ua en ru

Марк Фейгін: Я схиляюсь до версії про проведення спецоперації щодо Сущенко

Марк Фейгін: Я схиляюсь до версії про проведення спецоперації щодо Сущенко Марк Фейгін буде захищати інтереси Романа Сущенко в суді
Автор: Марк Фейгин

Увечері 4 жовтня адвокат Марк Фейгін зміг вперше зустрітися з новим новим українським підзахисним – журналістом Романом Сущенко. У Лефортовському СІЗО адвокат пробув недовго, після чого кореспонденту РБК-Україна вдалося поспілкуватися з захисником. Марк Фейгін упевнений, що в матеріалах справи, з якими він встиг ознайомитися, немає ніякої інформації, яка б могла спричинити за собою винесення кореспонденту "Укрінформу" обвинувального вироку за шпигунство, з подальшою відсидкою терміном до 20 років.

РБК-Україна: На чому ґрунтується постанова про затримання українського журналіста Романа Сущенко?

Марк Фейгін: З моєї точки зору, це найчистішої води комплекс. Я думаю, швидше схиляюсь до версії про проведення спецоперації щодо Сущенко. Її кінцева мета поки що незрозуміла. В голову залізти до тих, хто її проводив ми не можемо. Деталі я, на жаль, розкрити не можу по одній простій причині: я поки не давав підписки про нерозголошення, але питання держтаємниці там безумовно присутні. Я вважаю, що мені не варто про все розповідати і тим самим підставлятися тому, що мене тоді виведуть зі справи, а я хочу захищати Романа, і він просить мене про це. Але, якщо ви мені довіряєте, то я вас запевняю, що там (в матеріалах справи - ред.) нічого взагалі немає. Нічого такого, за що йому приписували б шпигунство і загрожувало б 20 років ув'язнення.

РБК-Україна: Чи допущений український консул до затриманого журналіста?

Марк Фейгін: Поки ні. Ми вчора бачилися з консулом, і він точно так само, як і я, писав у слідчому управлінні свою заяву про побачення з Романом. Якщо мене пустили в Лефортово, то, мабуть, мені доступ забезпечено, оскільки слідчим була винесена постанова про мою участь у справі. А от щодо консула - я не знаю, тому, що це рішення також не приймається там, я маю на увазі в органі слідства. Якщо він не допущений, значить, вони ще його не винесли. Я думаю, що тепер, після мого допуску, це питання часу.

РБК-Україна: Плануєте ви погоджувати лінію захисту з українськими дипломатами? Ви якось вже обговорювали це питання?

Марк Фейгін: По-перше, я повинен погоджувати лінію захисту, перш за все, із самим довірителем. Вирішує він. Тобто, Роман Сущенко і повинен виробляти цю лінію. Я, звичайно, є юридичним консультантом і можу допомагати в цьому, але рішення приймає він. Такий закон і така адвокатська етика. По-друге. Нам безумовно знадобиться допомога українського консульства. Наприклад, нам треба отримувати ряд документів, які я збираюся клопотанням долучати до справи. Зокрема, письмову заяву Міністерства оборони України, яке заявило, що він не є ніяким розвідником, чи ким там його вважають. Такого роду допомога в отриманні таких документів дійсно є важливою.

РБК-Україна: Ви збираєтеся подавати скаргу по самому факту затримання?

Марк Фейгін: Оскільки йому без мене, ще 1 жовтня, в суботу було Лефортовським районним судом винесено постанову про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, то я збираюся цей запобіжний захід оскаржити у вищій інстанції - апеляційному порядку, в Московському міському суді. Так, я збираюся це зробити. Більше того, я збираюся також оскаржити в суді постанову про порушення кримінальної справи стосовно Романа Володимировича Сущенко по обвинуваченню його за статтею 276 КК РФ, тобто, в шпигунстві.

РБК-Україна: Романом Сущенко, на даним момент, загрожує якась небезпека в Лефортово?

Марк Фейгін: Щодо загрози. Там (в Лефортово - ред.) ніякої загрози немає. А після того, як я увійшов у справу, то на нього і психологічний тиск припиниться, я вас у цьому запевняю.

РБК-Україна: Можливо, що його переведуть з Лефортово в інший ізолятор?

Марк Фейгін: Я не думаю, що його будуть переводити в інше СІЗО тому що Лефортово воно, як раз відомче (до 2005 року Лефортовское СІЗО перебувало в підпорядкуванні ФСБ, з 2006 – у підпорядкуванні міністерства юстиції РФ, - ред.). Справа в тому, може ви не знаєте, але слідче управління знаходиться рівно в цьому ж будинку, де і СІЗО, і дуже зручно слідчим ходити до своїх підслідних. Тому, я сумніваюся, що його будуть переводити.

РБК-Україна: Роман Сущенко висловлював якісь скарги на своє утримання? Що він говорить про своє самопочуття?

Марк Фейгін: Самопочуття у порядку, він дуже бадьорий, у всякому разі був сьогодні (4 жовтня, - ред). Він сказав, що був вражений тим, що з ним сталося 30 вересня. Але він вже оговтався і те, що він не визнає свою провину і не підписав жодного документа про визнання вини - ні явки з повинною і нічого подібного - свідчить про те, що він цілком адекватно оцінює ситуацію і, природно, не визнає жодних звинувачень на свою адресу.

РБК-Україна: Він розповідав вам з якою метою приїхав до Москви?

Марк Фейгін: Я знаю, що це був приватний візит, до брата. За той короткий час, який я з ним спілкувався, я не зміг це з'ясувати, але завтра (5 жовтня, - ред.), оскільки ми будемо докладно обговорювати ряд питань, в тому числі і це, я зможу дізнатися все докладно. Але, запевняю вас, що це навряд чи щось змінить.

РБК-Україна: Плануєте ви залучати українських колег до захисту Сущенко, як ви це робили у справі Надії Савченко?

Марк Фейгін: Не виключено. Якщо раптом мені знадобиться якась допомога юридичного характеру - так. Розумієте, у справі Савченко, я залучав Сашу Плахотнюка, дуже гарного українського адвоката тому, що паралельно йшла кримінальна справа в Україні з приводу викрадення Савченко. І він отримував процесуальні документи за цією справою, які ми намагалися долучити до матеріалів. Тут же такої паралельної справи стосовно Романа Сущенко немає. Тому, адвокати, можливо і знадобляться, але поки що говорити про це передчасно. Я не до кінця розумію, який обсяг роботи процесуальної очікується в Україні. Тому зараз достатньо буде тільки консульської підтримки.

Розмовляла Маріанна Присяжнюк