ua en ru

Мер Львова Андрій Садовий: Я розчарований в Арсенія Петровича

Мер Львова Андрій Садовий: Я розчарований в Арсенія Петровича Фото: мер Львова Андрій Садовий
На сьомому позачерговому з'їзді "Самопомочі" у Харкові мер Львова Андрій Садовий був переобраний головою партії ще на три роки. Також з'їзд прийняв резолюцію про необхідність відправити уряд Арсенія Яценюка у відставку. РБК-Україна поспілкувалося з Садовим, про те, як "Самопоміч" збирається відправити прем'єра у "вільне плавання", чи пропонував президент Петро Порошенко Садовому крісло прем'єра, або посаду в Кабміні і хто може "підсидіти" нинішнього прем'єр-міністра.

На сьомому позачерговому з'їзді "Самопомочі" у Харкові мер Львова Андрій Садовий був переобраний головою партії ще на три роки. Також з'їзд прийняв резолюцію про необхідність відправити уряд Арсенія Яценюка у відставку. РБК-Україна поспілкувалося з Садовим, про те, як "Самопоміч" збирається відправити прем'єра у "вільне плавання", чи пропонував президент Петро Порошенко Садовому крісло прем'єра, або посаду в Кабміні і хто може "підсидіти" нинішнього прем'єр-міністра.

РБК-Україна: Сьогодні "Самопоміч" на з'їзді прийняла резолюцію про відставку уряду. Як збираєтеся реалізовувати свої вимоги?

Андрій Садовий: Винятково у відповідності з чинним законодавством України. Фракція партії "Самопоміч" не підтримає голосування за довіру нинішньому складу уряду. Ми вважаємо, що коаліція повинна бути відповідальною. Вона повинна прийняти рішення про формування нового Кабміну на чолі з новим прем'єр-міністром.

РБК-Україна: Але зараз голосів за відставку уряду у парламенті немає. Якщо не удасться відправити уряд на чолі з Арсенієм Яценюком у відставку, який розвиток ситуації ви бачите?

Андрій Садовий: Давайте не будемо забігати наперед, а будемо послідовними. Є позиція партії. Вона чітка і зрозуміла. У наступний вівторок, як я розумію, парламент повинен визначитися і прийняти відповідальне рішення. Якщо прийме - рухаємося вперед. Буде інше рішення - будемо думати.

РБК-Україна: Все-таки, які сценарії розглядаєте?

Андрій Садовий: Я не хочу гадати на кавовій гущі. Важливо, що б кожна партія коаліції висловила свою принципову позицію. На сьогоднішній день я розумію, що "Самопоміч" сказала своє слово. Сказала "Батьківщина". Інші партії поки що ведуть дебати всередині, і чіткої остаточної позиції я від них не почув.

РБК-Україна: Як щодо виходу "Самопомочи" з коаліції? Революційне крило фракції давно вже готова на такий крок.

Андрій Садовий: Ви сьогодні стежили за виступом наших колег по "Самопомочі", я таких заяв не чув.

РБК-Україна: Але депутати фракції говорять про це...

Андрій Садовий: Ми прийняли рішення про входження в коаліцію. Це рішення діє до сьогоднішнього дня. Коаліція проходить дуже складні випробування безвідповідальністю наших колег по ній, які забувають про договір, беруть за ключовими голосуваннями собі в партнери "Опозиційний блок" або інші партії, створені колишніми "регіоналами". Ми так не домовлялися, коли підписували договір про коаліцію. Ми сьогодні даємо їм шанс. Ми хочемо, щоб була відповідальна коаліція, щоб вона сформувала відповідальний уряд, підзвітний парламенту. Зараз Кабмін розповідає, що парламент заважає йому працювати. Так може їм варто виїхати на безлюдний острів і там експериментувати, а не на людях.

РБК-Україна: Говорять, що лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко зверталася до вас з питання спільного виходу з коаліції. Це правда?

Андрій Садовий: Таких розмов у мене з Юлією Тимошенко не було.

РБК-Україна: Якщо Яценюка відправлять у відставку, кого "Самопоміч" буде пропонувати на посаду прем'єра?

Андрій Садовий: Буде день - буде їжа. Не будемо сьогодні забігати вперед. Є дуже багато гідних кандидатів.

РБК-Україна: Наприклад, одеський губернатор Михайло Саакашвілі?

Андрій Садовий: Давайте не будемо зациклюватися на одному прізвищі. На сьогоднішній день найбільшу відповідальність на себе реально бере Порошенко. Може, він і очолить уряд? Можливо, тоді стане простіше всім.

РБК-Україна: Фракція "Самопомочі" неодноразово наголошувала, що не буде делегувати своїх кандидатів в уряд, якщо Яценюк не піде у відставку. Якщо це відбудеться, які посади в уряді цікавлять партію?

Андрій Садовий: Нас ніколи не цікавили конкретні посади і ніколи не будуть цікавити. Нас цікавить якісне функціонування самого уряду, і ми би дуже хотіли, щоб там працювали професіонали з певним політичним досвідом. Сьогоднішні міністри без політичного досвіду допускають багато помилок. І цим часто користується Яценюк. Він в політиці дуже давно і знає правила гри. Насправді ситуація не просто критична, вона катастрофічна. Якщо упустити шанс сформувати новий уряд, тоді стоятиме питання про позачергові вибори. А вони небезпечні. Цим фактором може скористатися агресор. Тому необхідно переконувати президента, щоб він зайняв відповідальну позицію. Необхідно переконувати партію "Народний фронт", щоб вона також зайняла відповідальну позицію. Сьогодні амбіції окремих політиків слід відкласти в сторону. В основу потрібно закласти ідею успішної держави. Шанс є.

РБК-Україна: Ви з президентом особисто про це розмовляли?

Андрій Садовий: Так. Я з ним розмовляв неодноразово.

РБК-Україна: Коли в останній раз?

Андрій Садовий: У вівторок (у вівторок у Києві було засідання фракції "Самопоміч" за участю Садового,- ред.).

РБК-Україна: Відкрийте деталі розмови. Яка була реакція Порошенко на Ваші пропозиції?

Андрій Садовий: Ми з ним розмовляли про необхідність функціонування нового уряду, про важливість реформ, боротьби з корупцією. Але я не знаю, чи збігаються наші погляди на боротьбу з корупцією. Президент знає більше інформації. Він - голова держави. І насправді від нього дуже багато залежить.

РБК-Україна: Що він говорив з приводу зміни уряду?

Андрій Садовий: Наскільки я розумію, його позицію озвучує Юрій Луценко (лідер фракції БПП у парламенті - ред.). У більшості випадків він заявляє про необхідність формування нового уряду. Але після того як з Яценюком проходять якісь переговори, з'являється думка, що може Яценюк залишиться. А вранці знову виникає розуміння, що має бути новий уряд. Складно працювати в коаліції з партіями, які дуже різко змінюють свою позицію, непослідовні і порушують домовленості.

РБК-Україна: Що президент говорив щодо Яценюка? Він за чи проти його відставки?

Андрій Садовий: Ситуація дуже непроста. З одного боку, вони знайомі з Яценюком дуже давно. Вони щодня спілкуються, вирішують ті чи інші питання. Насправді, у них досить близькі відносини. Але вони вихідці з 90-х. І дуже часто хочуть переграти один одного. У нас в політиці, на жаль, домінує принцип бізнесу 90-х, який був популярний на сході нашої країни: "або ти ворог, або ти раб". Немає розуміння, що ми разом можемо перемогти, якщо працюємо спільно. Я не можу залізти в голову президенту чи прем'єру і дізнатися, що там відбувається насправді.

РБК-Україна: Президент пропонував "Самопомочи" якісь портфелі в уряді?

Андрій Садовий: Будь-які. Прем'єр-міністра. Що хочете.

РБК-Україна: Крісло прем'єр-міністра пропонував?

Андрій Садовий: Розумієте в сьогоднішній ситуації бути прем'єр-міністром не така вже легка справа. Зараз складно уявити роботу прем'єра, коли немає стабільності в коаліції і самих фракціях. Ви подивіться на фракцію БПП. Одна частина говорить одне, інша частина на них "наїжджає". Що стосується "Народного фронту", то коли вони перемогли на виборах, їх рейтинг становив близько 20%. Який сьогодні рейтинг у НФ? Близько одного відсотка. І вони це розуміють. У них немає впевненості в своїх силах. "Самопоміч" зберігає свою тверду позицію щодо підтримки людей. "Батьківщина" теж. У цій ситуації важлива позиція глави держави.

РБК-Україна: Так він пропонував вам посаду прем'єр-міністра чи ні?

Андрій Садовий: Я б не хотів робити надбанням громадськості розмови, які ведуться один на один.

РБК-Україна: А з Яценюком ви зустрічалися?

Андрій Садовий: З Яценюком остання зустріч була в кінці року, здається 12 грудня. Тоді я зустрічався також з президентом, низкою міністрів. Я дуже рідко буваю в Києві - раз на місяць. Потім ми розмовляли по телефону. Насправді, я трошки розчарований в Арсенії Петровичі. Чи не трошки, а просто розчарований. Він міг увійти в історію України, як позитивний герой, але чомусь цього не захотів. Можливо, не зумів.

РБК-Україна: А як він міг стати позитивним героєм?

Андрій Садовий: Жертовно працюючі заради країни. В першу чергу, думаючи про Україну, а не про свої амбіції.

РБК-Україна: коли Ви зустрічалися з прем'єром, про що з ним розмовляли?

Андрій Садовий: Про ситуацію в країні, про рішення, які потрібно приймати в першу чергу. Це був довгий розмова.

РБК-Україна: чи правильно я розумію, якщо "Самопоміч" буде влаштовувати новопризначений прем'єр, тоді вона буде делегувати своїх представників в уряд?

Андрій Садовий: Якщо б ми з вами жили в нормальній прогнозованій країні, тоді я б відповів ствердно на ваше питання. Але ми живемо в країні, де дуже часто домінує аномалія. Ми ж не знаємо, як будуть розвиватися події в наступний вівторок, чим закінчиться нічна розмова з понеділка на вівторок прем'єр-міністра з президентом. Що при цьому скаже віце-президент США Джо Байден, або канцлер Німеччини Ангела Меркель?

РБК-Україна: Ходять чутки, що кандидатами на посаду прем'єр-міністра розглядаються спікер парламенту Володимир Гройсман, секретар РНБО Олександр Турчинов, Саакашвілі, екс-віце-прем'єр Польщі Лешек Бальцерович, екс-прем'єр Швеції Карл Більдт.

Андрій Садовий: Більдт не піде. Бальцерович теж не піде. Гройсман, не знаю, чи хоче він, але Порошенко дуже хоче, щоб той був прем'єром. Адже він його дуже добре знає. В принципі...Гройсман - прем'єр, Оксана Сироїд (фракція "Самопомочі") - голова парламенту. Цікавий варіант.

РБК-Україна: А Турчинов і Саакашвілі?

Андрій Садовий: Саакашвілі? Чому б і ні. Теж хороший варіант. Поки що президент його не пропонував.

РБК-Україна: А Турчинов?

Андрій Садовий: Наскільки я розумію, Турчинов представляє "Народний фронт". Якщо президент запропонує його кандидатуру, будемо обговорювати. Але він теж такої пропозиції не робив.

РБК-Україна: чи ви Вважаєте Саакашвілі своїм партнером?

Андрій Садовий: У мене з Саакашвілі досить хороші і дружні стосунки. Ми знайомі з ним з часів його президентства в Грузії. Він часто приїжджав до Львова, ми зустрічалися з ним в Одесі, Києві. Мені подобається його бажання швидких змін, робити швидкі реформи. Він досить категоричний по відношенню до корупції. Він не хворіє цими подвійними-потрійними стандартами. Я вважаю, що з них багато чого спільного можна зробити.

РБК-Україна: Як часто з ним спілкуєтеся?

Андрій Садовий: За необхідності. Він дзвонить. Я йому телефоную.

РБК-Україна: Коли в останній раз бачились?

Андрій Садовий: По телефону розмовляли, здається, два тижні тому. Коли бачилися, я, чесно кажучи, не пригадую. Ми плануємо зустрітися найближчим часом.

РБК-Україна: Кажуть, що Ви готуєтеся до наступної президентської кампанії.

Андрій Садовий: Я хочу бути успішним там, де я працюю сьогодні - міським головою Львова. І у мене є дуже велике бажання приєднатися разом з моїми колегами до побудови успішної партії "Самопоміч".

РБК-Україна: тобто боротися за президентське крісло, ви не хочете?

Андрій Садовий: Ніколи не було думки боротися за крісло президента. Я вважаю, що в президентсько-парламентській республіці дуже важливий якісний склад парламенту. Я переконаний, що у нас в країні є багато людей, які можуть бути хорошими президентами, прем'єрами, міністрами. Але їм треба дати можливість бути при владі.

РБК-Україна: Кого тоді будете підтримувати?

Андрій Садовий: А що у нас почалися вибори президента?

РБК-Україна: Якщо ви так тісно співпрацюєте з Саакашвілі, може його?

Андрій Садовий: Я не думаю, що він планує брати участь у президентських перегонах. Він вже був президентом країни. І це для нього це дуже велика честь, тому що Саакашвілі любить свою країну. Я думаю, що він був би успішним, працюючи в уряді, але для цього потрібна дуже серйозна підтримка в парламенті.

Розмовляла Надія Андрікевич.