"Мамалига закипіла": Молдова хоче змін
Громадяни Молдови продовжують відстоювати свої права, на їхню думку, порушені провладними політичними силами. У неділю в Кишиневі пройшли масові акції протесту, організовані опозицією. Невдоволення діями нового уряду об'єднало проєвропейськи налаштованих політиків і громадян з проросійськими. За підрахунками правоохоронців, на мітинг вийшло близько 16 тис. чоловік, у той час як лідери протестів називають цифри вшестеро більше. Протестувальники вимагають від влади до четверга прийняти рішення про перевибори до парламенту, відставку уряду, що спричинить зміну всієї політичної еліти і забезпечить вихід країни з глибокої економічної кризи.
Молдавський демон
Політична криза в Молдові затягнулася. Розпочавшись з кінця осені 2014 року разом з парламентськими виборами, протести поновилися в березні 2015 року з новою силою. Тоді молдавани дізналися про крадіжку 1 млрд. доларів з трьох соціальних банків, де зберігалися гроші пенсіонерів. Місцеві ЗМІ стверджують, що кошти зникли в офшори за сприяння уряду Володимира Філата. Це стало приводом вимагати відставки його кабінету, яка була задоволена парламентом лише через 7 місяців. Варто відзначити, що в результаті Філат був заарештований і перебуває під слідством. Справу проти нього розслідує Національне Антикорупційне бюро, створене на вимогу європейських партнерів в рамках асоціації з ЄС.
Фото: напис "Після Філата і Плахотнюка заарештують"
Зараз новий поштовх кризі дали самі депутати. Присяга нового уряду пройшла вночі всього за декілька хвилин із порушенням регламенту і Конституції країни. Прем'єр-міністром у такий спосіб був обраний Павло Філіп - представник Демократичної партії і ставленик місцевого олігарха, заступника голови цієї ж політсили Володимира Плахотнюка. "Присягу приймали в якомусь підвалі, як злодії ховаються від народу, а присягати-то нам вони повинні,- говорить РБК-Україна Марина Дирижовская з міста Сороки (північ Молдови), одна з учасниць недільного мітингу в Кишиневі, - Ми не знаємо ні програми Кабміну, абсолютно нічого ми не знаємо. Філіп буде виконувати накази, укази Плахотнюка. Ми цього не хочемо".
Про Плахотнюка в країні ходить багато різних чуток і страшних історій. Молдаване впевнені, що йому підконтрольна вся країна - від судової системи і органів влади до президента і банків. У політиці він з 2010 року, почавши кар'єру з депутатства. До цього він працював у бізнесі, контролюючи імпорт нафтопродуктів у країну і найбільший банк Victoriabank. Вже тоді, в тому числі і українські ЗМІ, називають його одним з найбагатших людей Молдови, оцінюючи статки у 300 млн доларів.
Плахотнюку приписують, що в списку його бізнес-активів 4 телеканали з 7, всі радіостанції Молдови, 2 готелі, страхова компанія, розважальний клуб. Столичні журналісти в неофіційних бесідах з РБК-Украина стверджують, що Плахотнюк не втратив контроль над АЗС і продовжує скуповувати медіа-активи. "У країні на тлі падіння цін на нафту зростає вартість бензину. Це його рук справа. Він навіть контролює громадське ТБ, яке фінансується за гроші платників",- розповідає політичний журналіст.
Лідер Демпартії Маріан Лупу в інтерв'ю молдавському виданню NewsMaker зазначив, що особистість Плахотнюка демонізували на повну. "Це друге питання, чому було так зроблено. Як можна показати справжнє обличчя людини і змити всю цю міфологію? Тільки шляхом дій. Я впевнений, що протягом 3-5 місяців це думка б розвіялося", - сказав Лупу. Він навіть наділив його винятковими якостями антикризового менеджера, порівнявши з Уінстоном Черчіллем. Мовляв у прем'єр-міністра Великобританії також був низький рейтинг, але потім Англія сказала йому "дякую".
"Мамалига все-таки вибухає"
"Подяка" молдаван в неділю стала наочною. Анонсований ще в минулу п'ятницю, 22 січня на 11:00 антиурядовий протест на Площі Великого національного зібрання біля будівлі уряду почався з 40-хвилинним запізненням. Якщо ще в 10:30 в центрі Кишинева поліції було більше, ніж мітингувальників, то вже через півгодини було кілька тисяч людей. До обіду вже стало в рази більше.
Анонсували влади та мітинг своїх прихильників, обіцяючи вивести на вулиці до 15 тис. осіб. Однак пізніше цей захід було скасовано. Як пояснили РБК - Україна, в протилежному таборі основний кістяк повинні були скласти держслужбовці. У результаті люди просто відмовилися від участі у провладних акціях.
Особливість молдавського протистояння - об'єднання людей і політсил з різними геополітичними поглядами. Під національним прапором Молдови вийшли лідери європейської партії Громадянська Платформа "ДА" ("Гідність і правда") Андрій Настазе і Валентин Долганюк, проросійськи налаштовані соціалісти Ігоря Додона і ліві з "Нашої партії" Ренато Вусатого.
Фото: протести в Кишиневі
Фото: протести в Кишиневі
За оцінками правоохоронних органів, мітинг зібрав не більше 16 тис. чоловік. Опозиція оцінила свої сили в 6 разів більше. "У мене є два літніх сусіда, - виступаючи зі сцени, пояснив феномен об'єднання Долганюк, - Один молиться на президента Росії, інший - засинає з портретом президента Румунії. І раптом одного разу бачу, вони стоять і мирно розмовляють, що ціни на ліки в аптеках у Молдові, послуги ЖКГ вище, ніж у країн-сусідів, а рівень життя гірше". "Ми одна країна, ми зібралися всі разом, а далі будемо самі будувати свою державу і вирішувати, яким шляхом іти. Ні Росія, ні Європа тут ні при чому. Нам треба покінчити з цією владою",- додає РБК-Україна Андріана, учитель біології з міста Хинчешти (південь Молдови). Її землячка Валентина називає нинішню владу ляльководами і вважає, що керівні посади в державі роздаються за принципом "договорняка" і кумівства.
- Призначили міністром оборони ветеринара. Ну що це? Міністр же хоч щось повинен розуміти у своїй сфері?, - обурена Валентина.
- А хто ж у вас тоді міністр охорони здоров'я? Військовий?, - уточнює РБК-Україна.
-Так теж не на своєму місці!
Проте, варто відзначити, що і проросійські, і проєвропейські позиції в країні однаково сильні. Жителі регіонів проявили це у ставленні до кризи в Україні та ситуації на Донбасі.
- Ось у вас якась позиція,- запитала кореспондента РБК-Україна Андріана.
- Я - за Україну. За Україну в Європі.
- Так ви - бандерівка? Ви підтримуєте фашизм?, - і не дочекавшись відповіді, всім виглядом показала, що спілкування на цьому варто припинити.
Валентина розповідає, що в їхньому регіоні закривають російські школи, насаджуючи культуру та історію сусідньої Румунії: "Ми не хочемо цього. Онука довелося віддати в молдавську школу, вони вчать історію Румунії і він приходить і каже мені: "Бабуся, ми - румуни". А я йому кажу, ти - громадянин Молдови, як можеш бути румуном?". Вони вважають таку політику агресивної.
Фото: учасник акції протесту з табличкою "Хинчешти" (місто в Молдові)
У той же час, молодь підтримує євроінтеграцію Молдови. "Ми, молодь, за Європу. Я проти Росії нічого не маю, але нічого хорошого нас там не чекає",- говорить РБК-Україна менеджер Георгій. За оцінками молдовських журналістів, настрої в країні 50/50. Хоча проєвропейськи налаштоване населення розчароване діями західних партнерів, які підтримали призначення Кабміну Павла Філіпа. "Це навіть посилило проросійські погляди",- говорить один з політичних журналістів. "Європу можна зрозуміти, у нас країна півроку фактично була без уряду. Вони будь призначенням були б раді, аби ситуація стабілізувалася. Вони припинили фінансування, тому що гроші давати нікому", - вважає таксист Юрій.
Поки на час, забувши про своїх політичних переконаннях, опозиція та їх прихильники вимагають від парламенту відставки нового Кабміну Павла Філіпа, саморозпуску депутатського корпусу, дострокові парламентські вибори не пізніше квітня 2016 року. Крім того, наполягають на зміні керівництва Центральної виборчої комісії, Координаційної ради по телебаченню і радіо, Громадської компанії "Телерадіо-Молдова", Генеральної прокуратури, Національного центру з боротьби з корупцією, Служби інформації і безпеки, Національного банку, Вищої судової палати. На порядку денному протестувальників - Конституційна реформа, в результаті якої право обирати президента має перейти від парламенту до народу.
Вся справа в тому, що молдавани побоюються обрання депутатами більшості в президенти Володимира Плахотнюка вже в березні 2016 року. Тому, якщо конституційна реформа не буде проведена, громадяни повинні забезпечити зміну складу парламенту. За оцінками експертів, в законодавчий орган можуть бути знову обрані соціалісти, збереже свою підтримку і Демпартія. З нових сил можуть увійти представники Платформи "ДА", "Нашої партії" і екс-міністра освіти Майї Санду. "Буде президентом Плахотнюк - остаточно станемо рабами",- вважає Валентина з Хинчешт. Один з держчиновників, підтримує протестувальників, каже, що в Молдові не хочуть українського сценарію розвитку подій, коли президентом стає олігарх: "В Україні президент Петро Порошенко так і не продав свій великий бізнес і продовжує наживатися на вас, українців. Ми такого не хочемо собі. У нас все буде по-іншому". Також він нагадав і про бізнес-зв'язки Порошенко-Плахотнюка, які на початку 2000-х років володіли бізнес-центром Gemeni. Ці дані підтверджує і молдовська преса. Уже після інавгурації Порошенко, в соцмережах Плахотнюк писав: "Нас пов'язує дружба протягом довгих років. Сподіваюся, що він зробить багато добрих справ на благо обох країн".
Крім цього, серед вимог протестувальників - звільнення політв'язнів, в тому числі, і з групи Григорія Петренко. Шість чоловік з цієї групи вже півроку як заарештовані та перебувають під слідством за організацію мітингів у вересні. Влади їх називають провокаторами. "Вони мирно протестували восени, хотіли зробити флеш-моб: прикувати себе до паркану Генпрокуратури. У них знайшли ці ланцюги і ставлять їм організації держперевороту. Але поки звинувачення ще не висунуто ",- розповіла РБК-Україна екс-голова парламентської комісії з прав людини і колишній представник парламентської делегації Молдови в ПАРЄ Стела Жантуан. За її словами, ряд молдавських депутатів, членів Європарламенту готові взяти на поруки затриманих і домогтися зміни запобіжного заходу на домашній арешт.
Фото: група Григорія Петренко
Фото: учасниця акції протесту з табличкою "Свободу групі Петренко"
Все це викладено в прийнятій на недільному мітингу резолюції. "Закликаємо партнерів з розвитку Республіки Молдова (ЄС і США) підтримати вимоги народу про організації дострокових виборів у демократичних умовах і не сприяти олігархічному уряду Філіпа-Плахотнюка",- йдеться в документі.
Крім того, лідери протесту висунули владі ультиматум. Ренато Вусатий попередив, що у разі, якщо їхні вимоги до четверга - 28 січня не будуть почуті, то "в неділю нас будуть сотні тисяч". Опозиція не виключає, що в п'ятницю перейдуть до чергового етапу перекриття трас. У неділю, мітингувальники вже продемонстрували серйозність своїх намірів. Від Площі Великого національного зібрання колона мітингувальників за кілька годин дійшла до Балканського шосе (траса національного значення) і ненадовго перекрила його.
Повернувшись у центр столиці, протестувальники почали розходитися. До 19:00 площа була вже порожня. Перед будівлею уряду залишилося всього кілька наметів, які стоять тут з початку вересня. "Українці більш активні, більш патріотичні, а ми страйкуємо так, без ночівель", - говорить таксист Юрій. Молдавани жартують: "Мамалига не вибухає", таким чином, пояснюючи свою меншу протестну активність. Однак Ренато Вусатий все ж впевнений у серйозності протестів. "Вони (влада) все ще думають, що "мамалига не вибухає". Що громадяни не можуть зібратися на протест, не інакше як за гроші і за вказівкою зовнішньої сили. Це не так. Вона вибухає", - говорить він.
Фото: площа після закінчення акції протесту
Нагадаємо, ще в п'ятницю спікер-демократ Андріан Канду заявив, що влада не має наміру виконувати вимоги протестувальників. За його словами, зараз для дострокових виборів немає підстав. Що ж стосується вимоги анулювати голосування за уряд Філіпа, то, за словами Канду, це навіть не обговорюється.
Поліція з народом
Молдавани впевнені, що їх вимоги будуть почута владою, інакше б не було сенсу у протестах. Однак у розмовах з РБК-Україна вони категорично виключають силовий сценарій розвитку подій. Незважаючи на те, що в минулу середу - 20 січня мітингувальники після таємного прийняття присяги урядом, намагалися штурмувати будівлю парламенту, силовики не тільки не застосовували силу, але і навіть передавали їм палиці.
"Тільки коли протестувальники увірвалися, застосовували газ і почали витісняти з будівлі", - говорить РБК-Україна один з держслужбовців.
- Ви підтримуєте протестувальників? - звернувся кореспондент РБК-Україна до одного з поліцейських, що блокують проїжджу частину під час недільного мітингу. Він кивнув.
- Якщо буде наказ про розгін, будете його виконувати?
- Такого не може бути. Я вже проходив зіткнення в 2009 році (так звана "Революція Twitter), коли спочатку один протестуючий кинув папірець в поліцію, другий - вже камінь в руку, третій - пляшку. Тоді багато Наших постраждало, горіли адміністративні будівлі, - згадує поліцейський, показуючи на парламент.
Максимум на що силовики будуть готові йти - відтискання. Сила в крайньому разі може бути застосована у разі намагань захоплення адмінбудівель.
Напередодні низка столичних журналістів попереджали РБК-Україна про підготовлювані в день мітингу провокації. Поширювалася інформація з посиланням на спецслужби Молдови, що "одні провокатори будуть з Донбасу, інші - з Придністров'я". Кореспонденти РБК-Україна зустріли на мітингу під урядом групу людей з Росії. "Ми з Рязані",- сказав один з них. Пізніше вже під будівлею парламенту на прохання РБК-Україна перевести з румунської напис на плакаті в наметовому містечку, протестуючий відповів: "Читайте самі. Я - росіянин".
Фото: один із плакатів в наметовому містечку
Побоюючись провокацій, влада навіть посилила режим проходження прикордонного контролю при в'їзді на територію Молдови. В першу чергу, ретельного огляду, як документів, так і особистих речей зазнають журналісти. Молдова на вихідних відмовила у в'їзді ряду видань, як російських, так і європейських. Близько години кореспонденти РБК-Україна надавали пояснення про мету візиту в Молдову, як в усному, так і письмовому вигляді. Основна причина затримки на кордоні - відсутність акредитації іноземного журналіста в Міністерстві закордонних справ та євроінтеграції Молдови. Раніше влада республіки не наполягала на обов'язковій наявності акредитації.
Шість років без бюджету
У протистоянні опозиції та влади не тільки політична складова, але й економічна. Молдова вже 6 років не бачила бюджету і фактично змушена жити за показниками 2009 року. Це, за словами Стелли Жантуан, призвело до скорочення соціальних виплат і зниження рівня життя в країні. Наприклад, проект бюджету на 2015 рік передбачав обсяг доходів на рівні 30 млрд. лей (близько 36 млрд. гривень). "Коли була сформована проєвропейська більшість, кожне міністерство не намагалося боротися з корупцією, а лише підвищувало податки для економічних агентів і тарифи на енергоресурси",- уточнює вона.
Відмовляються тут працювати і іноземні інвестори. Останні півроку багато згорнули своє виробництво, зокрема Coca-cola, австрійська компанія "AVE Energie Ag", яка інвестувала в минулі роки в молдавську економіку понад 1 млн євро, Armani, Benetton і Versace, які співпрацювали з молдавськими фабриками.
У близького до влади бізнесу монопольне становище - для нього існують всі преференції. Інший бізнес вирішує свої проблемні питання корупційним способом.
Як по Україні, так і по економіці Молдови вдарило торгове ембарго з боку Росії. За даними Нацбюро статистики, обсяги експорту за 8 місяців 2015 року скоротилися більш, ніж вдвічі, імпорт - на 19,4%. "Ми багато чого туди продавали. Овочі, фрукти, вино, одяг, - розповідає таксист Юрій, - А в Європі наш товар не відповідає їх якості". "Ми їм потрібні, як дешева робоча сила, і румунам теж", - додає колишній далекобійник Степан з Хинчешт.
Середня реальна зарплата в Молдові становить близько 4 тис. лей (більше 5 тис. гривень). Але роботи практично немає, а якщо і є, то низькооплачувана. Пенсіонери ще менш забезпечені. Соцдопомоги від держави вистачає на оплату комунальних послуг та мінімальний продуктовий набір. "У мене пенсія близько 2 тис. лей (2,4 тис. гривень). Її вистачає на оплату за воду та утримання будинку, - розповідає Барбара, живе в невеликому селі, - Я додому опалюю дровами. Щоб їх купувати, я була змушена влаштуватися двірником в селі на зарплату 30 євро. Вся вона йде на ці цілі. Коли не вистачає, я опалюю ганчірками".
"Нас в сім'ї двоє: я і моя 90-річна мама. Її пенсія - близько 60 євро йде на комуналку, моя - стільки ж - на харчування. Я по кілька разів на рік їжджу на заробітки в Італію. Так і виживаємо",- додає Валентина з Хинчешт.
Молдавани масово їдуть на заробітки. З 4 млн людей, в країні залишилося всього 2,5 млн.
Вже сьогодні стало відомо, що влада змінила свою позицію щодо вимог мітингувальників. За словами спікера парламенту Андріана Канду, він готовий вести діалог з опозицією, щоб дізнатися бачення та юридичні аргументи для організації дострокових виборів. "Тому ми зустрінемося 25 січня, нехай вони нададуть нам матеріали, делегують експертів, юристів, з якими ми обговоримо ці питання", - зазначив Канду. У прес-службі спікера РБК-Україна підтвердили, що зустріч буде сьогодні, проте з часом тут ще не визначилися.