ua en ru

Маркерт: ВК закликатиме Україну залишити пропорційну виборчу систему

Автор: RBC.UA
Венеціанська комісія закликатиме Верховну Раду не змінювати виборчу систему в Україні, повідомляє ВВС.

Венеціанська комісія закликатиме Верховну Раду не змінювати виборчу систему в Україні, повідомляє ВВС.

Директор і секретар Венеціанської комісії Томас Маркерт заявив, що хоча мажоритарно-пропорційна система діє у низці країн Європи, однак в Україні є негативний досвід її застосування.

Керівник Венеціанської комісії, промовляючи на комітетських слуханнях у Верховній Раді закликав парламентську більшість знайти консенсус із опозицією і узгодити спільний проект закону про вибори депутатів парламенту. "Якщо цього не станеться, це підірве довіру громадян до виборчої системи", - сказав Томас Маркерт.

Він також сказав, що Венеціанська комісія пропонуватиме Україні залишити пропорційну систему виборів із відкритими партійними списками.

Раніше сьогодні спікер парламенту Володимир Литвин повідомив, що Верховна Рада України у четвер, 3 листопада, розгляне п'ять проектів законів про вибори народних депутатів. "У четвер пропонується розглянути 4 проекти законів про вибори народних депутатів, враховуючи зареєстрований ще один проект закону про вибори, їх буде п'ять", - сказав Литвин.

Тим часом фракція БЮТ-Батьківщина наполягає на необхідності відкликати з розгляду законопроекти про вибори народних депутатів України. Про це заявив перший заступник голови фракції БЮТ-Батьківщина у ВР, народний депутат України Андрій Кожем'якін. "Ми чітко заявили... що наша фракція вимагає відкликати всі законопроекти, які сьогодні зареєстровані з цього приводу, в тому числі і законопроект, який внесений від більшості. Також... створити робочу групу і поділити 50 на 50 розподіл членів цієї групи між опозицією і більшістю для того, щоб обговорити основні принципи виборчого законодавства, а також чітко визначити ті норми, які ухвалені Венеціанською Комісією", - заявив Кожем'якін. Також він повідомив, що фракція БЮТ-Батьківщина не братиме участь в роботі Ради в четвер, якщо вимоги її депутатів не будуть виконані.

Раніше Венеціанська комісія висловила занепокоєння браком консультацій з опозицією та суспільством щодо зміни виборчої системи в Україні. Крім того, ВК відмітила, що законопроект стосується лише виборів до парламенту і як такий він "не відповідає положенням резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи № 1755 від 10 жовтня 2010 р. і довгостроковим рекомендаціям ВК та ОБСЄ/БДІПЛ щодо того, що всі правила, які регулюють вибори, мають бути кодифіковані в єдиний виборчий кодекс".

"Тим не менш, цей законопроект також є спробою покращити чинний закон про вибори до парламенту України і містить позитивні аспекти, які мають бути застосовані до виборів всіх рівнів в Україні", - зазначили в комісіі.

Нагадаємо, раніше секретар ВК Томас Маркерт відмічав, що повернення до змішаної виборчої системи може призвести до викривлення результатів виборів на користь влади.

Раніше представник Президента в парламенті Юрій Мірошниченко заявив, що законопроект про вибори народних депутатів буде внесено до ВР тільки після експертизи провідних експертних інститутів світу.

Нагадаємо, доопрацьований проект закону України "Про вибори народних депутатів України" в кінці травня був оприлюднений на сайті Міністерства юстиції України. Законопроект містить норму про підвищення прохідного бар'єру для партій до 5%. 50% депутатів парламенту обиратимуться за партійними списками, інші 50% - по одномандатних округах. Проект закону забороняє участь у виборах до Верховної Ради блоків. У бюлетені для голосування буде виключена графа "Проти всіх".

Раніше, 11 квітня ц.р. міністр юстиції Олександр Лавринович заявив, що нове виборче законодавство не передбачатиме можливості проголосувати "проти всіх" на виборах до ВР. Він зазначив, що відповідна графа ("не підтримую жодного кандидата") є пережитком радянського минулого.

Законопроект викликав гостру критику всередині країни. Опозиція назвала такі зміни у виборчому законодавстві кроком до згортання демократії в Україні.