ua en ru

Майкл Джон Фогго: у лотерейного бізнесу в Україні величезний потенціал розвитку

Майкл Джон Фогго: у лотерейного бізнесу в Україні величезний потенціал розвитку Фото: Майкл Джон Фогго (прес-служба)

Власник "Української національної лотереї" (УНЛ), міжнародний бізнесмен та інвестор Майкл Джон Фогго вперше відвідав Україну після придбання компанії на початку 2018 року. Фогго прибув в Україну не тільки для того, щоб вирішити ряд питань, пов'язаних з оперативним менеджментом в українському сегменті своїх бізнес-інтересів, але і для того, щоб зустрітися і обговорити цілий ряд спонсорських проектів УНЛ, пов'язаних зі спортом і світом мистецтва. Журналістам вдалося поспілкуватися з бізнесменом і дізнатися раніше невідомі деталі про те, що привернуло його увагу до України та ведення бізнесу в нашій країні.

- Що привело вас до купівлі лотерейної компанії в Україні?

- По-перше, я побачив можливість, opportunity, і вирішив нею скористатися. Я бачу в Україні велику перспективу. Так, ваша країна вже тривалий час перебуває в економічній кризі через причини і передумови, які всім відомі. Але економіка стала на шлях відновлення, а тому логічно очікувати економічного зростання, підвищення бізнес-активності та зростання платоспроможності населення.

По-друге, в лотерейній галузі в Україні я можу спрогнозувати значний потенціал розвитку. Поки лотерея користується попитом у незначної частини населення через певний негативний імідж, що склався в останні роки, відсутності інвестицій та інновацій. Але ця ситуація обов'язково зміниться в позитивну сторону.

Якщо простежити заяви уряду за останній рік, можна побачити намір врегулювати цей ринок, встановити чіткі і зрозумілі правила проведення лотерей. Про це заявляють чиновники уряду, міністри. Сподіваюся, що це питання буде вирішене найближчим часом, оскільки затягувати далі вже немає сенсу. Суспільство потребує цивілізованого лотерейного бізнесу, а держава зацікавлена в роботі на лотерейному ринку відповідального бізнесу, який сплачує в бюджет країни значні суми податків.

По своїй суті я не тільки портфельний інвестор. Для мене природно виходити за межі поточної ситуації і шукати можливості там, де інші не шукають або, можливо, сумніваються. Вважаю, що тільки таким чином можна досягти значного прогресу і успіху в бізнесі. Якщо подивитися на найбільш успішні компанії останнього часу, то вони досягли успіх за рахунок можливостей, що інші просто не вважали вартими уваги.

Тому, що стосується лотерейного напрямки в Україні, особисто я прогнозую значне майбутнє, вірю в успіх компанії і готовий вкладати в її розвиток.

- Ви стежте за публікаціями українських ЗМІ?

- Після того, як придбав бізнес в Україні, зрозуміло, я став цікавитися станом справ у країні. Останнім часом регулярно переглядаю основні інформаційні потоки, що стосуються України. Якщо не щодня, то кілька разів у тиждень точно. Зокрема, звертаю увагу на зміни в законодавстві, фінансові і банківські новини, дії уряду і парламенту, основні суспільні події. Намагаюся бути в курсі того, що відбувається в країні. Наприклад, замовив щоденну англомовну розсилку новин про Україну.

Я активний інвестор і завжди тримаю під власним контролем основні проекти та напрямки інвестування. Власне, тому я прилетів в Київ.

- Коли і в кого ви придбали УНЛ? За яку суму?

- Переговори щодо купівлі компанії проходили протягом 2017 року. Оформлення документів і завершення угоди відбулося на початку цього року. Всі дані з цього приводу можна офіційно простежити через офіційні реєстри і загальнодоступну інформацію. Наскільки мені відомо, даний факт був висвітлений в українських ЗМІ.

Згідно з угодою, я не маю права розголошувати цю інформацію. Для такого типу угод, і конкретно для цієї, обов'язковими є положення про конфіденційність, згідно з яким я не можу розголошувати умови цього договору, в тому числі інформацію, що стосується ціни та сторін угоди.

Прошу мене правильно зрозуміти - розголошення цих даних буде мати для мене не тільки істотні юридичні наслідки, але і значні репутаційні втрати, які з моєю бізнес-діяльністю не сумісні.

Компанію я придбав за власні кошти, за рахунок капіталу від діяльності інших моїх компаній. Але для подальшого розвитку УНЛ обсяг необхідних інвестицій може досягати ста і більше мільйонів доларів. Такі обсяги фінансування одним інвестором, як правило, не здійснюються.

Моя діяльність пов'язана з залученням інвестицій, в тому числі з подібним обсягом фінансових ресурсів на ринки, що розвиваються. Попереднє розуміння про можливе майбутнє складу інвесторів у мене є. І, звичайно, про джерела фінансування компанії я повідомлю зацікавлених осіб та громадськість.

- В ЗМІ писали про те, що бенефіціарами УНЛ є українські політики Олександр Третьяков, Гліб Загорій, а також бізнесмен Борис Ложкін. Також повідомлялося, що у депутата Третьякова є опціон на купівлю частки компанії. Як ви прокоментуєте це?

- По-перше, я не знайомий ні з ким із цих людей. Так, я бачив деякі статті в українських ЗМІ, де затверджувався подібний нонсенс. Хочу підкреслити: я не пов'язаний і не можу бути пов'язаний з українськими політиками. І, до речі, зараз юристи УНЛ проводять роботу щодо всіх цих неправдивих публікацій.

Наприклад, в деяких медіа стверджувалося, що компанія намагалися захопити рейдерським шляхом. Але напередодні покупки я, зрозуміло, перевіряв за допомогою юристів абсолютно все, що стосується УНЛ, і можу запевнити, що інформація про рейдерське захоплення – неправда. "Українська національна лотерея" - це чистий, легальний і законослухняний бізнес.

Інформація про наявність у когось опціону на викуп частки УНЛ – теж абсолютна вигадка. Проведений фінансовий і юридичний аудит показав, що не існує жодних прав третіх осіб і інших обмежень по переходу компанії у мою власність. І ніхто з такими пропозиціями ні до мене, ні до попередніх власників компанії не звертався.

- Ви не могли б розповісти про вашу попередню діяльність, бізнес-інтереси?

- Я народився у Великобританії і є громадянином цієї країни. Більшу частину своєї діяльності в бізнесі я провів у Східній Азії, Гонконгу, Макао, Китаї, сусідніх азіатських країнах. Зараз проживаю і здійснюю діяльність у Гонконзі. Гонконг - це головний фінансовий центр в Азіатському регіоні і один зі світових фінансових центрів. Тому, цілком логічно, що головним фокусом моїх інтересів є фінансовий сектор в різних аспектах його прояву, починаючи від банківської справи та фондового ринку, акцій, деривативів та закінчуючи венчурними інвестиціями.

На різних етапах своєї діяльності я здійснював безпосереднє управління компаніями і проектами у сфері управління інвестиціями в нерухомість, медіа-індустрії, в тому числі продакшн і броадкастінг, і, звичайно, в ігровій індустрії.

- Чому лотерея? У вас є досвід ведення такого специфічного бізнесу, як лотерейний?

- Все дуже просто. Я родом з країни, де гральний бізнес і лотереї, зокрема, є значними галузями економіки. Знаю майже все про британську лотерею, яка вже понад 20 років проводиться оператором національної лотереї Camelot Group. Ця компанія, до речі, в свій час була заснована завдяки інвесторам не тільки внутрішніх, але і зовнішніх, що і забезпечило успіх лотерейного проекту в Сполученому Королівстві. І, до речі, переконався в тому, що можна провести багато паралелей між Camelot і "Української Національної Лотереєю" - як у сенсі основи, так і розвитку, технологічної діяльності і цінностей.

У своєму житті я не раз мав справу з багатьма керівниками, інвесторами і діячами лотерейного бізнесу як в європейських країнах, так і в Сполучених Штатах. Вивчав інформацію про проведення лотереї у Франції, США, міждержавних лотереї EuroMillions, Mega Millions, Powerball.

І зрозуміло, докладно ознайомлений з лотерейним і ігровим ринком Гонконгу, Макао, Китаю та Східної Азії.

До речі, поділ лотерейної діяльності та азартного бізнесу - дуже гостре питання для України. Думаю, в цьому плані у мене є чітке розуміння куди рухатися, щоб забезпечити чіткий розподіл і створити необхідний баланс. В цьому плані я бачу перспективи плідної співпраці з урядом і Міністерством фінансів.

- Чи усвідомлювали ви всі ризики, купуючи компанію, яка веде свою діяльність в Україні?

- Ведення бізнесу, прийняття стратегічних інвестиційних рішень завжди пов'язано з ризиками. Інвестицій без ризику не буває. Тому, звичайно, я проводив аналіз та оцінку ризиків перед прийняттям рішення.

Можу підтвердити, що інвестування в Україну і в лотерейну галузь дійсно пов'язане з багатьма зовнішніми ризиками, які не підконтрольні і важко піддаються оцінці. Наприклад, невизначеність політичної ситуації, ризик несприятливих соціально-політичних змін, нестабільність законодавства, а в лотерейній галузі - взагалі невизначеність законодавства, нестабільна економіка та інші.

З іншого боку, кожен інвестор самостійно оцінює ризики для себе і намагається зрозуміти як ними управляти, як знижувати їх і вести себе при визначеному сценарії подій.

Як я вже згадував, у мене позитивні очікування щодо майбутнього економіки України та лотерейній галузі. Лотерейні компанії в Україні будуть розвиватися, іншого шляху немає, з моєю участю чи без мене. Україна знаходиться в Європі, а тому в будь-якому випадку лотерейна галузь буде побудована за кращими європейськими моделями.

Або за тими моделями, які зможуть бути найбільш ефективними в країні. І я зацікавлений в тому, що брати активну участь у розвитку лотерейного ринку тут. При правильній реалізації моделі лотерейного ринку, лотерея зможе принести дохід всім - державі, суспільству, гравцям та інвесторам.

- Що ви думаєте з приводу того, що в Україні вже 4 роки не діють ліцензії лотерейних операторів, а нові так і не видані? Це вас не злякало при покупці бізнесу?

- Безумовно, відсутність протягом тривалого періоду лотерейних ліцензій та чітких правил проведення діяльності - це значний інвестиційний ризик. З іншого боку, є надія на те, що в найближчому майбутньому такі ліцензії мають бути видані. Це логіка процесів, важко уявити, що події можуть розвиватися якось інакше – для держави немає сенсу залишати ринок у такому стані і надалі.

Тим більше, що існує закон про лотереї, який зобов'язує прийняти умови видачі ліцензій і видати їх компаніям, які виконують кваліфікаційні вимоги. Причому, уряд і Міністерство фінансів протягом останнього року виражають намір вирішити це питання.

У цілому ж, втрата 4-х років у сучасному технологічному світі, коли темп розвитку технологій і комп'ютерних потужностей подвоюється кожен рік - це серйозна втрата для країни в галузі лотерейної. Можна порівняти з професіоналом у тій чи іншій справі - якщо він не буде вивчати нові технології 4-х останніх років, то, можливо, вже не зможе наздогнати своїх більш прогресивних колег.

- В контексті останніх дискусій у ЗМІ навколо ліцензування учасників лотерейного ринку, ви вважаєте, що в Україні буде кілька лотерейних операторів або монополія одного оператора?

- Мені важко відповісти на це питання. Адже, визначати модель ринку - це прерогатива держави. Це той фактор, на який я не маю ніякого впливу.

Поки я не бачу підстав для монополізації лотерейної галузі одним оператором. Чинне законодавство і розроблений проект ліцензійних умов, з якими я ознайомився, передбачає існування більш ніж одного оператора лотерей, включаючи державні банки, активи яких на сьогодні займають більшу частину активів банківського сектора країни.

Проте конкуренція мене не лякає. Вона не перешкодить розвитку компанії, а, навпаки, підвищить ефективність її роботи. В УНЛ історично стабільні зв'язки з провідним міжнародним постачальником лотерейних систем і обладнання IGT (International Game Technology PLC). Це наш стратегічний партнер, з яким у нас довгостроковий контракт, були, є і будуть міцні ділові зв'язки.

Після видачі ліцензій ми змогли б швидко залучити необхідний обсяг інвестицій для будівництва сучасної компанії з європейським підходом до ведення бізнесу.

- Ви, як і в попередні періоди, плануєте залучати постачальників лотерейних систем з-за кордону? Можливо, скористатися українськими розробниками, в Україні багато талановитих програмістів і розробників?

- Так, я знаю про те, що в Україні талановиті програмісти і розробники. Українські стартапи все краще себе проявляють і стають відомими на ринках Європи і США. Наприклад, розробка Petcube від українських хлопців розійшлася по всьому світу. Нещодавно Україна опинилася в списку з 14 країн, які були визнані лідерами по впровадженню блокчейна, список був складений у рамках звіту The Networked Hotbeds of Blockchain від організації Blockchain Research Institute.

Застосування технології блокчейн у фінансовому та інших секторах економіки – це взагалі окрема тема, і в Україні регулярно проходять різноманітні форуми та конференції на цю тематику. Так звана біткойн-економіка в Україні сягає 2,5% ВВП, ряд політиків інвестували величезні суми в криптовалюту.

Що стосується лотереї, ми можемо піти двома шляхами: самостійно розробляти лотерейну платформу або взяти вже діючі у світі технологічні рішення, розроблені компаніями світового рівня, які постачають обладнання і програмні платформи в десятки розвинутих країн по всьому світу.

З професійної точки зору, я не бачу необхідності винаходити колесо, витратити на це невизначені ресурси і час, коли можна взяти краще з того що є на ринку. Американська корпорація IGT (International Game Technology PLC), яка раніше іменувалася GTECH – визнаний лідер у лотерейній індустрії, з яким у УНЛ будувалося і поліпшувався довгострокове партнерство з початку діяльності компанії. З американськими колегами з IGT у УНЛ зараз існують цілком довірчі відносини, а також стратегічні плани щодо розгортання сучасної лотерейної платформи і оновлення рітейл-обладнання після видачі урядом ліцензії та прийняття ліцензійних умов для учасників лотерейного ринку.

На сьогоднішній день корпорація IGT з її інтегрованим портфелем технологій, продуктів і послуг, включаючи кращий в своєму класі контент, формує майбутнє ігрової індустрії. Фахівці IGT на щоденній основі проводять обслуговування лотерейних систем та аналіз ринку в країнах по всьому світу, а тому володіють інформацією та технологіями, необхідними для розвитку лотерейного ринку в Україні.

Думаю, що перевірені практикою лотереї і технології від IGT у партнерстві з діючою командою УНЛ – це безпрограшний варіант побудови лотереї, аналогічної тим, які працюють у Великобританії, Франції, Польщі, американських штатах, у яких проводить діяльність наш партнер IGT.

Українські стартапи ми теж плануємо залучати для побудови окремих модулів і рішень. З українськими розробниками я бачу перспективу працювати над окремими рішеннями у сфері інтернет-технологій мобільних платежів, можливо, блокчейн, враховуючи те, що місцеві програмісти краще орієнтуються в специфічних уподобання українських споживачів. Модульна архітектура сучасних лотерейних платформ дозволяє інтегрувати будь-які корисні розробки третіх постачальників, за умови відповідності вимогам безпеки, звичайно.

- Ви ведете оперативне управління справами компанії?

- На сьогоднішній день я провів аудит та аналіз діяльності компанії, познайомився з її менеджментом і структурою.

В подальшому планую брати участь у стратегічному плануванні діяльності компанії і тримати руку на пульсі основних проектів. Звичайно, мені необхідна регулярна фінансова звітність. Основні напрямки планування можуть включати: портфель лотерейних продуктів, яким компанія повинна бути представлена, ключові показники розвитку мережі розповсюдження, нові електронні канали розповсюдження. І, звичайно, мене цікавить стратегія зростання реалізації лотерей.

Загалом, я планую включитися і перебудувати ключові бізнес-процеси компанії за зразками, які повинні бути прозорі і зрозумілі західному інвестору і будь-якій людині – в Україні та за кордоном.

- Як ви оцінюєте поточний стан компанії?

Враховуючи поточні обмеження - стан економіки, ситуацію з регулюванням ринку, податкове законодавство, я позитивно оцінюю стан компанії. Фінансове становище стабільне, розрахунки по податках, з гравцями і кредиторами здійснюється в установлені терміни, фінансова дисципліна на високому рівні. Показники продажів за минулий рік і перший квартал цього року зростали двозначними цифрами в процентному відношенні місяць до місяця.

За минулий рік було запущено ряд нових лотерейних проектів, в цьому році здійснюється запуск нових лотерей. Компанія бере участь у ряді соціальних проектів і громадських ініціатив в рамках нового напрямку корпоративної соціальної відповідальності.

Звичайно, я добре вивчив історію компанії УНЛ, ознайомився з технічними потужностями, і мене цілком влаштувала отримана інформація. Переконався в тому, що компанія спочатку будувалася згідно європейським стандартам ведення бізнесу. Тому моя оцінка стану компанії позитивна.

- На чому плануєте зосередити основну увагу в осяжній перспективі?

- Насамперед, я вважаю, що необхідно змінити суспільний дискурс, парадигму сприйняття лотереї в цілому для того, щоб населення, його різні верстви, по-новому почало сприймати лотерею. На власному прикладі, прозорістю нашого бізнесу і залученням людей до участі у лотереї, ми плануємо змінити лотерейний ринок. І це не просто мрія, це тверезий прагматичний погляд, який, я переконаний, може перерости в громадське рух в підтримку соціальних проектів через лотерею. І, безумовно, зробити так, щоб лотерея стала улюбленою розвагою для багатьох людей.

Ми повинні перетворити лотерею з нішевого продукту в масовий, як це працює, наприклад, в Європі. Тільки таким чином ми зможемо реалізувати цілі і принципи лотереї. Але це не означає, що нам необхідно залучати населення до активної гри в лотерею, навпаки, необхідно запобігати активну гру в лотерею. Наша мета - це коли більшість населення може раз в тиждень придбати лотерейний квиток за 5-10 гривень, наприклад при покупці продуктів супермаркеті, і отримати шанс виграти мільйони, тим самим зробивши свій внесок у соціальні проекти.

Інший мій пріоритет - це побудова конкурентної компанії шляхом створення сервісу для людей. Лотерея повинна працювати для людей, оскільки вона розвивається тільки завдяки залученню людей і надання гравцям можливість здійснити їхню мрію. Тому всебічний та всеохоплюючий сервіс повинен стати метою діяльності кожного співробітника компанії.

Мабуть, не варто зайвий раз згадувати, що технологічна перебудова всієї діяльності компанії має бути стратегічною метою топ-менеджменту і власника. Лотерейна компанія повинна бути гнучкою в технологічному відношенні, сучасної, сервісною компанією, щоб забезпечити кращий сервіс як державі, суспільству і гравцям.

- Коли ви плануєте реалізувати ці плани?

- Початком стратегічної трансформації має стати прийняття українським урядом зрозумілих правил проведення лотерейної діяльності. Я маю на увазі ліцензійні умови проведення лотерей та видачу ліцензії. Тільки після цього можна говорити з міжнародними партнерами про конкретику і входити в договірні відносини. Потрібно розуміти, що тільки ліцензія може дати певні гарантії і визначеність для інвестування.

- Розкажіть про вашу "додаткову" кар'єру пілота? Про таке ваше заняття можна прочитати у відкритих джерелах.

Так, дійсно, я кваліфікований пілот з великим літнім стажем. Але, це можна охарактеризувати як мій side project, тобто побічне заняття у вільний час. Думаю, у багатьох є подібні заняття - як участь у марафонах, серфінг, дайвінг, написання блогів, книг, створення мобільних додатків тощо. У мене це - льотна справа.

Коли я був дитиною, у той час багато хлопці мріяли стати пілотом або космонавтом, ось я і реалізував свою дитячу мрію у вигляді бізнесу в цій сфері. Скажімо так, мало хто з хлопців не хотів би сісти за штурвал літака. На сьогодні, моя компанія з управління льотним персоналом є самодостатньою і прибутковою бізнес-одиницею.

У такій диверсифікації занять в житті є багато позитивних сторін. Я вважаю, що це підвищує креативність, допомагає розвиватися, не кажучи вже про дуже корисне відволікання від повсякденних справ і активний відпочинок.