ua en ru

Махінації і вбивства: хто такий Олександр Шепелєв і в чому його підозрюють

Махінації і вбивства: хто такий Олександр Шепелєв і в чому його підозрюють Скандального екс-нардепу Олександру Шепелеву інкримінують цілу низку кримінальних злочинів (Фото: РБК-Україна/Віталій Носач)

"Швидше за все, у нього є тільки його слова. А слова треба ще чимось підтвердити. Судіть самі, якщо б у нього був серйозний компромат, стали б його "зливати" росіяни? Швидше за все, вони його повністю "випатрали", і він став не потрібен. Ну а вибір між Лефортово і Лук'янівкою очевидний", - каже інформований співрозмовник.

В ніч з 9 на 10 лютого колишнього народного депутата Олександра Шепелєва, напередодні затриманого правоохоронцями, Печерський суд визначив під варту на 2 місяці. В Україні скандального екс-нардепу інкримінують цілу низку кримінальних злочинів, починаючи від розкрадання коштів і закінчуючи замахами на вбивство. Після закінчення депутатських повноважень у 2012-му році він був оголошений в розшук. З тих пір Шепелєв спочатку переховувався в Європі, був затриманий в Угорщині, виданий Україні, втік з-під варти, переховувався в Росії і, нарешті, знову опинився в Україні. Тим часом, список інкримінованих Шепелєву злочинів поповнився ще й зрадою Батьківщині. У чому підозрюють одіозного депутата - у матеріалі РБК-Україна.

Махінації з банками та замовлення вбивств

Основною сферою бізнесу Олександра Шепелєва були фінансові послуги. У свій час він був акціонером "Європейського банку раціонального фінансування", а також співвласником авіакомпанії Challenge Aero, що займається чартерними авіаперевезеннями. Вперше нардепом Шепелєв став в 2006, будучи 55-м номером у списку Блоку Юлії Тимошенко. Чотири роки потому, після зміни правлячої еліти, Шепелєв перейшов в табір Партії регіонів. Паралельно, як писали ЗМІ, протекцію Юлії Тимошенко парламентарій змінив на протекцію Юрія Іванющенка. Але і це не допомогло.

Вже на початку 2013 року, після чергових виборів Ради і безуспішних спроб Шепелєва знову обзавестися депутатською недоторканністю, стало відомо, що він оголошений в розшук. Тоді у відомстві заявили, що стосовно Шепелєва було відкрито кримінальне провадження за підозрою в розкраданні в особливо великих розмірах та замаху на вбивство (за частиною 5 статті 191, а також статтею 15 та статтею 115 Кримінального кодексу). Однак підозрюваного вже на той момент не було в Україні.

Один з епізодів стосується періоду націоналізації збанкрутілого банку "Родовід". Тоді урядом Юлії Тимошенко був призначений новий керівник, на той час співробітник Мінфіну Сергій Щербина. Останнього згодом затримали за підозрою в розтраті грошей, виділених на оздоровлення банку, але після кількох років, проведених у СІЗО, він уклав угоду зі слідством і дав свідчення на Шепелєва, повністю визнав вину за оренду і ремонту офісу на Рильському провулку, отримав вирок на 5 років і звільнення за законом Савченко в зв'язку з тим, що провів більше трьох років у СІЗО

Вже з СІЗО в інтерв'ю журналістам Щербина заявив, що після призначення в "Родовід" Тимошенко доручила йому всі питання "погоджувати і вирішувати з членом парламентського комітету з питань банківської діяльності, депутатом від БЮТ Шепелєвим". Хоча останній у свою чергу подібні твердження заперечував, парируючи, що банк тільки орендував приміщення у його родини. На згаданому приміщенні сім'ї Шепелєва і зав'язана вся ланцюжок махінацій з банком "Родовід".

Будинок знаходиться на розі Софійській площі і Рильського провулку в Києві. Там після націоналізації мав розміститися головний офіс банку. Планувалося провести ремонт, за який було перераховано 24 млн грн. Але як пізніше встановили правоохоронці, ремонт значився тільки на папері, а гроші були фактично вкрадені. Через деякий час, керівник компанії АК "Інжиніринг", нібито проводила ремонт, на одному із судових засідань повідомив, що фіктивний ремонт був інспірований саме Шепелєвим. Варто зазначити, що цим керівником був Володимир Артюх, засновник АК "Інжиніринг". Ця ж компанія займалася реконструкцією НСК "Олімпійський" в рамках підготовки до Євро-2012. А юридично будівлею володіла дружина Галина Шепелєва. Це дочка відомого донецького бізнесмена 90-х Михайла Фриденталя. На інший його дочки одружений син Володимира Рибака, колишнього спікера парламенту за часів Віктора Януковича.

Втім, і сама будівля, за оренду якого було виплачено понад 18 млн грн, департаменти банку так і не переїхали. За даними слідства, договору оренди також були підроблені. Також правоохоронці пов'язували Шепелєва з історією про оплату "Родоводом" 300 млн грн за юридичні послуги адвокатського об'єднання "Бріарей", головою якого був нібито радник Шепелєва Денис Бадзюк.

У 2008 році екс-нардеп фігурував у скандалі з розкраданням у ще одній фінустанові - "Промінвестбанку". Як заявляв на той час керівник СБУ Валентин Наливайченко, група осіб вивела з банку за кордон близько 400 млн гривень. Зокрема, операції проходили через "Унікомбанк", власником якого був Шепелєв.

Крім того, ім'я Шепелєва спливло в історії вбивства в Донецьку голови наглядової ради "Автокразбанку" Сергія Кириченка чотирнадцятьма ножовыми пораненнями ще в січні 2003-го. На той час сам Шепелєв володів конкурентом "Автокразу" у сфері банківських послуг - банком "Донкредитінвест". Правоохоронці підозрюють у замовленні "розправи над конкурентом" саме Шепелєва.

Також екс-нардеп згадувався в контексті вбивства полковника Донецького Убозу Романа Єрохіна, на тілі якого було виявлено вісім вогнепальних поранень. За словами тоді міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, Єрохін розслідував діяльність конвертаційних центрів.

У той же час, у березні 2012 року, була здійснена спроба вбити екс-власника банку "Родовід" Сергія Дядечка. Його Mercedes S550 розстріляли з автомата, але банкір вижив. Правоохоронці підозрюють у замаху на життя Дядечка саме Шепелєва. Також правоохоронці підозрювали в причетності до цього замаху бізнесмена Василя Даниліва, який був затриманий у цій справі ще влітку 2012-го року і до 2016-го перебував під вартою. Бізнес Даниліва у сфері енергетики пов'язували з ім'ям Олександра Тимошенка, чоловіка Юлії Тимошенко.

Після приходу до влади Януковича, Шепелєв перейшов у фракцію Партії регіонів, а в приміщенні сім'ї Шепелєва на Софійській площі розташувався офіс впливового "регіонала" Юрія Іванющенка, якого також в ЗМІ називали "Юрою Єнакіївським". Правда, через рік Шепелев вийшов з фракції ПР у парламенті і потрапив під приціл правоохоронних органів. Вже навесні 2012-го в СБУ, яке тоді очолював Валерій Хорошковський, заявили, що Шепелєв причетний до розкрадання державних коштів рефінансування НБУ у сумі 315,3 млн гривень.

Сам Шепелєв завжди заперечував причетність до всіх зазначених вище епізодів.

Держзрада і співпрацю з ФСБ

Після невдалої спроби балотуватися в Раду на виборах 2012 року по одному з округів і обзавестися недоторканністю, Шепелєв пустився навтьоки. У 2013-му його затримали в Будапешті за запитом Інтерполу, де він жив з угорським паспортом і під іншим ім'ям. Угорська влада в травні 2014-го видали Шепелєва Україні. За рішенням суду, запобіжний захід у вигляді арешту він мав відбувати у Лук'янівському СІЗО. Однак у ніч на 6 липня 2014 року, будучи у медчастині, йому вдалося втекти в Росію разом з конвоїром. Так Шепелєв знову потрапив у міжнародний розшук. Неодноразові запити українських правоохоронців у Росії про екстрадицію втікача були безрезультатні.

Пізніше, в 2016 році, до переліку злочинів, інкримінованих Шепелєву, додалася ще і державна зрада. У Генеральній прокуратурі заявили, що відмова з боку Росії в екстрадиції екс-нардепа в Україну пов'язаний з його співпрацею з Федеральною службою безпеки Російської Федерації.

"У ході досудового розслідування отримані документи, які вказують на справжні мотиви зазначеного відмови в екстрадиції Шепелєва, а саме підтверджують те, що останній з 2014 року є гласним співробітником ФСБ і виконує покладені на нього співробітниками зазначеної спецслужби завдання", - повідомили в ГПУ.

Тоді ж військовий прокурор Анатолій Матіос говорив, що щодо Шепелєва зареєстровано кримінальне провадження про державну зраду і оприлюднив нібито його заяви про згоду співпрацювати з ФСБ.

Про державну зраду Шепєлєва Окрім організації вчинення особливо тяжких злочинів проти особи(замовного вбивства), колишн...

Опубліковано Анатолієм Матіосом 10 серпня 2016 р.

Крім того, находившись в Росії, Шепелєв виступав з відеозверненнями, в яких звинувачував в незаконних діях секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олександра Турчинова та генерального прокурора Юрія Луценка.

Але 8 лютого Шепелєв несподівано знайшовся в Україні, де його затримала СБУ. При екс-нардепа виявили посвідчення співробітника так званого "міністерства державної безпеки Донецької народної республіки" на ім'я підполковника Миколи Боруха і посвідчення народного депутата від БЮТ, видане в 2007 році, розповіли в ГПУ.

За інформацією РБК-Україна, Шепелєв 20 грудня був оголошений в розшук в Росії, оскільки підозрюється там у спробі дачі хабара. Копії постанови суду про його арешт, яке знаходиться в розпорядженні РБК-Україна, йдеться, що 21 листопада 2017 року Слідчий комітет РФ порушив проти Шепелєва кримінальну справу за дачу хабара посадовій особі через посередника. З 20 грудня колишній депутат ВР був оголошений в міжнародний розшук, а через кілька днів заочно арештований.

при цьому в постанові йдеться, що крім українського у Шепелєва також є канадське громадянство, а на території РФ він проживав в Ленінградській області, маючи статус біженця.

Махінації і вбивства: хто такий Олександр Шепелєв і в чому його підозрюютьМахінації і вбивства: хто такий Олександр Шепелєв і в чому його підозрюють

Після оголошення в розшук, як повідомив співрозмовник РБК-Україна, Шепелєв прибув в Україну і нібито знаходився вдома у колишнього нардепа від "Блоку Юлії Тимошенко" Гарегіна Арутюнова, колишнього голови осередку партії "Батьківщина" в Донецькій області.

9 лютого відбулося судове засідання щодо обрання запобіжного заходу затриманому. У зал суду підозрюваного доставили з синцями на обличчі. В СБУ відхрестилися від побоїв, заявивши, що при затриманні Шепелєва сила до нього не застосовувалася. А за фактом побиття військовою прокуратурою було порушено кримінальну виробництво.

Сам же Шепелєв у перерві судового засідання заявив журналістам, що перед затриманням Службою безпеки він був викрадений і побитий невідомими особами. Які, за його ж словами, представилися співробітниками спецвідділу Головної військової прокуратури ГПУ. "Одягли мішок на голову, вивезли в невідомому напрямку, тримали в якомусь гаражі з собаками. Вивезли в ліс під Конча-Заспу і дуже сильно били", - стверджував Шепелєв. У військовій прокуратурі також спростували свою причетність.

За версією підозрюваного, викрадачі вибивали у нього компрометуючі відомості про високопоставлених осіб українського політикуму. Зокрема, про Петра Порошенка, Олександра Турчинова, Юлії Тимошенко, "про олігархів". При цьому невідомі, за його словами, погоджували свої дії з ким-то в телефонному режимі. Під час цих телефонних переговорів йому було чути прізвища двох бізнесменів – Сергія Дядечка і Аркадія Пермякова. Нагадаємо, правоохоронці підозрюють Шепелева в причетності до замаху на Дядечка. Але, після побиття, викрадачі Шепелєва нібито дозволили йому вмитися, "зашили" і дали змінний одяг. Потім він опинився в лісі в районі Конча-Заспи, куди після анонімного дзвінка і прибули співробітники спецслужби.

Причому сам Шепелєв та його захист на судовому засіданні запевняли, що в Україну він прибув "законно", за кілька днів до події в Конча-Заспі. Однак заступник генпрокурора Євген Єнін в коментарі РБК-Україна заявив, що такий варіант виключений, оскільки в такому випадку Шепелєв був би неодмінно затриманий на одному з прикордонних пунктів, а екстрадиція до нього не застосовувалася.

Так чи інакше, у всій історії з Шепелєвим залишається вкрай багато "білих плям". Починаючи від його загадкового повернення в Україну. І закінчуючи тим, яким цінним компроматом може розташовувати екс-нардеп, і проти кого він може бути запущений у хід. Утім, поінформовані співрозмовники РБК-Україна говорять про те, що у Шепелєва ймовірно немає ніякого фактичного компромату.

"Швидше за все, у нього є тільки його слова. А слова треба ще чимось підтвердити. Судіть самі, якщо б у нього був серйозний компромат, стали б його "зливати" росіяни? Швидше за все, вони його повністю "випатрали", і він став не потрібен. Ну а вибір між Лефортово і Лук'янівкою очевидний", - говорить інформований співрозмовник.