ua en ru

М.Ахмадінежад оголосив Іран ядерною державою

Автор: RBC.UA
Найближчим часом Іран планує потроїти об'єми виробництва збагаченого до 20% урану, передає Associated Press з посиланням на президента країни Махмуда Ахмадінежада.

Найближчим часом Іран планує потроїти об'єми виробництва збагаченого до 20% урану, передає Associated Press з посиланням на президента країни Махмуда Ахмадінежада.

Крім цього, за його словами, рівень збагачення в 20% не є більше граничним значенням для ядерної промисловості Ісламської Республіки. "Іран тепер є ядерною державою", - заявив М.Ахмадінежад, виступаючи перед співгромадянами на мітингу, присвяченому 31-й річниці революції.

При цьому він черговий раз підтвердив, що Іран не збирається виробляти ядерну бомбу. "Коли ми говоримо, що не збираємося виробляти ядерну бомбу, ми саме це і маємо на увазі. Більш того, якби ми хотіли створити ядерну зброю, ми б вже давно про це повідомили", - заявив М.Ахмадінежад.

Раніше стало відомо, що іранські фахівці виробили першу партію урану, збагаченого до 20%. Згідно репортажу іранського ТБ, процес дозбагачення урану почався після того, як місцеві атомники ввели 2,5 кг гексафторида урану (UF6) із ступенем збагачення 3,5% в каскад центрифуг на ядерному об'єкті Нетензе. Ця процедура проходила у присутності інспекторів Міжнародного агентства по атомній енергії (МАГАТЕ), повідомило іранське телебачення.

За даними іранських ЗМІ, країна має потребу в 120 кг урану, збагаченого до рівня 20%, для підтримки роботи дослідницького реактора в Тегерані, який проводить ізотопи медичного призначення. Тегеранський реактор виробляє 20 різних радіоізотопів для лікування ракових хворих і працює на урані U-235 із ступенем збагачення в 20%.

До теперішнього часу Іран виробляв уран із ступенем збагачення в 3,5%. При цьому збройовий уран має ступінь збагачення вище 90%. Тим часом фахівці-атомники відзначають, що збагачення урану до 20% матиме принципове значення для Ірану, оскільки подальше збагачення до 90% потребує набагато менше часу і ресурсів.

Захід відреагував на останні кроки Тегерана погрозами нових санкцій. США заявили, що нові і серйозніші санкції відносно іранської ядерної програми повинні бути прийняті "протягом тижнів, а не місяців". Експерти називають в числі вірогідних об'єктів нових міжнародних санкцій Центральний банк Ісламської Республіки і енергетичний сектор країни.

Низку західних країн висловлюють серйозні сумніви в готовності Ірану виробляти високозбагачений уран. Глава МЗС Франції Бернар Кушнер назвав останні заяви Ісламської Республіки "політичним блефом". На думку французького міністра, у Ірану немає технічних можливостей по збагаченню урану до 20%, Тегеран в черговий раз "шантажує" міжнародне співтовариство. Крім того, відомо, що у Ірану відсутні технології по виробництву реакторних паливних складок.

Раніше президент США Барак Обама заявив, що США спільно з союзниками розробляють ряд санкцій "що далеко йдуть" проти Ірану. На думку президента США, рішення Ірану почати процес виробництва урану з рівнем збагачення до 20% свідчить про відмову Тегерана вести діалог з міжнародним співтовариством. Б.Обама також відзначив, що політика іранських властей направлена на виробництво ядерної зброї, що представляє загрозу.

Міністр оборони США Роберт Гейтс заявив, що Іран не залишає світовій спільноті іншого вибору, окрім подальших каральних заходів і не виключив можливості ескалації конфлікту. Схожі побоювання розділяє і секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев.

Минулого року США, Росія і Франція під егідою МАГАТЕ виробили план, що передбачає обмін значної частини іранських запасів низькозбагаченого урану на готові паливні стрижні для тегеранського реактора. Передбачалося, що вивезений з Ісламської Республіки уран буде дозбагачуватися в Росії, а паливні стрижні виготовлятимуться у Франції.

Світові держави сподівалися, що така угода дозволить скоротити запаси іранського ядерного палива і хоч би в короткостроковій перспективі понизити потенціал Ісламської Республіки по створенню ядерної зброї.