Марсохід NASA успішно випробував бортову лазерну гармату на Марсі
Марсохід Curiosity ("Цікавість") Національного управління з повітроплавання і дослідження космічного простору США (NASA) успішно випробував бортову лазерну гармату, призначену для випаровування породи з метою вивчення її хімічного складу.
Метою апарату став камінь в кратері Гейла, марсохід зробив 30 пострілів з періодичністю в 10 секунд. Пристрою вдалося пропалити невелике заглиблення на поверхні каменя, повідомляє прес-служба NASA. Робот направив свій лазерний апарат на камінь розміром з тенісний м'яч, який знаходився на поверхні в 2,5 м від нього. Короткий, але потужний імпульс сфокусованого інфрачервоного випромінювання випарував поверхню каменю, давши можливість таким чином вивчити його хімічні складові. Це стало пробою в застосуванні лазера, яка показала, що марсохід готовий приступити до серйозної роботи по вивченню геологічної будови Червоної планети.
Датчики марсохода зафіксували випромінювання "пара", зібравши необхідну для дослідження інформацію.
Починаючи з моменту посадки, що відбулася два тижні тому, фахівці NASA регулярно тестують апаратуру 6-колісного модуля. Очікується, що за час своєї інопланетної експедиції марсохід ще не раз буде обстрілювати гірські породи з лазерної гармати і передавати отримані результати досліджень на Землю. Ключовим завданням супутника є виявлення на планеті слідів води і відповідь на питання, чи існували коли-небудь на Марсі життєві форми.
"Перші кроки" апарат повинен зробити протягом найближчих днів, після чого інженери NASA завершать перевірку рухових систем. Раніше фахівці успішно випробували кольорову камеру апарату, спектрометр APXS, хімічний аналізатор CheMin.
На створення марсохода пішло 8 років, подорож на Марс зайняло вісім місяців. Після приземлення в кратері Гейла апарат передав на Землю перший кольоровий знімок планети. За словами творців пристрою, марсохід повністю виправдав вкладення. Вартість проекту склала 2,5 млрд дол, термін служби мобільної лабораторії - один марсіанський рік (686 земних днів).
Нагадаємо, в листопаді 2011 р. з мису Канаверал була запущена двоступінчата ракета Atlas V з марсоходом Curiosity. Після восьмимісячного польоту він успішно зробив посадку в кратері Гейла в південній частині Червоної планети, а потім передав на Землю перший кольоровий знімок Марса. Термін служби мобільній лабораторії вартістю 2,5 млрд дол. складе 1 марсіанський рік (686 земних днів).
Відзначимо, 9 серпня марсохід Curiosity передав перші фото з Червоної планети.