ua en ru

Меморандум з МВФ: ВР до кінця березня має прийняти закон про пенсійну реформу

Автор: RBC.UA
Реалізація пенсійної реформи залишається в переліку ключових зобов'язань України для отримання чергового траншу кредиту МВФ. При цьому почати реформу, а тому прийняти урядовий пенсійний закон парламент повинен до кінця поточного місяця. Таке зобов'язання уряду України закріплено у проекті Меморандуму, який узгоджено українською стороною та місією МВФ.

Реалізація пенсійної реформи залишається в переліку ключових зобов'язань України для отримання чергового траншу кредиту МВФ. При цьому почати реформу, а тому прийняти урядовий пенсійний закон парламент повинен до кінця поточного місяця. Таке зобов'язання уряду України закріплено у проекті Меморандуму про економічну та фінансову політику (МЕФП), який узгоджено українською стороною та місією МВФ за результатами її роботи в Києві з 1 до 14 лютого 2011 р., який є в розпорядженні zn.ua.

"Маяк на кінець грудня з введення в дію законодавства, необхідного для впровадження пенсійної реформи, не було дотримано, але закон вступить в силу як тимчасовий захід", - відзначає уряд в меморандумі з МВФ.

Таким чином, щоб розраховувати на розгляд радою директорів МВФ питання щодо виділення чергового траншу в середині квітня, Київ до кінця березня має прийняти пенсійний закон, що відповідає принципам, які викладені в торішніх версіях меморандуму (попередня умова).

Оскільки раніше передбачалося ухвалення цього нормативного акту ще до кінця 2010 г., виторгувати нову відстрочку, можливо, вже не вийде.

Також, Кабінет міністрів України взяв зобов'язання перед МВФ не допустити безподаткове ввезення нафтопродуктів. Зокрема, "для недопущення втрати надходжень до держбюджету", у планах уряду вжити "усіх необхідних заходів з метою запобігання безмитному неоподаткованому імпорту нафтопродуктів в Україну компаніями". Як зазначено в тексті меморандуму, Кабінет міністрів планував це здійснити до лютого 2011 р.

Нагадаємо, 18 січня ц.р., віце-прем'єр, міністр соціальної політики Сергій Тігіпко заявляв, що пенсійну реформу в Україні планується завершити до 2013 р. "Пенсійну реформу будемо проводити за таким алгоритмом: збалансуємо солідарну систему і введемо накопичувальну систему, за якою кожна людина буде щомісяця відраховувати собі певну суму на пенсію. Кожна людина буде мати свою накопичувальну систему ", - прокоментував С.Тігіпко.

Також, за словами Сергія Тігіпка, цей законопроект повинен бути прийнятим в першому читанні "відразу після обговорення у парламенті". А в цілому законопроект щодо пенсійної реформи повинен бути прийнятий ВР до кінця березня поточного року.

Відзначимо, 12 січня ц.р. С.Тігіпко прогнозував, що другий рівень пенсійної реформи буде введений в 2012 р. і він передбачатиме введення обов'язкових відрахувань для працюючих. При цьому він повідомив, що такі відрахування будуть йти на спеціальний рахунок, і після виходу на пенсію кошти, накопичені на такому рахунку, зможе використовувати людина, яка оформила такий рахунок.

Нагадаємо, зараз в Україні діє солідарна пенсійна система. Вона передбачає, що роботодавець платить 33% доходу в пенсійний фонд. 2% доходів платить працівник. Кошти діляться між сьогоднішніми пенсіонерами.

Варто відзначити, що 20 грудня 2010 р. Кабінет міністрів вніс до ВР законопроект про заходи з проведення пенсійної реформи в Україні. Зокрема, законопроектом пропонується "поступово підвищити пенсійний вік для жінок з 55 до 60 років, щорічно збільшуючи його на 6 місяців, починаючи з 1 лютого 2011 р., для чоловіків, що працюють на державній службі, - до 62 років з 2013 р" . Крім того, вік жінок для отримання державної соціальної допомоги підвищиться з 58 до 63 років. Для отримання пенсії за віком, згідно з законопроектом, мінімально необхідний страховий стаж підвищиться втричі - з 5 до 15 років. Також, згідно із законопроектом, буде збільшена вислуга років для отримання пенсій військовослужбовцям, які звільняються через реформу Збройних сил України.

Нагадаємо, місія МВФ приїхала до України 1 лютого для зустрічей з владою і проведення переговорів щодо другого перегляду програми співпраці України і МВФ. 1 лютого керівник місії МВФ Танос Арванітіс відзначив успіх України у виконанні показників, передбачених програмою stand-by.

Відзначимо, 22 грудня 2010 р. МВФ у Вашингтоні розглянув питання про перший перегляд кредитної програми stand-by для України і надання другого траншу кредиту. Зокрема, рада директорів ухвалила рішення виділити Україні другий транш кредиту в обсязі 1 млрд SDR, що складає близько 1,5 млрд дол.

З часу отримання першого траншу кредиту в 15,15 млрд дол. МВФ в серпні 2010 р. український уряд підвищив ціни на газ, а також скасував мораторій на застосування пені на заборгованість з послуг житлово-комунального сектору. У Кабінеті міністрів України узгодили питання пенсійної реформи. Таких кроків вимагали в МВФ.

Програма stand-by була затверджена 29 липня 2010 р. 15,8 млрд дол. були виділені на підтримку програми уряду, яка передбачає економічне врегулювання і реформи. Кредит більш ніж у сім разів перевищує квоту Україні, що розраховується на основі внесків країни до бюджету фонду. Україна вже отримала перший транш нового кредиту МВФ у розмірі 1,89 млрд дол.Умови кредиту передбачають цілий ряд економічних заходів, в тому числі скорочення дефіциту бюджету до 3,5% ВВП в 2011 р. і до 2,5% - в 2012 р.