ua en ru

Медведєв: Україна за прикладом Білорусі може просити РФ "інтеграційну" знижку на газ

Автор: RBC.UA
Україна може за прикладом Білорусі звернутися до Росії з проханням про "інтеграційну" знижку на газ. Відповідну думку висловив сьогодні в бесіді з журналістами російський Президент Дмитро Медведєв.

Україна може за прикладом Білорусі звернутися до Росії з проханням про "інтеграційну" знижку на газ. Відповідну думку висловив сьогодні в бесіді з журналістами російський Президент Дмитро Медведєв, передає РБК-ТВ.

"У газових відносинах з Білоруссю у Росії теж були проблеми. Але ми вийшли на нормальний рівень взаєморозуміння. Ми домовилися, що РФ придбає "Белтрансгаз". Тому до Мінська буде застосована так звана інтеграційна знижка", - пояснив глава РФ.

"Ось таким шляхом, мені здається, треба йти й нашим українським друзям", - підкреслив Медведєв, додавши, що всі діючі договори між Росією і Україною щодо газу повинні виконуватися до тих пір, поки не будуть укладені нові контракти.

Відзначимо, прем'єр-міністр Микола Азаров заявляв, що Україна може розірвати "кабальний контракт" між ВАТ "Газпром" і НАК "Нафтогаз України", а також те, що цей документ "підриває основу довгострокового співробітництва між двома країнами". Крім того прем'єр заявив про можливий розрив даного контракту Україною в судовому порядку (як це зробила італійська компанія Edison, заощадивши 200 млн євро, і що намагається поки безуспішно зробити німецький концерн E. ON), правда він не уточнив коли цього можна очікувати і які будуть наслідки.

Всі останні переговори про зміну формули вартості імпортованого російського газу закінчувалися нічим. Пропозиції української сторони полягають в заміні ціни газойлю, що не використовується в Україні як альтернатива газу, на вугілля у формулі, за якою щоквартально розраховується вартість газу для України. Також Україна вважає неадекватною базову ціну в 450 дол./тис. куб. м.

Нагадаємо, що питання легітимності газового контракту виникло на тлі суду над екс-прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко, яку Генпрокуратура звинувачує в перевищенні посадових повноважень при його підписанні та заподіяння збитків країні на суму 1,5 млрд грн. Як тільки зайшов питання про сумніви в легітимності документів представники російської влади однозначно заявили, що вважають їх чинними і що вони не мають наміру їх переглядати.

Ціна природного газу для України в першому кварталі 2011 р. становила близько 264 дол. за тис. куб. м, у другому кварталі - вже близько 297 дол.

За прогнозами Міністерства енергетики та вугільної промисловості, ціна російського газу в кінці 2011 р. може перевищити 400 дол. за тис. куб. м з урахуванням знижки в 100 дол.

У 2010 р. Україна перерахувала Росії за газ близько 13 млрд долл.

У квітні 2010 р. "Газпром" і "Нафтогаз Україна" погодили знижку на газ для України, згідно з якою зниження становить 30% від ціни газу, але не більше 100 дол. за 1 тис. куб. м. Знижка поширюється на обсяги постачань до 30 млрд куб. м в 2010 р. і 40 млрд куб. м в наступні роки.

Нагадаємо, 19 січня 2009 р. "Газпром" і "Нафтогаз України" підписали контракти на поставку газу і його транзит на період з 2009 р. по 2019 р. Згідно з документами, "Газпром" і "Нафтогаз" з 1 січня 2010 р. перейшли до ціноутворення на газ і формування транзитного тарифу у повній відповідності з європейськими стандартами.