змін до Конституції може відбутися не раніше лютого. "Якщо відбудуться якісь зміни до Конституції щодо органів місцевого самоврядування, то для цього потрібно дві сесії Верховної Ради й остаточне рішення не менше ніж 300 голосами народних депутатів. Тобто такий закон про зміни до Конституції ми можемо отримати при найкращих розкладах не раніше лютого 2015 р." - сказав Магера.

Водночас в "Народному фронті" вважають, що в будь-якому випадку вибори до місцевих рад необхідно провести не пізніше осені 2015 р. "Внесемо ми зміни до Конституції чи ні - чергові вибори до місцевих рад однозначно відбудуться. Якщо встигнемо, то вони пройдуть за новою системою. У нас є дискусія з цього приводу, щодо системи. Система не буде кардинально змінюватися, інша справа, що потрібно оновлення для того, щоб з новими повноваженнями йшли нові люди, якщо будуть внесені зміни в Конституцію. Тому що вийде, що люди обирали своїх представників у місцеві органи під одні повноваження, а якщо повноваження будуть змінені, то потрібні нові вибори для того, щоб під нові повноваження люди вибирали собі представників у місцевих органах влади. Але схоже на те, що оптимальний термін - це в будь-якому випадку осінь 2015 р.", - заявив у коментарі РБК-Україна представник НФ Вікторія Сюмар.

Крім того, на думку Андрія Магери, якщо проводити позачергові вибори в місцеві ради у березні 2015 р., це в жодному разі не скасовує повторних, але вже чергових виборів у жовтні. "У березні можуть відбутися місцеві вибори, як позачергові, а після проведення позачергових виборів у жовтні відбудуться чергові вибори, незалежно від того, чи проводилися раніше позачергові вибори або не проводилися", - пояснив Магера.

Він підкреслив, що для уникнення повторних виборів треба буде вносити зміни до Конституції.

Що ж стосується бюджету майбутніх місцевих виборів, то він, за словами Магери, більшою мірою залежатиме від закону про держбюджет на 2015 р., оскільки більшу частину витрат на вибори складають витрати на зарплати членам виборчих комісій.

Думка про те, що з проведенням місцевих виборів не слід поспішати, поділяє і політолог Олексій Гарань. "Мені здається, що їх доцільно проводити під час, передбачений законодавством. Немає сенсу поспішати і проводити дострокові вибори, тому що у нас є більш нагальні проблеми", - сказав він.

Політолог додав, що оновити владу на місцях можна з без проведення дострокових місцевих виборів, оскільки вже відбулося призначення нових людей у місцевих держадміністрації.

На думку Гараня, місцеві вибори необхідно проводити у визначений законом час, тобто в жовтні наступного року, навіть якщо до того часу не вдасться провести реформу місцевого самоврядування. "Реформу місцевого самоврядування потрібно намагатися провести, але ми повинні розуміти, що не все, що ми хочемо, вдається зробити. Ми хотіли проводити реформи, а нам нав'язали війну. Моя особиста точка зору, що якщо ми не встигнемо, то я не бачу в цьому якоїсь проблеми. Децентралізація потрібна, але її треба провести по-розумному, спокійно, прагматично", - вважає Гарань.

На завершення варто додати, що проведення виборів до місцевих рад восени 2015 р. для президентської політсили може бути вигідне ще й тому, що буде достатньо часу, щоб належним чином підготуватися до цих виборів і збільшити (або відновити) рейтинг, адже відомо, що навіть на парламентських виборах БПП розраховувала на кращий результат. А попереду ще зима, можливі проблеми з газом, теплом і електроенергією, тобто не найкращі передумови для гарного результату президентської сили на місцевих виборах у березні 2015 р.

Тетяна Шпайхер