ua en ru

М.Ахмадінежад: Іран готовий до відновлення переговорів щодо ядерної програми

Автор: RBC.UA
Через тиждень після того, як Рада Безпеки (РБ) ООН посилила санкції проти Ірану, Президент цієї країни Махмуд Ахмадінежад заявив про готовність відновити переговори щодо ядерної програми.

Через тиждень після того, як Рада Безпеки (РБ) ООН посилила санкції проти Ірану, Президент цієї країни Махмуд Ахмадінежад заявив про готовність відновити переговори щодо ядерної програми, передає РБК з посиланням на Reuters.

Втім, іранський Президент підкреслив, що продовження консультацій можливо лише на певних умовах. "У нас є умови, про ми незабаром оголосимо", - заявив М.Ахмадінежада.

Раніше сьогодні іранський лідер підтвердив, що все ще згоден на угоду з Бразилією і Туреччиною про обмін ядерного палива, уточнивши, що угода "буде мати силу" в майбутніх переговорах. Готовність Ірану до переговорів не раз підкреслював у своїх заявах прем'єр-міністр Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган, який назвав резолюцію РБ ООН про введення санкцій проти Ірану помилкою.

Відзначимо, 14 червня Корпус вартових ісламської революції (КВІР) заявив про те, що "не турбується" з приводу нової резолюції Ради Безпеки (РБ) ООН в зв'язку з ядерною програмою Ірану і повідомив, що нові санкції відносно Ісламської Республіки не зупинять ядерну програму країни. За словами головнокомандувача силами КВІР Хуссейна Саламі, Іран готовий до "розвитку подій за найгіршого сценарію".

Нагадаємо, що 9 червня 2010 р. РБ ООН проголосував за ухвалення нової резолюції щодо Ісламської Республіки Іран. За введення подальших санкцій проти Тегерана, спрямованих на припинення іранської програми збагачення урану, проголосували 12 з 15 членів РБ ООН, включаючи п'ятірку світових держав (Росія, США, Китай, Франція, Великобританія), що володіють правом вето. Таким чином, відносно Ірану вводиться вже четвертий раунд міжнародних санкцій. Туреччина і Бразилія голосували проти резолюції, Ліван утримався.

Відповідно до нової резолюції посилюється ембарго проти Тегерана на торгівлю зброєю і розширюється список іранських організацій, які потрапляють під санкції. Ірану забороняється закуповувати важкі озброєння, такі як ударні вертольоти або ракети. Резолюція закликає вживати заходів проти іранських банків за кордоном, які підозрюються в причетності до ядерної або ракетної програм Тегерана.

Крім того, у чорний список заносяться три підприємства, підконтрольні національним судноплавними лініями Ісламської Республіки (Islamic Republic of Iran Shipping Lines), плюс ще 15 компаній, що належать Корпусу вартових ісламської революції. Нова резолюція також закликає до введення режиму огляду іранських морських суден, подібного тому, який діє відносно КНДР.

17 травня 2010 р. Тегеран погодився на пропозицію турецьких і бразильських посередників, за якою близько 1,2 т низькозбагаченого іранського урану буде вивезено до Туреччини з метою обміну на 120 кг 20-процентного урану. Іран пригрозив, що угода не буде ратифікована, якщо в Раді Безпеки ООН домовляться про введення санкцій.

Нагадаємо, у грудні 2009 р. Іран відмовився від програми ООН з дозбагачення урану цієї країни на території Франції і Росії для потреб медицини, заявивши, що в змозі самостійно виконати дані роботи. У лютому 2010 р. влада країни заявила про збагачення першої партії урану до 20%.

Крім того, США, Ізраїль і ряд інших держав підозрюють Іран у роботах по створенню ядерної зброї і чинять тиск на ООН з метою добитися введення нових санкцій проти цієї країни. Однак Тегеран наполягає, що іранська ядерна програма носить мирний характер, і не має наміру припиняти програму збагачення урану до 20%, незважаючи на угоду про постачання ядерного палива з Туреччини.