ua en ru

Мауріціо Карневале: “Український бізнес має вкладати гроші у власне просування”

Автор: RBC.UA
Італійський бізнес все менше цікавиться можливостями інвестицій в Україну. Це відбувається з двох причин - незнання нашої країни і можливостей ведення тут бізнесу, а також наявності безлічі бюрократичних рогаток, стверджує президент Торгово-промислової палати (ТПП) Італії в Україні Мауріціо Карневале. Інтерв'ю з ним було записано під час його візиту до Києва, приуроченого до відкриття другого регіонального представництва ТПП Італії. Перше регіональне представництво було відкрито у Львові в 2008 р. В інтерв'ю РБК-Україна Мауріціо Карневале висловив переконання, що погіршення у двосторонніх ділових відносинах можна змінити, якщо, зокрема, український бізнес почне інвестувати у своє промо.

РБК-Україна: В кінці червня в Неаполі пройшов діловий форум Russian Business Network, де також були представлені бізнесмени з України. Наскільки часто в Італії Україна асоціюється з Росією, а український бізнес - з російським?

Мауріціо Карневале: Україна в Італії, як і у всій Європі, вважається трохи таємничою країною. Якщо можна так сказати, вона сприймається продовженням або придатком Росії.

Мушу зазначити, що так відбувається, в першу чергу, через самих українців, особливо - через ваших підприємців. Вони себе ніяк не просувають, а приїжджають до Італії виключно, щоб провести відпустку, скупити одяг знаменитих брендів і обзавестися дорогою нерухомістю. При цьому не витрачають гроші на промо самих себе. Тому в Італії ніхто не знає, що таке український бізнес, крім тих моїх співвітчизників, які приїжджають до вашої країни.

Варто зрозуміти одну важливу річ. Італія - одна з восьми провідних країн, які штурмує весь світ. І італійським підприємцям не потрібно їхати за кордон і пропонувати себе - весь закордон приїжджає до них.

Тому українським бізнесменам важливо навчитися інвестувати гроші в промоутування самих себе, свого бізнесу. Багато українських підприємств мають колосальну цінність, але якщо їх ніхто не пропонує, то як ми дізнаємося про їхнє існування?

РБК-Україна: Проходить маса заходів, у тому числі - за участю чиновників. Як саме промоутувати себе бізнесменові?

Мауріціо Карневале: О, так. Проходить маса регіональних акцій за участю губернаторів, в тому числі, й інвестиційного характеру. Але у цих заходів є дві негативні сторони.

Перша - на таких подіях, як правило, присутні саме жителі даної області плюс декілька представників сусідніх областей. Іноземці на такі форуми рідко приїжджають. Тому з інвестиціями нічого не виходить.

І друга негативна сторона, яка особисто мені здається смішною, - всі, хто туди їдуть, часом на машинах за 100 тис. євро, сподіваються знайти саме іноземних інвесторів. При цьому ви знаєте, скільки багатих людей живе в Україні, Росії і Білорусії, але інвестиції шукаєте на Заході.

Одночасно внутрішні інвестори, замість того, щоб вкладати в проекти у себе вдома, скуповують в Італії будинку, дорогі машини і землю. А справжній бізнесмен повинен вкладати у розвиток, ризикувати, дивитися в майбутнє.

РБК-Україна: Два роки тому Ви особисто в Хмельницьку представляли проект створення галузевих асоціацій, через які можна б було лобіювати інтереси українського бізнесу в Італії. Вийшло реалізувати ідею?

Мауріціо Карневале: Ми уклали угоду з Хмельницькою обласною ТПП і губернатором. Тоді ж на цій зустрічі був запропонований проект, першим кроком котрого мала стати зустріч українських підприємців з італійськими, щоб донести до моїх співвітчизників концепцію українського бізнесу.

Італійська ТПП інвестувала в цей проект 45 тис. євро. Хмельницька облдержадміністрація теж зробила свою роботу. Але з підприємців Хмельницької області не відгукнувся ніхто.

РБК-Україна: Якщо вже ми заговорили про просування українського бізнесу в Італії, то який бізнес у вас має більше шансів на успіх - малий, середній, великий?

Мауріціо Карневале: Немає жодних обмежень. Потрібна тільки серйозність у відношенні і невеликі вкладення в інтернаціоналізацію. Потрібно підготувати якісний бізнес-проект - і партнер знайдеться.

РБК-Україна: А що, в свою чергу, хочуть отримати італійські підприємці в Україні?

Мауріціо Карневале: Продати, купити або виробляти тут?

РБК-Україна: Виробляти.

Мауріціо Карневале: Вартість виробництва у вас нижче, ніж в Європі і ми постійно розповідаємо про це в Італії. При цьому у вас достатньо якісний персонал, з котрого можна виховувати управлінців. Але, на жаль, є певні українські інститути, які заважають нормальній роботі.

Так, наприклад, у Львові, де знаходиться головний офіс ТПП Італії в Україні, місцева облдержадміністрація вимагає привести інвесторів - і ми це робимо. Але коли ми звертаємося по допомогу в реєстрації - будь-який офіс починає створювати нам проблеми.

Одне італійське підприємство кілька місяців очікує відкриття свого представництва у Львові і готове створити кілька десятків робочих місць. Але місцева податкова ніяк не може підготувати пакет документів. Це постійна практика.

Або іноземець, який відкрив тут фірму, не може отримати дозволу на проживання. І виходить, що його бізнес тут, а перебувати в країні такий підприємець не має права.

Ось я, глава ТПП Італії в Україні. Живу в Україні, одружений на українці, наша дочка - українка. І чекаю два роки вид на проживання. Але у львівського ВВІРу до мене неприязнь - і питання не вирішується.

РБК-Україна: Неприязнь?

Мауріціо Карневале: Так, тому що я говорю своїм землякам не платити хабара за документи, які, згідно з українськими законами, повинні видаватися безкоштовно.

Також приведу приклад. В Італії легально проживають 1,5 млн українців. А в Україні - лише кілька сотень італійців. Це, мені здається, не дуже хороша асиметрія.

РБК-Україна: Але підприємці все одно сюди їдуть. Значить, є якась компенсація за незручності?

Мауріціо Карневале: Не зовсім так. 31 грудня 2011 р. в Україні було зареєстровано 1347 італійських підприємств. З них тільки 330 більш-менш активних, а реально працюють лише 180. Всі інші втекли. Порівняйте - в Румунії більше 7 тис. італійських підприємств, а в Угорщині їх більше 11 тис.

У нас є 8 підприємців, зареєстрованих в офісі ТПП Італії, і жоден з них більше не приїжджає до України, тому що у нього тут нічого не вийшло.

РБК-Україна: Але ж є й ті, хто залишається.

Мауріціо Карневале: Це або дуже великі компанії, на кшталт Danieli, UniCredit, San Paulo, або зовсім маленькі - ресторанчики або щось ще менше.

Але ми зацікавлені в тому, щоб українців якомога більше працювало в Італії, італійців - в Україну. А органи влади не повинні цьому перешкоджати.

РБК-Україна: Чи можна визначити піковий рік заходу сюди італійського бізнесу і рік максимального відпливу?

Мауріціо Карневале: Таких показників немає. З боку великих компаній як такого напливу ніколи не було. Середній бізнес теж не мав ні особливо пікового інтересу до України, ні особливого розчарування.

Італійці відчувають великий інтерес до Росії, а в цьому контексті іноді проявляється інтерес і до України. До речі, найбільший сплеск інтересу до України у нас був, коли підтвердилося проведення у вас і в Польщі Євро-2012. Тоді більшість італійців виявили для себе, що Україна - не Росія. І в цей період до нас надходило дуже багато заявок.

Усі бажаючі приїхали, подивилися - і поїхали. Через ти складнощі, які тут відчуває бізнес. Хоча Україна куди цікавіше і перспективніше дуже багатьох країн. Але щоб переконати в цьому італійців, треба заручитися допомогою українців.

РБК-Україна: Ви самі були на фіналі Євро?

Мауріціо Карневале: Ви хочете мене засмутити до сліз?

РБК-України: Я хочу запитати, чому так мало було вболівальників з Італії?

Мауріціо Карневале: 10 тис. - це хіба мало?!

РБК-Україна: Але іспанців було куди більше!

Мауріціо Карневале: Проблема в тому, що на Євро все захотіли багато заробити і підняли ціни - і на готелі, і в ресторанах. Тому не приїхало дуже багато людей, і не тільки вболівальників.

Враховуючи, що в Україні не так багато гостини, вони всі повинні були бути заповнені. А у Львові, наприклад, з більш ніж 70 готелів були зайняті тільки три.

РБК-Україна: Давайте повернемося до італійського бізнесу в Україні. Коли виникали останнім часом складнощі, комунікувати Ви або Ваші співвітчизники з центральними органами влади - міністром економіки Петром Порошенко, головою Держкомпідприємництва Михайлом Бродським та іншими?

Мауріціо Карневале: Я кілька разів зустрічався з Бродським, він досить часто вникає в наші проблеми. Але справа не в міністерствах, а в концепції українського підприємництва. Якщо співробітник податкової не пропускає документи, можна звернутися до київського офісу або міністерство, але після цього ти вже не зможеш працювати в місті, де відкривав бізнес.

Тут проблема не в державі або законах. Всі і в усьому світі звикли звинувачувати саме держава. Але частіше винне не держава, а ментальність. Це звичка того ж українського бізнесу вивозити капітал, а не створювати робочі місця.

Так, є і закон, який зобов'язує всіх платити податки. В Україні найнижче оподаткування з усіх, які я знаю. Але все одно всі прагнуть не платити податки, а при цьому скаржаться на погані дороги, відсутність лікарень.

РБК-Україна: Але чиновники ж крадуть, тому податки і не хочемо платити.

Мауріціо Карневале: Якими б не були чиновники, вони не можуть вкрасти все. Такий приклад. Якщо кожен українець вкраде в день один євро податку, це вийде 365 євро в рік. Помножимо 365 євро на майже 40 млн людей - і отримаємо колосальну суму. А ці гроші крадуться якраз не великим бізнесом і не чиновниками.

Україна - чудова країна з необмеженими можливостями. Якщо кожен перестане вести себе як безвідповідальна людина, Україна переможе у всіх своїх починаннях.

Спілкувався Антон Подлуцький