ua en ru

Медведєв: РФ вийде з процесу роззброєння, якщо США не відмовляться від ЄвроПРО

Автор: RBC.UA
Російські міжконтинентальні балістичні ракети будуть оснащуватися перспективними комплексами подолання протиракетної оборони (ПРО). Таку заяву зробив Президент Росії Дмитро Медведєв, коментуючи ситуацію, яка склалася навколо системи ПРО в Європі.

Російські міжконтинентальні балістичні ракети будуть оснащуватися перспективними комплексами подолання протиракетної оборони (ПРО). Таку заяву зробив Президент Росії Дмитро Медведєв, коментуючи ситуацію, яка склалася навколо системи ПРО в Європі.

Крім того, за словами російського Президента, Росія вийде з договору про СНО і відмовиться від процесу роззброєння, якщо США не відмовляться від європейської ПРО.

"Враховуючи взаємозв'язок між стратегічними наступальними і оборонними озброєннями, можуть виникнути підстави для виходу нашої країни з договору про СНО", - сказав Президент. На його думку, це передбачено самим змістом договору. Медведєв підкреслив, що у Росії викликає заклопотаність потенційне розміщення ракет і інших елементів ПРО поблизу території РФ і в прилеглих до Росії акваторіях.

У зв'язку з цим глава держави доручив Міністерству оборони негайно ввести в дію радіолокаційну станцію раннього попередження про ракетний напад у Калінінграді в якості реакції на відмову США від планів ЄвроПРО. За його словами, в рамках створення системи повітряно-космічної оборони Росії в першочерговому порядку необхідно посилити прикриття об'єктів стратегічних ядерних сил.

У разі якщо цих заходів буде недостатньо, Росія розмістить на Заході і Півдні країни сучасні ударні системи озброєння, що забезпечать вогняну поразку європейського компоненту ПРО. Одним з таких кроків, за словами Медведєва, може стати розгортання ракетних комплексів "Іскандер" в Калінінградській області.

Медведєв особливо підкреслив, що Росія не погодиться брати участь у програмі ЄвроПРО в її нинішньому вигляді, оскільки дана програма через кілька років може послабити потенціал Росії зі стратегічного стримування. В той же час, зазначив Президент, Росія не закриває двері для діалогу з США і НАТО з врегулювання проблеми ЄвроПРО.

Після цих заяв Медведєва постпред РФ при НАТО Дмитро Рогозін на прес-конференції повідомив, що заходи протидії ПРО не ведуть до гонки озброєнь - Росія цього не допустить.

"Жодної гонки озброєнь Російська Федерація не допустить. Всі ті заходи, які були оголошені Президентом, є багато в чому асиметричними, економічними і всі враховані в держпрограми озброєння", - заявив Рогозін.

Він також зазначив, що американські ракети-перехоплювачі в Польщі покликані обмежити ядерний потенціал РФ. Постпред нагадав, що в Північній Європі тільки Росія має міжконтинентальні стратегічні ракети.

"Було очевидно, що цей план пов'язаний з підривом стратегічного балансу між США і РФ, який тримав безпеку світу протягом усього післявоєнного часу", - сказав Рогозін.

Мова йде про підписану в 2008 р. угоду про протиракетну оборону (з додатковим протоколом, укладеним в 2010 р.) між США і Польщею, що передбачає розміщення на польській території до 2018 р. бази американських ракет-перехоплювачів SM-3, а до 2020 р. - самих ракет.

За словами Рогозіна, рішення Медведєва виступити із заявою з ЄвроПРО пов'язано з підсумками зустрічі з Президентом США Бараком Обамою на саміті Азіатсько-Тихоокеанського економічного співтовариства в Гонолулу. "Заяву Президента було зроблено відразу після того, як відбулася зустріч глав двох країн, коли Росія в черговий раз отримала уявлення про те, що юридичні гарантії в питанні ПРО їй надані не будуть", - сказав постпред.

Рогозін повідомив, що переговори Росії і США з питання ПРО можуть продовжитися до червня 2012 р., коли буде остаточно сформовано структуру ЄвроПРО. Як він пояснив, Медведєв доручив продовжувати переговори з США щодо ПРО доти, поки не буде пройдена "точка неповернення", і такою точкою, на думку Рогозіна, стане саміт НАТО в Чикаго в травні 2012 р., коли буде остаточно сформовано структура ЄвроПРО.

"Ми націлені на продовження переговорів, у нас є пряме доручення Президента добитися будь-яких задовільних результатів, але треба віддавати собі звіт, що лічильник включено", - сказав він.

Рогозін також підкреслив, що пропозиція Медведєва про реакцію на розгортання ПРО будуть здійснюватися поетапно, згідно з етапами розгортання американської ПРО. "У випадку якщо наші західні партнери одумаються, то частина елементів плану реалізована не буде", - додав Рогозін.

Голова комітету Ради Федерації з міжнародних справ Михайло Маргелов зазначив, що незгода РФ і США щодо проблеми ПРО не означає кінець "перезавантаження".

На його думку, Медведєв представив відповідні заходи, які Москва вимушена ухвалити у зв'язку з відмовою США надати гарантії того, що розгортання системи ПРО в Європі не спрямована проти Росії.

"У зв'язку з цим доречно зауважити, що незгода щодо проблеми ПРО не означає якогось кінця "перезавантаження", - сказав сенатор. "Стверджую це як учасник зустрічі Президентів Росії і США в Гонолулу. Тому що незгода по одному з багатьох пунктів порядку денного російсько-американських відносин не привід для розриву. Треба і в цьому "разі незгоди" не погодитися з тим, що ми стаємо чи не ворогами", - підкреслив він.

На думку Маргелова, недосягнення домовленостей сьогодні не означає, що вона недосяжна завтра. Просто сьогодні Президент Росії "дав чіткий сигнал: сильна Росія - це "не страшна" Росія. Сильна Росія - це країна, яка не поступається своїми національними інтересами", - підкреслив Маргелов.

Раніше Президенти Росії і США домовилися продовжити консультації з проблеми протиракетної оборони, констатувавши, що поки консенсус не знайдено. При цьому США прямо заявили, що не можуть дати Росії юридичних гарантій ненаправленості проти неї ПРО, оскільки "питання стосується країн-членів НАТО". Таку заяву зробила заступник держсекретаря США з політичних питань Венді Шерман.

Проте Москва продовжує наполягати на наданні таких гарантій.

Нагадаємо, договір про стратегічні наступальні озброєння (СНО-III) щодо подальшого взаємного скорочення арсеналів розгорнутих стратегічних ядерних озброєнь був підписаний Президентами Медведєвим і Обамою 8 квітня 2010 р. в Празі і набув чинності 5 лютого 2011 р. Договір розрахований на 10 років з можливою пролонгацією за взаємною домовленістю сторін на 5 років. Договором передбачено скорочення ядерних боєзарядів до 1550 одиниць, міжконтинентальних балістичних ракет, балістичних ракет підводних човнів і важких бомбардувальників - до 700 одиниць.