ua en ru

МЕА: РФ залишиться найбільшим експортером газу в середньостроковій перспективі

Автор: RBC.UA
Росія у середньостроковій перспективі залишиться найбільшим експортером газу до Європи, а Європа - найбільшим споживачем російського газу. Експорт газу з США незабаром стане порівнянним з однією третиною обсягу російського експорту, а зростання попиту на газ в азіатських країнах буде неухильно зростати.

Росія у середньостроковій перспективі залишиться найбільшим експортером газу до Європи, а Європа - найбільшим споживачем російського газу. Експорт газу з США незабаром стане порівнянним з однією третиною обсягу російського експорту, а зростання попиту на газ в азіатських країнах буде неухильно зростати.

Такі висновки містяться в презентації, підготовленій Міжнародним енергетичним агентством (МЕА), "Середньостроковий прогноз розвитку газового ринку". Презентацію представив у Москві директор департаменту газу, вугілля та електроенергетики МЕА Ласло Варро.

Згідно з висновками МЕА, в Європі зараз дуже модно розмірковувати про диверсифікацію поставок енергоресурсів та способи знизити енергозалежність від російського газу, проте в перспективі Росія продовжить залишатися основним постачальником газу до Європи, а Європа - його найбільшим споживачем.

Як повідомлялося, "Газпром" очікує збільшення обсягів споживання газу через холодну зиму.

Читайте також: Україна ще не узгодила обсяги закупівлі російського газу на 2013 р., - Макуха

Крім того, в своїй доповіді МЕА робить досить песимістичні прогнози для Європи: регіон продовжить стикатися з макроекономічними проблемами. Швидкорослі альтернативні джерела енергетики цілком зможуть замінити традиційні потужності, однак є багато "але".

"Європа щорічно вкладає 50 млрд євро в розвиток альтернативних джерел енергетики. Все буде залежати від того, наскільки вони будуть продовжувати фінансову підтримку цих проектів", - сказав Варро.

Для американського енергетичного ринку МЕА робить оптимістичні прогнози: МЕА вірить, що в перспективі американський газовий експорт буде грати суттєву роль. У країнах Азіатсько-Тихоокеанського регіону основні тенденції пов'язані зі зростаючим попитом на енергоносії. Найважливішою країною в цьому регіоні є Країна висхідного сонця.

Читайте також: Ціна на газ для України в І кварталі 2013 р. складе близько 432 дол

На думку МЕА, Японія, яка прийняла рішення про відмову від атомних потужностей, не зможе цього зробити. Це обумовлено тим, що тоді імпорт газу буде інтенсивно рости. "Ми не віримо, що в найближчому майбутньому Японія зможе відмовитися від атомної енергетики, це максимально перенаселена країна", - підкреслив Варро.

Іншою азіатською країною, яка відіграє важливу роль в енергоспоживанні, є Китай. В даний час вугілля складає значну частку в енергоспоживанні країни, але віддаленість вугільних родовищ робить його дорогим. Повторити ж досвід США по частині сланцевої революції Піднебесній навряд чи вдасться. "Китай буде імпортувати газ в дуже великих кількостях", - резюмував представник МЕА.

Раніше експерти МЕА повідомили, що до 2017 р. Росія втратить становище лідера з видобутку газу, поступившись ним США.

До цього МЕА прогнозувало, що попит на природний газ до 2035 р. може зрости більш ніж на 50% порівняно з 2010 р., якщо газові родовища будуть розроблятися відповідно до принципів ефективності, економічної доцільності та екологічності. При цьому газ посяде друге місце після нафти як первинне джерело енергії, витіснивши вугілля на третє місце.

МЕА також прогнозувало зниження частки Росії та країн Близького Сходу у світовій газовій торгівлі з 45% в 2010 р. до 35% в 2035 р. У Європі, де сланцевий газ відіграє меншу роль, ніж традиційний, зростання його видобутку, проте, компенсує зниження виробництва традиційного газу.

Нагадаємо, в січні 2011 р. експерти МЕА давали прогноз, що світових запасів природного газу вистачить на 250 років.

В опублікованому в жовтні 2012 р. МЕА "Прогнозі з енергетичного сектору Іраку" ця країна до 2020 р. наростить видобуток нафти більш ніж у два рази і до 2030 р. вийде на друге місце в світі за обсягами експорту чорного золота, обійшовши за цим показником Росію.

Після повалення режиму Саддама Хусейна в 2003 р. видобуток нафти в Іраку різко впав і почав відновлюватися тільки в 2010 р., коли Багдад став укладати контракти на освоєння старих і нових родовищ із західними, а також російськими та китайськими корпораціями.

Читайте також: Ірак до 2020 р. збільшить видобуток нафти більш ніж в два рази - до 6,1 млн бар./доба, - IEA

У цьому році Ірак вийшов на друге місце в ОПЕК за обсягами виробництва нафти, поступаючись лише Саудівській Аравії. Крім того, Ірак є третім у світі (після Саудівської Аравії і Росії) експортером чорного золота, однак незабаром в майбутньому він може потіснити РФ.

Згідно з базовим сценарієм МЕА, виробництво нафти в Іраку до 2020 р. зросте більш ніж удвічі - з 3 млн бар. в день до 6,1 млн бар. в день, а вже до 2035 р. обсяги видобутку зростуть до 8,3 млн бар. в день.