ua en ru

Людмила Білоусюк: "Кандидат в депутати Київради Ольга Славна намагається підкупити виборців"

Автор: RBC.UA
Член дільничної виборчої комісії округу №34 (Оболонський район, Київ) Людмила Білоусюк розповіла, як депутат Київради, кандидат в депутати Ольга Славна намагається підкупити виборців та чому цьому практично не чинять спротив правоохоронні органи.

РБК-Україна: Розкажіть, будь ласка, що сталося під час Вашої зустрічі з кандидатом в депутати Київської міської ради Ольгою Славною?

Людмила Білоусюк: 19 травня близько 13:00 я йшла за своїми справами по вул. Мате Залки. Біля будинку №6-а до мене підійшла мешканка мікрорайону та запитала де знаходиться ЖКГ №1 Оболонського району.

Підказавши потрібну адресу, я поцікавилася - що там має відбуватися? На це вона мені відповіла - там має проходити зустріч із кандидатом в депутати Київради Ольгою Славною. За декілька хвилин до мене підійшла ще одна жінка, яка задала аналогічне запитання. Жіночка розповіла, що їй телефонували помічники пані Славної, запросили на зустріч та заінтригували, мовляв, приходьте - не пожалкуєте.

Після цього я вирішила відвідати захід із участю Ольги Славної.

РБК-Україна: Що відбувалося у приміщенні ЖКГ №1 під час зустрічі із кандидатом в депутати Київради Ольгою Славною?

Людмила Білоусюк: Зайшовши до актової зали ЖКГ, я побачила наступне - в залі знаходяться біля двох десятків людей, в основному - похилого віку. Всі вони сиділи з пластиковими пакетами із агітаційним логотипом Ольги Славної. Такий самий пакет вручили й мені. В цей час відбувався виступ пані Славної.

По закінченні виступу, я задала їй запитання, як кандидату, що балотується до Київради не вперше, як особі, що двічі була депутатом Київради: що Ольга Славна зробила для благоустрою нашого мікрорайону? В цей час до мене підійшли дві її помічниці дуже кремезної статури із запитанням - хто я, звідки я, хто мене сюди запросив? На це я відповіла, що є звичайною мешканкою Оболонського району та прийшла послухати виступ кандидата в депутати міської ради.

Зі словами «Ви не були запрошені, віддайте пакет», ці дві особи почали брутально виштовхувати мене із актової зали. В цей час мені серйозно травмували руки. Акцент в силових діях був на тому, щоб забрати пакет. Це бачили люди, якій чекали наступної призначеної зустрічі із пані Славною.

Коли мені вдалося вирватися я вибігла із приміщення ЖКГ і зателефонувала своїй подрузі із проханням терміново викликати міліцію.

РБК-Україна: Як були організовані ці зустрічі?

Людмила Білоусюк: Як вдалося з'ясувати пізніше, оскільки ми довго чекали міліцію, кожна зустріч тривала півгодини. У зустрічі брали участь приблизно по 20 осіб, переважно це були люди пенсійного та похилого віку.

Доки ми чекали наряд міліції, підійшла інша група учасників зустрічі. Я підійшла до однієї жінки та зав'язала розмову. Суто із цікавості задала їй декілька питань. Запитала - хто вона та що очікує від цієї зустрічі.

Це виявилася голова домового комітету одного з будинків мікрорайону. Вона розповіла мені наступне: її запросила пані Славна на зустріч. На запитання для чого, вона відповіла, що пані Славна обіцяла кожному мешканцю, який проголосує за неї на виборах, конверт, в якому буде по 400 гривень. Це, як виявилося - аванс.

А далі, якщо пані Славна не обереться до міськради, то віддячить кожному, хто за неї проголосував, ще по 400 гривень. А якщо обереться, то видасть по 800 гривень. Якщо кожному виборцю сплатять по 1200 гривень, то скільки ж кандидат Славна витратить лише на матеріальне стимулювання голосування саме за неї?!

РБК-Україна: Що було в пакеті, який Ви отримали від кандидата Славної?

Людмила Білоусюк: Міліція вилучила пакет, відкрила його - там було чотири агітаційні брошури Ольги Славної та конверт. Конверт не відкривали, але коли ми подивились на світло, то стало зрозуміло, що там гроші.

Приїхала слідча група, яка в присутності свідків та понятих відкрила конверт - в ньому знаходились дві купюри по 200 гривень. Тобто 400 гривень. Слідча група це офіційно зафіксувала.

Я написала відповідну заяву до Оболонського РУ ГУ МВС України в Києва, яка зафіксована під номером 18264 від 19 травня в журналі обліку інформації вказаного відділення міліції. Звичайно, заява стосувалася порушення виборчого законодавства.

До речі, за цей час відбулося чотири так би мовити зустрічі кандидата в депутати Київської міської ради Ольги Славної з виборцями. Тобто, не складно порахувати - скільки грошей було надано виборцям за «правильне» голосування.

РБК-Україна: Що було далі, як реагували правоохоронні органи?

Людмила Білоусюк: Зрозумівши, що приїхала міліція, помічники Славної згорнули активність, попередньо зателефонувавши «ланковим», що мали б приводити виборців, яких планувала підкупити кандидат в депутати.

Стосовно мене, оскільки мені були нанесені тілесні ушкодження, я звернулася до травмпункту клінічної лікарні №8, після огляду лікаря-травматолога мені зробили рентген-обстеження однієї з пошкоджених рук. Лікар написав висновок, після чого із цим висновком я звернулася до судово-медичної експертизи Києва.

Після обстеження судмедексперт зробив наступний висновок - мені нанесені легкі тілесні ушкодження (висновок №952/Ж від 20 травня 2014 року). Виходячи із цих фактів, у посадових осіб Оболонського РУ ГУ МВС України в Києві є всі підстави для занесення моєї заяви до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

РБК-Україна: Чи занесена Ваша заява до цього реєстру?

Людмила Білоусюк: Незважаючи на те, що моя заява занесена до журналу реєстрації обліку інформації Оболонського РУ ГУ, до Єдиного реєстру досудових розслідувань матеріали по моїй заяві не внесені.

РБК-Україна: Чим це пояснюється?

Людмила Білоусюк: На мій запит мені відповіли, що матеріали моєї справи знаходяться у посадової особи Оболонського РУ ГУ В.М.Острогляда. За телефоном, який нам був наданий, вийти на зв'язок із паном Остроглядом ми не змогли, хоча намагалися це зробити протягом трьох діб.

Тому ми звернулися до суду зі скаргою на бездіяльність посадових осіб Оболонського РУ ГУ МВС України в Києві. Скоріше за все, на посадових осіб Оболонського РУ ГУ МВС України в Києві чиниться певний тиск з метою не внесення моєї заяви до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

В моєму випадку бездіяльність правоохоронних органів навряд чи може буде вигідна комусь іншому, окрім пані Славної.

РБК-Україна: Як боротися із таким ганебним явищем, як підкуп виборців?

Людмила Білоусюк: Можу точно сказати - необхідна активна участь правоохоронних органів в процесі забезпечення проведення виборів на законній основі.

Згідно з діючим законодавством, особа, яка пропонує матеріальну винагороду за заздалегідь визначене конкретне голосування на виборах, повинна бути засуджена на три роки позбавлення волі. Аналогічне покарання застосовується й до тих виборців, які погодилися отримати протиправну матеріальну винагороду за голосування на користь кандидата в депутати, який підкупляє виборців.

Можу зробити лише один висновок - таке можливе, в першу чергу, через злочинну бездіяльність українських правоохоронних органів. Мабуть, слід внести до законодавства норми про суворе покарання працівників міліції за таку бездіяльність, оскільки фактично правоохоронці сприяють підкупу виборців.

Спілкувалась Тетяна Лазоренко