ua en ru

Люди стали: українські металурги відновлюють виробництво

Люди стали: українські металурги відновлюють виробництво Фото: Українська металургія потроху відновлюється
Алексей Блинов
Алексей Блинов
главный экономист Альфа-Банка Украина
Виробництво у вітчизняній металургії в останні місяці впевнено зростає. В березні 2016 року був досягнутий локальний максимум, якого не вдалося досягти з серпня 2014 року, коли військові дії обрушили випуск металу.

Виробництво у вітчизняній металургії в останні місяці впевнено зростає. В березні 2016 року був досягнутий локальний максимум, якого не вдалося досягти з серпня 2014 року, коли військові дії обвалили випуск металу.

Згідно з оперативними даними об'єднання підприємств "Металургпром", в березні сумарна середньодобова виплавка сталі українськими підприємствами склала 71 тис. тонн. Це найвищий показник за останні 20 місяців. Аналогічна ситуація і з іншими основними видами металургійної продукції - сталевим прокатом, чавуном.


Середньодобова виплавка сталі

Як видно з графіка вище, найсильніші проблеми українська металургія відчувала в часи запеклих боїв на сході України. Вимушені виробничі мінімуми відбувалися в серпні 2014 року і березні 2015 року, що було пов'язано, в основному, з логістичними проблемами: неспроможністю забезпечувати підприємство сировиною. Зокрема, у березні 2015 року повністю простоювали такі великі підприємства, як Алчевський металургійний комбінат, Єнакіївський металургійний завод, Донецьксталь. На даний момент всі три перерахованих підприємства працюють.

Таким чином, високі показники березня 2016 року зараз порівнюються з провальними показниками березня 2015 року, що дає зростання виробництва на 30% у річному вираженні. Це другий випадок реалізації ефекту низької бази в металургії після серпня-вересня 2015 року. За нашими оцінками, в квітні динаміка галузі різко сповільниться.

Відповідно, позитивний внесок металургії в макроекономічну статистику буде згасати. Приміром, за нашими оцінками, після різкого аномального зростання в лютому динаміка промислового виробництва в березні сповільнилася і ще більше сповільниться в квітні, хоча швидше всього буде залишатися в області позитивних значень.

Середньодобове виробництво в металургії

Високим показникам виробництва в металургії сприяє підвищення світових цін на металопродукцію. За останні 2 місяці ціни на різні види номенклатури продукції чорної металургії збільшилися на 15-25%. Це істотно пом'якшує негативний ціновий тренд останніх років, викликаний загостренням надвиробництва металу у світі.

За нашими оцінками, недавнє зростання фізичних обсягів виробництва і відпускних цін у металургії означає збільшення місячних обсягів валютної виручки України більш ніж на 100 млн доларів. Цей фактор в останні тижні надає благотворний вплив на валютний ринок. Однак чорна металургія на глобальному рівні страждає від сильного надвиробництва укупі з бляклими перспективами збільшення попиту, тому подальше зростання цін Україні сподіватися не слід.