ua en ru

Максимальний хаос від мінімальних цін: на тютюновому ринку триває переділ

Максимальний хаос від мінімальних цін: на тютюновому ринку триває переділ Схоже, що на тютюновому ринку дві міжнародні компанії затіяли новий переділ
Виталий Бабенко
Виталий Бабенко
Кандидат экономических наук, специально для РБК-Украина
Поки український прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявляє про те, що "бізнес треба носити на руках", його підлеглі продовжують втоптувати цей бізнес в бруд. Зі споживачами на додачу. Так, на тютюновому ринку дві міжнародні компанії затіяли новий переділ. Їм потрібно у що б то не стало "від'їсти" велику частку у конкурентів. Схоже, що інструментом у даному випадку обрали фіскальну службу.

Поки український прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявляє про те, що "бізнес треба носити на руках", його підлеглі продовжують втоптувати цей бізнес в бруд. Зі споживачами на додачу. Так, на тютюновому ринку дві міжнародні компанії затіяли новий переділ. Їм потрібно у що б то не стало "від'їсти" велику частку у конкурентів. Схоже, що інструментом у даному випадку обрали фіскальну службу.

Зараз вже стає очевидним те, що фіскали під виглядом "турботи" про держбюджет вирішили ввести мінімальні ціни на сигарети, штучно завищивши їх ринкову вартість. Пачка коштувала, наприклад, 14 гривень, а вони хочуть, щоб вона продавалася не дешевше 17-ти. Низький ціновий сегмент ринку може відразу померти, оскільки більш дешеві українські бренди будуть продаватися за однією ціною з розкрученими міжнародними марками.


В теорії повинні потягнутися вгору надходження від податку на роздрібну торгівлю підакцизними товарами, від ПДВ. А те, що з кишені і так бідного споживача заберуть додаткові гроші, що деякі виробники, іноземні і вітчизняні, змушені будуть згортати бізнес, що білоруська контрабанда почне тіснити легальний ринок і віднімати відрахування в держбюджет – це все не в рахунок. Головне, щоб дехто позбувся конкурентів... До речі, можна зробити висновок, що аргумент про втрати держбюджету – фальшивий. Мінфін стверджує, що за збором тютюнових акцизів він перевиконує план на 60%.

У запалі просування чиїхось бізнес-інтересів фіскали, мабуть, не звернули увагу на те, що в уряду на мінімальні ціни на тютюн абсолютно протилежний погляд. Уряд після публічного обговорення урочисто прийняв План пріоритетів своєї діяльності, в якому пообіцяв підготувати законопроект про скасування мінімальних цін на тютюнові вироби. А Державна фіскальна служба після цього опублікувала на своєму офіційному сайті проект постанови уряду про введення мінімальних цін на сигарети.

При цьому в проекті, як можна помітити, немає ні формули розрахунку мінімальних цін, ні вихідних даних для використання в цій формулі, а лише остаточні цінові рівні. Також привертає увагу те, що в документі не проаналізовано вплив мінімальних цін на конкуренцію, на бюджетні надходження, на зростання нелегального ринку. Крім того, немає інформації і про те, скільки українських законів цей проект може порушувати.

Міністерство фінансів, Міністерство економіки і Мін'юст, перебуваючи ніби в іншій реальності та керуючись Планом пріоритетів уряду, вже погодили законопроект про скасування мінімальних цін. І тут їм паралельно запускають на погодження проект постанови про введення мінімальних цін. Схоже, що одні і ті ж відомства погоджують несумісні за змістом документи. До речі, не буде нічого дивного, якщо обидва папери-антагоністи будуть затверджені.

Мінімальні ціни на сигарети чужі не тільки планам уряду, але і закликам президента шанувати угоду про асоціацію з ЄС так само, як і Конституцію. І якщо, про що неодноразово говорили експерти, Євросоюз офіційно заявляє, що мінімальні ціни на тютюнові вироби суперечать Угоді про асоціацію, а фіскали їх все одно "пропихають", можна зробити висновок, що вони не поважають не тільки ЄС з його асоціацією, але і Конституцію держави.

У питанні мінімальних цін українських чиновників охопила бурхлива діяльність: одні і ті ж міністерства пишуть висновки, як "за", так і "проти" мінімальних цін. При цьому керівники цих відомств воліють не відповідати на питання, вони "за червоних чи за білих?". На Євросоюз з його чітким неприйняттям мінімальних цін взагалі уваги ніхто не звертає...