ua en ru

Махмуд Аббас подав офіційну заявку на членство Палестини в ООН

Автор: RBC.UA
Глава Палестинської національної адміністрації Махмуд Аббас подав офіційну заявку на членство Палестини в ООН в рамках 66-ї сесії Генасамблеї, що стартувала 13 вересня ц.р. Перед подачею заявки Аббас виголосив урочисту промову, після чого лист-заявка була передана генеральному секретарю ООН Пан Гі Муну, повідомив офіційний представник організації. У заявці Палестина підтвердила, що є миролюбною державою, поважає статут ООН.

Глава Палестинської національної адміністрації Махмуд Аббас подав офіційну заявку на членство Палестини в ООН в рамках 66-ї сесії Генасамблеї, що стартувала 13 вересня ц.р. Перед подачею заявки Аббас виголосив урочисту промову, після чого лист-заявка була передана генеральному секретарю ООН Пан Гі Муну, повідомив офіційний представник організації. У заявці Палестина підтвердила, що є миролюбною державою, поважає статут ООН.

Клопотання Палестини про вступ в організацію має отримати схвалення Ради безпеки ООН, в яку входять 15 членів. Для цього "за" резолюцію повинні проголосувати 9 членів при відсутності вето від 5 постійних членів Ради безпеки ООН (Великобританії, Китаю, Росії, США і Франції). При такому розкладі планам Палестини про визнання її повноцінним членом ООН, схоже, не судилося збутися.

Махмуд Аббас, виступаючи на сесії Генеральної асамблеї ООН в Нью-Йорку, закликав світову спільноту визнати незалежність Палестини.

Аббас також заявив, що палестинці прагнуть миру з Ізраїлем, проте позиція Ізраїлю з питання про будівництво єврейських поселень на палестинських територіях зробила неможливим продовження двосторонніх переговорів.

В той же час, я к повідомляє "5 канал", можливе проголошення незалежності Палестини загострило ситуацію на Близькому Сході. У Єрусалимі та на Західному березі палестинці атакували ізраїльських правоохоронців. Внаслідок заворушень кількох людей поранено.

В ізраїльських блок-постах розбиті шибки, довкола спалені шини. Так на Західному березі палестинські протестувальники переважно підлітки підтримали свого лідера Махмуда Аббаса на Генасамблеї ООН.
Неспокійно було і в Східному Єрусалимі, де розташована одна з найбільших мусульманських святинь - мечеть Аль-Акса. Там протестувальники жбурляли каміння в ізраїльських поліцейських. Правоохоронці застосували сльозогінний газ.

Напередодні Президент США Барак Обама за підсумками зустрічі з лідером Палестинської національної адміністрації заявив, що Вашингтон скористається правом вето у випадку звернення Палестини в ООН з вимогою включити її до складу організації. За словами американського лідера, Ізраїлю і Палестині перш варто врегулювати свої протиріччя за столом переговорів. "Мир між народами не можна прописати в резолюції ООН. Якби все було так просто, це давно б зробили", - підкреслив Обама.

Аналітики, втім, кажуть про те, що у американського президента мало шансів повернути М. Аббаса і прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху за стіл переговорів, зважаючи на великий відмінності в позиціях Палестини та Ізраїлю. Адміністрації Б. Обами і Б. Нетаньяху неодноразово вказували на те, що конфлікт може бути вирішений тільки шляхом прямих переговорів. У той же час палестинська сторона стверджує, що більше не вірить у переговори і що "десятиліття безплідних спроб домовитися з Ізраїлем призвели Палестину до дверей ООН".

Нагадаємо, що глава російського МЗС Сергій Лавров заявив, що Росія має намір голосувати в ООН за визнання незалежності Палестини.

"Висловлюються різні припущення - у тому числі і про те, щоб палестинці звернулися в Генасамблею ООН не за членством, а за статусом держави-спостерігача", - підкреслив міністр. Лавров заявив, що

Нагадаємо, влада Палестини має намір домогтися визнання незалежності країни, розраховуючи, що після цього Ізраїлю буде значно складніше проводити будь-які військові операції на територіях Західного берега річки Йордан і сектора Газа, що, як наслідок, спричинить зниження напруженості. Влітку 2011 р. адміністрація США зробила нові спроби організувати переговори між сторонами, які не поновлювалися з вересня 2010 р.

Ізраїльська сторона називає такі заявки Палестинської автономії "абсолютно безпідставними" і таким, що суперечать досягнутим домовленостям і резолюції ООН. При цьому керівництво Палестини продовжує наполягати на своєму, називаючи американську позицію "прогином під єврейське лобі" і стверджуючи, що сьогодні їх заявку підтримають понад 150 країн.

Так чи інакше, процедура прийняття нового члена ООН повинна пройти через голосування Ради Безпеки ООН, і, якщо простих переговорів виявиться недостатньо, США можуть скористатися своїм правом вето постійного члена, що автоматично зніме всі претензії.За протоколом будь-яка країна, яка бажає стати членом ООН, повинна подати лист-заявку генеральному секретарю організації Пан Гі Муну, в якому підтвердить, що є миролюбною державою, що поважає Статут ООН.