ua en ru

Як Максим Поляков захищався від Луценка в регламентному комітеті

Як Максим Поляков захищався від Луценка в регламентному комітеті Поляков та його захист буквально довели генпрокурора до істерики

6 липня регламентний комітет Верховної Ради розглянув четверте за тиждень подання Генеральної прокуратури на зняття депутатської недоторканності, затримання і арешт народного депутата. На цей раз в центрі уваги опинився член фракції "Народний фронт", фігурант "бурштинової справи" Максим Поляков. Як і подання на його попередників - Євгенія Дейдея (НФ), Олеся Довгого ("Воля народу") і Андрія Лозового (РПЛ), подання на соратника Яценюка було визнано недостатньо обґрунтованим і направлено голові парламенту, котрий і буде вирішувати, винести подання до сесійної зали або повернути на доопрацювання в генпрокуратуру. Як пройшов черговий день регламентного комітету - в матеріалі РБК-Украина.

Максим Поляков, чию справу в прокуратурі назвали "бурштиновою", підозрюється в отриманні хабара в розмірі $7,5 тисячі за нібито лобіювання інтересів іноземної компанії "Фуджейра" (ОАЕ), яке полягало у внесенні змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування діяльності з видобутку бурштину. Також у внесенні змін до Митного кодексу щодо звільнення від оподаткування операцій із ввезення на територію України обладнання для промислового видобутку бурштину. Санкція за ці порушення відповідно до статті 368 КК України передбачає до 12 років позбавлення волі.

Млявий початок

"Якщо говорити футбольними термінами, то виходить, що ми програємо 3:0", - з насмішкою зазначив глава Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Назар Холодницький до початку засідання, маючи на увазі попередні три безрезультативних дня для прокурорів в регламентному комітеті. Мабуть, Холодницький освоює нову термінологію - адже нещодавно він був обраний першим віце-президентом Федерації футболу України.
Комітет починався досить мляво. Помітно було, що депутати за тиждень втомилися, тому не особливо активно брали участь в обговоренні чергової одноманітної справи. Лише через годину - близько 11:00 - члени комітету домовилися про процедурні питання: 1) усунути від голосування їх колегу Владислава Даніліна (НФ), який брав на поруки фігурантку "бурштинової справи" помічницю Полякова Тетяну Любонько, а тому має конфлікт інтересів; 2) хто в якому порядку і скільки часу буде виступати; 3) і дозволити генпрокурору в присутності ЗМІ оприлюднити аудіозаписи телефонних розмов Полякова, згоду на оприлюднення яких, за словами Луценка, дав суд.
Зрештою, Даніліна таки усунули, але дозволили йому бути присутнім під час обговорення, хоча депутат цим правом так за всі майже шість годин засідання і не скористався. Також дозволили Луценко продемонструвати записи розмов Полякова.
"Вітальний" виступ Луценка на початку засідання виявився незвично коротким. "Національним антикорупційним бюро з минулого року здійснювалися оперативно-розшукові дії - виявлення елементів хабарництва в сфері нелегального видобутку та подальшої реалізації бурштину. Спочатку був впроваджений офіцер під прикриттям, який займався перевіркою отриманої інформації, виявленням нових фактів не тільки в середовищі народних депутатів. Трактувати цю справу, як спеціальну провокацію депутатів, немає ніяких підстав", - сказав генпрокурор і передав слово Холодницькому. Глава САП продемонстрував присутнім аудіо- та відеозаписи розмов фігурантів справи за листопад 2016 року - самого депутата, його помічниці Тетяни Любонько і офіцера під прикриттям під псевдонімом "Катерина", яка в поданні значилася, як представник компанії нерезидента "Фуджейра" (ОАЕ) на прізвище Сивоконь.

"Плівки Полякова": шеф, бурштин і таємний агент

В ході першого аудіозапису розмови між Катериною і помічником Полякова Тетяною Любонько від 17 листопада 2016 Любонько пояснює агенту НАБУ, як Поляков і Розенблат просувають зміни в податкове і митного законодавства, і озвучує "прайси" їхніх послуг.
"Шеф мій з ним (Розенблат, - ред.) вчора зустрічався. Вони мені озвучили ось так от: п'ять - це аванс йому. Тобто Розенблату. П'ять - це мій шеф. І п'ять - це Бояркіну (керівник Держгеонадр Микола Бояркіна, - ред), - пояснює Любонько Катерині.
В той же день, за даними прокуратури, Поляков в присутності своєї помічниці зустрічався з Катериною і пояснював їй, що готовий взятися за справу, але не без участі Розенблата. Поляков говорив, що робота без Розенблата - це "викинуті гроші на вітер" так як Розенблат - монополіст в області бурштину. "Розенблат, слава богу, він корупціонер. Ну, жарт ... Насправді, тобто, він нормальний хлопець. І розуміє, що таке бізнес", - говорить голос Полякова Катерині на записові.
В оприлюдненій телефонній розмові між Поляковим і Любонько від 21 листопада помічниця нібито підтверджує депутату, що щось отримала від Катерини, а той просить її розділити суму і половину передати Розенблату.
22 листопада Любонько, якщо вірити запису, отримує частину коштів від Катерини і повідомляє про це Полякову. У той же день депутати реєструють необхідні законопроекти в парламенті.
"Максим Анатолійович, хотіла сказати, що п'ять отримала", - звітує Любонько комусь на відеозаписі. "Не знаю, що таке п'ять. Набери мене на Whatsapp", - відповідає їй співрозмовник.
Пізніше Поляков запевняв журналістів, що інформація про те, ніби він давав вказівки помічниці дзвонити на Whatsapp не відповідає дійсності, тому що Whatsapp у нього з'явився тільки в 2017 році. Також він спростував, що була розмова, де помічниця каже йому, що "отримала" п'ять "(тисяч доларів, - ред.).
"Вона зі мною про це не говорила", - виправдовувався він перед ЗМІ.
В той же день, за даними САП і НАБУ, Любонько за вказівкою Полякова придбала з отриманих $5 тисяч два мобільних телефони Iphone 7 загальною вартістю $1,8 тисячі для Полякова та його дружини. Уже 19 червня один з телефонів було вилучено у дружини Полякова співробітниками органів.
За інформацією прокуратури, 24 листопада Катерина зустрілася з Розенблатом, який попросив передати його частину в $7,5 тисяч своєму охоронцеві, а 28 листопада Любонько отримала від Катерини решту грошей для Полякова - $2,5 тисячі.
"Я думаю, що по відео стає абсолютно зрозумілою необхідність подальшого досудового слідства і роботи з ним (Максимом Поляковим, - ред.). Саме тому, щоб далі продовжувати слідство, я прошу комітет підтримати подання на притягнення Полякова до кримінальної відповідальності, а далі - і на арешт у зв'язку з причетністю до особливо тяжкого злочину ", - звернувся генеральний прокурор до депутатів після демонстрації відео. В якості аргументів необхідності затримання і арешту Полякова Луценко назвав ризик знищення депутатом речових доказів, ймовірність втечі, впливу на свідків і так далі.
"Одного разу ми вже повірили на чесне слово народному депутату. Клявся, божився на всю країну, що буде залишатися в Україні, захищати своє чесне ім'я, співпрацювати зі слідством. Але Онищенка розшукують вже близько року", - пояснив Луценко на прикладі депутата-втікача від "Волі народу" Олександра Онищенка, який, ймовірно, зараз переховується в Великобританії.

Лінія захисту

Виступаючи на свій захист, Поляков назвав "бурштинову справу" розправою проти нього з боку голови НАБУ Артема Ситника.
"Розповідаю, коли почалася ця історія з НАБУ і моїм переслідуванням. Йдеться про заяву організації "Депутатський контроль", яка була направлена до Генпрокуратури з проханням порушити кримінальну справу проти Ситника. Вона була порушена в 2015 році за фактом перебування пана Ситника з його дружиною в робочій поїздці (в Лондоні, - ред.) як радника, може, також агента ... проживання за державні кошти ... ", - почав захищатися депутат і додав, що також він неодноразово виступав з вимогою перевірити законність придбання автомобіля главою НАБУ і отримання квартир його дружиною, коли Ситник ще працював в прокуратурі Київської області.
Також, на думку, Полякова, до розробки справи причетний і перший заступник Ситника Гізо Углава. Нібито Поляков в 2015 році оприлюднив інформацію, що Углава займався відбиранням бізнесу в Грузії і насиллям щодо бізнесменів в тюрмах.
Від бурштину Поляков, звичайно ж, теж відхрестився. "Я, як народний депутат, ніколи в житті не мав ніякого відношення до бурштину. Ні у мене, ні у мого оточення, ні у моїх родичів не було будь-яких компаній, які займаються видобутком або реалізацією бурштину. Я народився і проживаю в Умані . У нас там багато скарбів, але бурштину ще немає", - зазначив депутат.
Пізніше, Поляков підтвердив, що його помічниця Тетяна Любонько дійсно була знайома з агентом НАБУ Сивоконь. "Дійсно до неї підіслали цю ... агента. Але, щоб ви розуміли, з цією дівчинкою вони разом відпочивали, їздили. Вона її протягом декількох місяців реально морально" укатує "для того, щоб познайомитися зі мною", - почав говорити ближче до справи Поляков.
За словами Полякова, помічниця якось розповіла йому, що є певна міжнародна компанія, найбільша в світі по переробці бурштину, яка хоче працювати в Україні на цьому ринку і створити до однієї тисячі робочих місць. Після чого він все-таки вирішив зустрітися з Катериною, яка дійсно пропонувала йому гроші, але той ніби-то відмовився і запропонував їй займатися видобутком бурштину законними методами. Після тієї розмови в листопаді минулого року, за словами депутата, він забороняє помічниці спілкуватися з Катериною.
"Я їй чітко говорю, що мені не потрібні гроші. Це в стенограмі (стенограмі НАБУ, яка, за словами Полякова, була оприлюднена на одному з судових процесів по його помічниці, - ред.). Чому цього немає на відео? Де Ситник? чому немає стенограми, де я кажу, що мені гроші не потрібні? адже це є, Юрій Віталійович! ", - буквально закричав на генпрокурора Поляков.
Що стосується нібито куплених на корупційні гроші телефонів, то, за словами Полякова, він їх замовив ще в кінці жовтня - за місяць до 22 листопада, коли вони були придбані його помічницею.
В цілому захист адвокати Полякова будували на тому, що злочинцями в цій всій ситуації є не Поляков, а саме НАБУ, яке здійснювало провокацію дачі хабара, що теж є кримінальним злочином. Захист робив наголос на тому, що це не помічниця Полякова і не сам депутат вимагали хабар, а навпаки, агент НАБУ Катерина провокувала їх.
Підтримати Полякова прийшов і його колега по фракції, віце-президент ПАРЄ Георгій Логвинський. Він почав викривати абсурдність дій НАБУ і прокуратури. "Знаєте, скільки ми платники податків, звичайні люди, заплатили за цього агента (Катерину, - ред) та інших детективів? Приблизно 40 мільйонів гривень! Щоб показати відео, на якому помічниця народного депутата отримала п'ять тисяч доларів. У вас не розуміють, що це розтрати? Це не столи накривати! ", - продовжував Логвинський лінію захисту про провокацію підкупу. Він нагадав, що це злочин, який передбачає сім років позбавлення волі.

Побита дружина та Шахов без коплексів

Також депутати не заспокоїлися щодо законності дій слідчих НАБУ, які, за словами Полякова, нібито побили його дружину, коли вилучили у неї телефон, як речовий доказ (той самий "корупційний айфон"). Захист Полякова вимагав від Луценка негайного втручання в цю справу.
"Я отримав заяву про незаконні дії працівників НАБУ від Розенблата і Полякова. Ці обставини будуть вивчатися", - запевнив Луценко.
"Група осіб, детективів НАБУ затиснули в кут дружину народного депутата, нашого колеги Полякова, вдарили її по руці, вибили у неї телефон, забрали цей телефон в той момент, коли вона кричала своєму чоловікові в той телефон" Приїжджай! Рятуй мене! ", - підключився до дискусії в.о. глави регламентного комітету Павло Пинзеник.
"Ще раз. Минулого тижня я отримав заяви від народних депутатів Полякова і Розенблата про суттєві порушення чинного законодавства в діях детективів НАБУ. Ця справа зареєстрована як кримінальне провадження. Воно буде перевірено. Якщо були порушення, будуть за це відповідати. Але це не знімає питання отримання коштів народними депутатами ...", - повторив Луценко.
Але Пинзеник багато разів повторив питання, чи внесено це провадження в Єдиний держреєстр. У відповідь на це Луценко запевнив, що повідомить пізніше, а потім поскаржився, що саме через затягування розгляду комітетом подань він повертається в генпрокуратуру, коли його підлеглі вже йдуть додому, тому просто фізично йому складно дізнатися необхідні відомості.
Але це все були "квіточки". Справжнє загострення пристрастей почалося після "допиту" Луценка членом регламентного комітету Сергієм Шаховим (група "Воля народу").
Незважаючи на те, що Луценко вже не раз відповідав, що заяву про можливе перевищення повноважень працівників НАБУ, зареєстровано, Шахов знову задавав те ж питання. Буквально, чіплявся до кожного слова, до кожного факту звинувачення, які здавалися йому сумнівними. Наприклад, звідки у прокурорів впевненість в тому, що звернення "Шеф", яке Любонько вимовляє на записах, адресовано саме Полякову.
"Я можу піти. Я не закінчив", - не на жарт розлютився Луценко, коли Шахов в черговий раз запобіг спробі генпрокурора вставити слово в дискусію, яка до того моменту вже перетворилася в справжню сварку.
"Я не закінчив", - відповідав йому Шахов.
"На мою думку, це я не закінчив", - розчервонівся і буквально кричав Луценко. "Ви хочете, щоб ми пішли? Я можу це зробити!"
"Давайте об'єктивно ставитися...", - наполягав депутат.
"Ви не об'єктивно ставитеся. Ви покриваєте корупцію. Тут, в цьому залі. Чорт забирай, я вам відповідаю, що сталося, а ви боїтеся", - продовжував кричати Луценко, стукаючи кулаком по столу.
"Посадіть, будь ласка, прокурора Сєвєродонецька, який покриває три або чотири кримінальні провадження! За правдою підеш, ноги до ж*пи зітреш", - вніс черговий мем в інфорпростір депутат Шахов.
"Нарешті Донбас поліз з ваших вуст", - відповів йому розлючений Луценко, а вже через хвилину покинув комітет, в роботі якого було оголошено перерву. Луценко ж пішов, не пояснюючи, чи збирається повертатися.

Рішення комітету - нічого нового

Перерва виявилася недовгою - більше півгодини. "Ти займаєшся фракційним егоїзмом, - підслухав кореспондент РБК-Україна, як Луценко дорікав Логвінському, що той покриває Полякова. "Хочеш захищати? Іди в адвокати!", - казав він депутату.
"Я за правду", - відрізав йому Логвінський.
Депутати ще, як мінімум годину, потерли воду в ступі, обговорюючи ті самі питання, і пішли готувати висновок комітету.
"Справа є політичною. Виділені були величезні кошти для того, щоб пошукати серед народних депутатів бажає брати хабарі", - виніс свій особистий вирок Пинзеник, а вже через хвилин сорок зачитував рішення комітету.
"Комітет вважає, що подання (про притягнення до кримінальної відповідальності, - ред.) є законним і мотивованим, однак недостатньо обґрунтованим з точки зору доказової бази. Крім того, комітет висловлює обґрунтовані застереження щодо можливого зловживання владою, службовими повноваженнями в частині проведення оперативно-розшукових дій при розслідуванні ", - зачитав Пинзеник і додав, що комітет вирішив звернутися в ГПУ про скоєння працівниками НАБУ дій, що містять ознаки провокації підкупу. Відповідне рішення депутати направили спікеру Андрій Парубій.
Що стосується клопотань про затримання і арешт Полякова, на котрих наполягали прокурори, комітет визнав, що обидва подання недостатньо обгрунтовані, і вирішили також направити їх Парубію.
Луценко заявив, що рішенням комітету в прокуратурі задоволені, тому що подання потрапляють до голови Верховної Ради, а потім, ймовірно, в сесійний зал, і порадив готуватися до завтрашнього процесу. "Завтра буде довго. Одне кіно буде цілий день", - вже, сідаючи в ліфт, кричав прокурор.
У п'ятницю, 7 липня, ставший майже рідним за цей тиждень для багатьох регламентний комітет розгляне чергове подання про позбавлення недоторканності. На цей раз Луценко прийде за імунітетом другого фігурантна "бурштинової справи" - Бориславом Розенблата з БПП.