Медведєв: Необхідно проектувати "Південний потік" виходячи з максимального обсягу прокачки
Президент РФ Дмитро Медведєв доручив проектувати "Південний потік" виходячи з максимального обсягу прокачування в 63 млрд куб. м в рік. Про це повідомляє прес-служба Президента РФ.
"Треба рахувати по максимуму, тому що треба думати про майбутнє. Дайте вказівку газпромівським структурам і всім, хто бере участь у підготовці остаточної проектної документації та початку будівництва", - заявив Медведєв, звертаючись до глави "Газпрому" Олексія Міллера.
"Всі необхідні вказівки з проектування газопроводу, виходячи з потужності 63 млрд кубічних метрів газу, будуть негайно дано", - повідомив у відповідь Міллер.
"Саме розуміння того, як буде створюватися газопровід, а також його параметри, ми ставили в залежність і від наших переговорів з українськими партнерами, тому що там існують різні можливості зробити його більш потужним", - зазначив Медведєв.
Міллер, у свою чергу, доповів главі держави про завершення розробки ТЕО проекту. Він зазначив, що проект включає ділянки транзиту через Болгарію, Сербію, Угорщину, Словенію, відводи на Хорватію, а також газопровід на Грецію. "Ми готові почати будівництво в грудні цього року", - сказав Міллер.
Відзначимо, деякі експерти вважали, що Росія може відмовитися від будівництва "Південного потоку", в разі домовленостей з Україною з газового питання, а особливо при отриманні контролю над українською ГТС. Проте до цих пір газовий конфлікт між Києвом і Москвою не вирішений. Раніше в "Газпромі" заявляли, що РФ не планує відмовлятися від "Південного потоку" навіть в разі досягнення домовленостей по газотранспортній системі України.
Останнім витком газового конфлікту між країнами, який міг вплинути на рішення Москви все таки будувати завідомо збитковий проект (саме так вважає більшість аналітиків), стала сьогоднішня заява Міллера, що саме Україна винна в тому, що європейські споживачі не отримували достатню кількість газу в період холодів. За словами глави "Газпрому", через дії Києва в окремі дні в Україні залишалося до 40 млн куб. м газу. Міллер підкреслив, що в результаті ця ситуація завдала фінансовий і репутаційний збиток "Газпрому".
Нагадаємо, 26 грудня Міллер вперше натякнув, що доля газопроводу "Південний потік", введення якого дозволило б РФ відмовитися від транзиту експортованого до Європи російського газу через Україну, залежить від результату російсько-українських переговорів. "Південний потік завжди був прив'язаний до України", - сказав Міллер.
Зазначимо, Росія в переговорах з Україною про зниження цін на російський газ вимагає натомість від Києва передачі половини прав на управління місцевою ГТС. У відповідь України запропонувала РФ створити тристоронній консорціум за участю ЄС з управління ГТС в обмін на знижку на газ. Однак ця пропозиція не влаштувала Москву, яка поки що не йде на поступки.
Раніше Київ запропонував Брюсселю і Москві альтернативний варіант, який має влаштувати всі сторони - "Південний потік" повинен пройти по півдню України. Згідно з оцінкою Віктора Януковича, вартість такого проекту буде в 5 разів нижчою, ніж нинішній проект "Південний потік", що оцінюється в 25 млрд євро. Проте в Москві вважають, що вся ідея "Південного потоку" - прибрати ризики транзиту газу через Україну.
Проект "Південний потік" реалізується з метою диверсифікації маршрутів поставок природного газу європейським споживачам і передбачає будівництво газопроводу через акваторію Чорного моря в країни Південної і Центральної Європи. Загальна проектна продуктивність морської ділянки "Південного потоку" складе 63 млрд куб. м в рік. Дві третини його потужностей можуть бути заповнені "старим" газом - з уже існуючих трубопроводів. Введення в експлуатацію першої нитки газопроводу заплановано на кінець 2015 р. Орієнтовна вартість "Південного потоку" оцінюється в 15,5 млрд євро, з яких близько 10 млрд євро припадає на морську частину. Партнерами "Газпрому" (50%) в проекті виступають фанцузская EdF, німецька Wintershall Holding (по 15%) і італійська ENI (20%).
Слід також додати, що країни Західної Європи не схвалюють проект будівництва "Південного потоку", оскільки раніше вони розробили проект газопроводу Nabucco, мета якого - забезпечити альтернативний російському транзит газу з Центральної Азії в країни Євросоюзу.
Карта будівництва "Південного потоку". Мал.: Прес-служба "Газпром"