ua en ru

Менше року до виборів: три сценарії для коаліції та уряду

Менше року до виборів: три сценарії для коаліції та уряду В обох ключових політичних силах говорять про те, що питання об'єднання в єдину партію поки не актуальне (Фото: president.gov.ua/Михаил Марків)

Перший сценарій - відставка Кабінету міністрів на чолі із Гройсманом, які в середині квітня повинні виступити з річним звітом уряду у ВР. Такий сценарій прораховується на випадок, якщо сторони не досягнуть консенсусу з приводу найближчого спільного політичного майбутнього.

До виборів президента залишилося менше року. Поки що підготовка до президентських перегонів в команді Петра Порошенка проходить на тлі невизначеності, хто буде в числі політичних союзників глави держави на наступних виборах, у якому форматі БПП піде на вибори у Раду восени 2019 року, і чи взагалі Порошенко балотуватиметься у президенти. Зараз же, кажуть співрозмовники видання в оточенні президента, на Банковій розглядають три глобальні сценарії розвитку подій у зв'язку з підготовкою до майбутніх виборів. Детальніше про це - в матеріалі РБК-Україна.

У владних кабінетах з середини 2017 року велися переговори про об'єднання правлячих партій - "Блоку Петра Порошенко" і "Народного фронту". Мета - спільна робота на перемогу єдиного кандидата у президенти від влади - Петра Порошенка, і подальшого походу на вибори у Раду восени 2019 року під прапором єдиної політичної сили. Згідно рамкової концепції, в новий політичний проект повинен був увійти і мер Києва Віталій Кличко зі своєю групою "УДАР", і прем'єр-міністр Володимир Гройсман, який останнім часом намагається позиціонувати себе самостійним політичним гравцем.

Кілька тижнів тому, як вже писало РБК-Украина, переговори про створення спільного проекту в черговий раз зайшли у глухий кут. Джерела і в оточенні Порошенка, і в керівництві "Народного фронту" повідомили, що від об'єднання відмовився прем'єр Володимир Гройсман. "Сам "фронт", без Гройсмана, нам не цікавий. Навіщо нам додавати собі їх негатив?", - розповідав виданню співрозмовник в команді президента. Скептично шанси на створення єдиної політичної сили оцінюють співрозмовники видання в НФ, але допускають, що якщо об'єднання відбудеться, то тільки ближче до президентських виборів. Небажання Гройсмана брати участь в об'єднаному політичному проекті продиктоване власними політичними амбіціями, вважають у команді Порошенка.

Зараз в обох ключових політичних силах говорять про те, що питання об'єднання в єдину партію поки не актуальне, а в якості альтернативного варіанту може бути узгодження кандидатів у мажоритарних округах.

За інформацією РБК-Україна, в останній тиждень Гройсман пом'якшив свою позицію і запевнив Порошенка, що готовий підтримувати його і агітувати за нього на виборах глави держави, після чого йти на парламентські вибори восени 2019-го в лавах президентської партії. Для Порошенка це не тільки б означало наявність віп-агітаторів в особі уряду в президентській гонці, але і відсутність ризику роз'єднання "провладного" електорату. Однак на Банковій словам прем'єра вірять слабо, розповідає одне з джерел видання в президентській команді. "Немає довіри. Є ймовірність того, що після президентських він почне грати свою гру і піде на вибори окремим проектом, який він зараз проговорює з Парубієм. Для нього ж зараз ключове - досидіти до президентських виборів, щоб не було дострокових, і щоб його не зняли до президентських. Тому що якщо знімуть, то це вдарить по його шансам на виборах у Раду в 2019-му зі своєю партією", - говорить співрозмовник РБК-Україна в оточенні Порошенка.

Інше джерело в Адміністрації президента стверджує, що довіру до прем'єра може зміцнити, наприклад, входження Гройсмана до складу виборчого штабу. А ще уряд не повинен заважати Порошенку "перерізати стрічки", відкриваючи нові об'єкти по країні.

Поки ж, за інформацією видання, напередодні президентської виборчої кампанії в команді Порошенка вирішують кадрові питання в регіонах шляхом заміни голів обласних державних адміністрацій. За процедурою, після подання президента, схвалити кандидатуру того чи іншого голови облдержадміністрації має Кабінет міністрів. Так, 23 березня Петро Порошенко представив нового голову Волинської ОДА Олександра Савченка, кандидатура якого, за словами джерела РБК-Україна в АП, блокувалася на затвердженні в Кабміні протягом декількох тижнів. Крім того, стверджує співрозмовник видання, найближчим часом очікується заміна голови Хмельницької ОДА, але і його кандидатура також поки зависла в уряді.

Разом з тим джерела РБК-Україна на Банковій кажуть: чи піде Петро Порошенко на президентські вибори, буде вирішено восени. "Він не буде балотуватися, якщо буде картина аналогічна Ющенку з його 5% на виборах у 2010-му Він прийшов з бізнесу і йому є куди піти. За владу він не тримається", - стверджує один зі співрозмовників видання в близькому оточенні Порошенка.

За інформацією видання, зараз на Банковій розглядають три можливі сценарії розвитку подій у зв'язку з прийдешніми виборами - і президентськими, і парламентськими.

Перший сценарій - відставка Кабінету міністрів на чолі із Гройсманом, які в середині квітня повинні виступити з річним звітом уряду у ВР. Такий сценарій прораховується на випадок, якщо сторони не досягнуть консенсусу з приводу найближчого спільного політичного майбутнього. "Йти на президентські вибори, не маючи прем'єра і міністрів в якості віп-агітаторів - нелогічно", - говорить одне з джерел видання, але зазначає, що на сьогоднішній день голосів за відставку Гройсмана немає.

Ще більш скептично можливість відставки нинішнього прем'єр-міністра оцінюють в "Народному фронті", з лідерами якого у Гройсмана склався чудовий діалог. "Гройсман може спокійно приходити зі звітом у Раду. Йому є що розповісти, багато позитивного було зроблено. В залі у нього є підтримка", - розповів виданню один з опитаних "фронтовиків". При цьому, за словами представників НФ, на останньому засіданні фракції лідер цієї партії Арсеній Яценюк у черговий раз виступив на підтримку Гройсмана і сказав, що "Фронт" не дасть ображати уряд. "Взагалі Яценюк сказав не поспішати. Багато хто став задавати йому питання – а що ми робимо далі, як готуємося до виборів, і так далі. Він сказав – не треба нікуди поспішати, українська політика така штука, що за місяць все зміниться, і далі в такому ж дусі", - говорить співрозмовник в НФ.

До того ж, визнають у президентській команді, крім голосів за відставку, є ще одна проблема - знайти і призначити заміну Гройсману. "Поки заміною може стати лише хтось з чотирьох. Турчинов - його підтримає "Народний фронт". Луценко - під якого вкрай складно зібрати голоси в силу його нажитих ворогів через подання на нардепів. І Омелян або Коболєв - проамериканські", - перерахував співрозмовник РБК-Україна. У той же час, джерела в команді Турчинова стверджують, що питання відставки Гройсмана поки є "голою ідеєю", і ніякої визначеності і концепції немає. Хоча ще у лютому також обговорювався варіант відставки Гройсмана без відставки уряду - тоді з'являється виконуючий обов'язки прем'єра, якого не треба затверджувати в залі. Серед можливих в.о. називали Степана Кубіва і Геннадія Зубка.

Другий сценарій - заповнення вакантних посад міністрів і низка точкових ротацій в уряді. В цілому, такий варіант, який обговорюється в АП, передбачає п'ять кадрових змін в Кабміні. Перш за все, призначення міністра агропромислового комплексу, міністра інформаційної політики і міністра охорони здоров'я.

Крім того, кажуть співрозмовники видання і в БПП, і в НФ, звільнення загрожує і міністру фінансів Олександру Данилюку. "Він обзавівся конфліктами і з Гройсманом, і з Луценком, і з частиною АП", - пояснив виданню один з "фронтовиків". Зміни можуть торкнутися також Степана Кубіва, який зараз займає посаду першого віце-прем'єр-міністра і міністра економічного розвитку і торгівлі. "Розглядається варіант, щоб розділити ці посади і призначити окремо міністра економічного розвитку і торгівлі. У Кубіва як першого віце-прем'єра багато часу займають міжнародні відрядження і т.д. Все-таки треба, щоб хтось займався виключно економікою", - розповіло джерело видання в оточенні президента.

Поряд з цим у "Фронті" допускають, що відставка може загрожувати і міністру інфраструктури Володимиру Омеляну. "Позиція фракції в цьому питанні не єдина. Частина фракції дійсно хоче його звільнення", - говорить один з нардепів у НФ. Ще більше відставки Омеляна хоче прем'єр Гройсман, стверджують співрозмовники в обох фракціях більшості. У той же час у президентській фракції звільнення Омеляна в найближчій перспективі оцінюють, як малоймовірне.

Другий сценарій, зазначають джерела на Банковій, можливий, якщо президентській команді і прем'єру Гройсману вдасться домовитися про спільну роботу на результат під час президентських перегонів і спільний похід на вибори до ВР восени 2019 року.

Третій сценарій, який активно розглядався частиною оточення Порошенко, але практично повністю втрачає актуальність - піти на дострокові парламентські вибори. "Захід вкрай негативно ставиться до ідеї з достроковими виборами. Тим більше, що лідери "Народного фронту" обійшли послів і розповіли про катастрофічні наслідки перевиборів", - говорить один з членів президентської команди.

"Тема дострокових виборів вже закрита. Ніяких дострокових вже не буде", - запевняє один з "фронтовиків". "Про те, що питання перевиборів зняте свідчать навіть замовлення на розміщення зовнішньої реклами. Такі замовлення робляться заздалегідь. Поки замовлення зроблені на вересень - судячи з усього, на президентські", - пояснює ще один нардеп з НФ. При цьому в разі дострокових виборів ніяких перестановок в уряді вже не відбудеться, прогнозують в БПП.