ua en ru

Медицина третього покоління: мобільний зв'язок покращить здоров'я українців

Медицина третього покоління: мобільний зв'язок покращить здоров'я українців Завдяки впровадженню 3G-зв'язку, українські медики зможуть активніше використовувати сучасні технології для порятунку життів пацієнтів
Мобільний зв'язок 3G - це ключ до розвитку користувацьких медичних сервісів в Україні. Приватні клініки вже щосили обговорюють застосування портативних медичних гаджетів і програм, здатних рятувати життя. Державним лікарням поки залишається тільки сподіватися на спонсорів.

Мобільний зв'язок 3G - це ключ до розвитку користувацьких медичних сервісів в Україні. Приватні клініки вже щосили обговорюють застосування портативних медичних гаджетів і програм, здатних рятувати життя. Державним лікарням поки залишається тільки сподіватися на спонсорів.

Висока медицина

Що спільного у медицини та телекомунікацій? Телекомунікаційні мережі в лікарнях дозволяють лікарям і пацієнтам оперативно обмінюватися даними, точніше і швидше встановлювати діагноз, зрештою, частіше рятувати життя.

Телемедицина - це інструмент, який дозволяє на початковому етапі виключити можливість лікарської помилки. Як кажуть самі медики, що вже застосовують у роботі можливості телемедицини, в половині випадків при її використанні уточнюється або взагалі змінюється діагноз.

Правильна постановка діагнозу і визначення результативної тактики лікування - це основні завдання, які телемедицина допомагає вирішити. Крім цього, є й цілком відчутний економічний ефект - за оцінками американських медиків, застосування телемедицини дозволяє економити до 40% витрат.

За форматом телемедична консультація найчастіше проводиться у вигляді консиліуму, в якому беруть участь від трьох до шести фахівців різного профілю. Лікарі спілкуються за допомогою відеоконференцзв'язку, і за допомогою телемедичної мережі передають колегам дані меддослідженнь: рентгенівські знімки, результати ультразвукових і магнітно-резонансних досліджень.

У всьому світі телекомунікації повсюдно застосовуються у сфері охорони здоров'я. А там, де передача даних по кабелю неможлива, на допомогу приходить швидкісний мобільний інтернет 3G.

Наприклад, бездротові телемедичні мережі працюють в Індії. Як розповів директор з розвитку бізнесу компанії Ericsson в Північній Європі та Центральній Азії Кирило Морозов, до їх розвитку призвела нестача медичних фахівців. Тепер в Індії використовуються спеціальні прилади і датчики, що за допомогою радіозв'язку дозволяють громадянам консультуватися з медиками, які знаходяться за сотні кілометрів.

"І все це стало можливим завдяки високій швидкості мобільного інтернету", - констатував Морозов.

Він навів ще один приклад: модернізацію системи охорони здоров'я у Вірменії. У партнерстві з Ericsson влада Вірменії розвиває проект інформатизації системи охорони здоров'я на рівні всієї країни. В результаті буде створена єдина інформаційна система охорони здоров'я (IHISA, e-Health System), впровадження якої включає в себе розгортання Центральної інформаційної системи для лікарень (CHIS) і Центральної єдиної медичної системи (CHUS).

Подібна система вже довела свою ефективність в Хорватії і принесла ряд позитивних результатів для пацієнтів: люди стали витрачати менше часу на поїздки до лікарів і очікування в чергах, а видача цифрових рецептів дозволила вдвічі скоротити витрату паперу. До того ж, зниження кількості візитів пацієнтів дозволило заощадити на електроенергії.

Надія для села

Кирило Морозов вважає, що впровадження подібних систем в Україні здатне вирішити проблему нестачі кваліфікованих кадрів у сільських районах. Пацієнти в українських селах, як відомо, зазвичай змушені добиратися до районного або взагалі обласного центру, щоб отримати кваліфіковану допомогу.

Схожа проблема була в Хорватії, яка налічує 1185 островів. Далеко не кожен з них може похвалитися своєю лікарнею. Пацієнтам, особливо у важкому стані, непросто було добиратися до материка. Як і лікарям, які прибували за викликом на острів. Рішенням стала дистанційна медицина.

Наприклад, пацієнт з допомогою спеціальних медичних гаджетів в домашніх умовах може вимірює рівень кисню в крові, пульс, рівень цукру. Його показники автоматично передаються по Bluetooth або мобільній мережі на смартфон, а звідти - на сервер лікарні. В цей час лікар теж отримує повідомлення, відкриває у себе в комп'ютері або смартфоні програму, бачить дані пацієнта і відправляє йому рекомендацію.

До того, як побудувати велику комплексну систему дистанційного моніторингу, Міністерство охорони здоров'я Хорватії провело тест: 21 телеконсультация з участю 16 пацієнтів. У 86% випадків вдалося зробити повну діагностику і призначити лікування, не вдаючись до транспортування хворих. В результаті пацієнти заощадили близько 272 дол. на транспорті. Кожна комп'ютерна система обійшлася у 700 дол., а на передачу даних витратили взагалі менше 5 дол.

"Схожа система у нас буде в березні", - заявив фінансовий керівник приватного центру онкології і радіохірургії "Кібер-клініка імені академіка Юрія Спіженка" Олег Спіженко.

Але в українському варіанті пристрої будуть передавати дані на звичайний ноутбук або планшет, необхідним обладнанням укомплектують карети "швидкої допомоги".

"Це особливо важливо, коли огляд пацієнта ведеться на дому. Тоді є можливість відразу проаналізувати дані, покласти пацієнта в палату або відправити на додаткову діагностику", - зазначив Спіженко.

За його словами, всі ці функції вже реалізовані в програмному забезпеченні клініки, але сама послуга буде доступна тільки з березня 2016 р.

Спіженко також очолює Асоціацію приватної медицини, яка спільно з рядом депутатів, КМДА, Національним інститутом раку та іншими організаціями цього літа провела акцію "Крок до життя. Перевір себе". Мешканцям різних районів Києва запропонували пройти профілактику і виявити онкологічні захворювання на ранній стадії. Медикам роздали ноутбуки, щоб вони вносили в систему дані, які потім передавалися на сервер.

"Зараз для передачі даних можна використовувати 3G. І я готую в Київській області таку програму", - розповів Спіженко.

Держава не при чому

На жаль, держава досить опосередковано бере участь у реалізації телемедичних проектів в Україні. Тому будівництвом мереж зв'язку для лікарень за власні гроші займаються приватні компанії, які на цьому поки не заробляють.

Наприклад, мобільному оператору "МТС Україна" вдалося об'єднати в одну мережу близько 40 медичних установ, серед яких клініки різного рівня: національні медичні інститути, високоспеціалізовані клініки, обласні, районні і міські лікарні. У їх числі провідні медичні центри країни, такі як Національний інститут серцево-судинної хірургії ім. Н. М. Амосова, Інститут педіатрії, акушерства і гінекології, Інститут нейрохірургії, Інститут раку, дитяча спеціалізована лікарня "ОХМАТДИТ", а також обласні, міські та районні лікарні.

За оцінками "МТС Україна", за перше півріччя 2015 р. кількість телемедичних консультацій зросла в три рази. Наприклад, у Дніпропетровській обласній клінічній лікарні ім. І. І. Мечникова, яку оператор підключив до національної телемедичної мережі в минулому році, консультації з початку року проводилися 85 разів, що в три рази більше в порівнянні з таким же періодом 2014 р. тобто мережа працює і дає реальні результати.

Виходячи зі статистики, найбільш затребувані консультації в кардіології, судинній хірургії і травматології. Часто потрібні телеконсультації за профілем пульмонології, гастроентерології, гематології, урології, нейрохірургії, онкології, ревматології, хірургії. Також консультується велика кількість рентгенограм і сонограм.

Мобільний інтернет 3G може бути незамінний і при транспортуванні пацієнтів "по швидкій", коли дорога кожна хвилина.

"Швидкісна передача даних незамінна, коли потрібно в найкоротші терміни, ще у кареті швидкої допомоги, зняти медичні параметри і передати їх у лікарню, куди везуть пацієнта, для того, щоб на місці змогли почати надавати допомогу негайно і не втрачали час на проведення первинних досліджень", - пояснили в "МТС Україна".

У компанії також нагадали, що на сьогоднішній день все більш явно проявляється тенденція до самоосвіти у сфері охорони здоров'я. Люди хочуть стежити за своїм здоров'ям, щоб вчасно розпізнати проблему або контролювати свою хворобу (якщо є хронічні захворювання), щоб керувати своїм самопочуттям. При цьому важливо, щоб така можливість була завжди і скрізь - не тільки в лікарні, і в ході візитів до лікаря, але й у себе вдома, під час відпочинку або спортивних навантажень.

"Той факт, що мобільні оператори активно впроваджують 3G-зв'язок в Україні, дозволяє говорити про те, що проекти зі сфери телемедицини буде впроваджувати набагато простіше, ніж кілька років тому", - підкреслив Кирило Морозов. Використання систем мобільного охорони здоров'я має великий потенціал в Україні, так як застосування ефективних ІТ-рішень здатне кардинально змінити ситуацію з медициною і показати позитивні результати вже через рік.

У майбутньому, вважає Морозов, цілком можливі ситуації, коли в Україні можна буде спокійно записатися на прийом до терапевта через мобільний додаток, або отримати e-mail від свого лікуючого лікаря з рецептом і інформацією, де можна купити всі необхідні медикаменти.