ua en ru

Люди в оточенні: чому у Ігоря Гриніва з'явилися нові заступники

Люди в оточенні: чому у Ігоря Гриніва з'явилися нові заступники Сергій Березенко та Ірина Луценко будуть керувати депутатськими групами всередині фракції БПП

В парламентській фракції Блок Петра Порошенка - кадрові перестановки. Депутати БПП обрали голову фракції Ігорю Гриніву двох нових заступників. Ними стали Сергій Березенко та Ірина Луценко. Разом з новими посадами у них з'явилися і нові повноваження. Тепер вони будуть засідати у раді фракції, формувати порядок денний її засідань та відповідати за дисципліну серед депутатів.

За інформацією РБК-Україна, Сергій Березенко отримав свій пост після того як об'єднав навколо себе групу з 18 депутатів БПП. Згідно статуту фракції, керівники таких груп автоматично стають заступниками голови. Ірина Луценко отримала нову посаду за пропозицією Ігоря Гриніва, який запропонував колегам призначити її "для дотримання гендерного балансу в керівництві". У той же час рядові представники фракції вважають, що Гринів ввів Луценка на керівництво фракції для балансу, але іншого роду – вона повинна стримувати зросле вплив у фракції Сергія Березенко. Як позначиться оновлення керівництва найбільшої в парламенті фракції на її роботі, в матеріалі РБК-Україна.

Мама-анархія

"Коли головою фракції був Юра Луценко – ми працювали, а зараз у нас апофеоз демократії в гіпертрофованому вигляді – хто що хоче, той те і робить", - так охарактеризував нинішню ситуацію у фракції один з депутатів пропрезидентської фракції.

Відразу після парламентських виборів 2014 року, у фракції Блок Петра Порошенка утворилося п'ять груп. Домовилися, що в кожну з них повинно входити щонайменше 15 депутатів. За статутом фракції, керівники цих груп автоматично отримували посади заступників її голови і місця в раді фракції – органі, який координує її роботу. "Зроблено це було для зручності. Група виробляє свою позицію щодо законопроектів, а її керівник відстоює цю позицію на раді фракції. Крім того, глава групи займається організаційними питаннями – відповідає за явку та голосування її членів", - розповідає депутат Мустафа Найєм (БПП).

Поділ на групи – не ноу-хау. Таким же чином були організовані всі великі фракції в парламенті нинішнього і минулого скликань. Зараз за групами поділена і фракція "Народного фронту". Раніше цей принцип дотримувався у фракціях Партії регіонів, "Батьківщини", "Нашої України". Але домогтися залізної дисципліни, якою свого часу славилася ПР, нинішньої президентської фракції поки не вдалося. За два роки її існування в БПП змінилися керівники більшості груп, а депутати регулярно переходять з однієї групи в іншу. "Чесно сказати, точно, скільки у нас груп - я не знаю, шість або сім", - говорить РБК-Україна Ігор Гринів.

Простежити метаморфози внутрішньої організації БПП дійсно справа не з легких. Спочатку групи формувалися навколо яскравих представників команди президента. Їх керівниками стали Віталій Ковальчук, який свого часу керував штабом БПП (а до цього – кандидата в президенти Петра Порошенка), Ігор Кононенко – друг і бізнес-партнер президента, Ігор Гринів – головний ідеолог президентської партії, Андрій Павелко – голова Дніпропетровської організації БПП. Окремо стояла група партії УДАР на чолі з Тарасом Кутовим. Як відомо, УДАР йшов на вибори єдиним списком з партією президента, але остаточно влився в неї тільки через рік.

З тих пір керівництво структурних підрозділів фракції неодноразово змінювалося. Так, "групу Ковальчука", після його відходу в Адміністрацію президента, очолив Микола Томенко, а після його виключення з фракції – Олексій Гончаренко. Після відходу в уряд Кутового, УДАРівцями керує Оксана Продан, а керівництво своєю групою Ігор Кононенко, після скандалу з міністром економіки Айварасом Абрамавичусом, передав Анатолію Матвієнку. Ігор Гринів і зовсім розпустив свою групу, після того як став керівником фракції. За його словами, колишні підопічні зараз об'єднуються навколо Ірини Луценко. Крім того, минулого року свою власну групу сформував депутат Олександр Третьяков.

Єдиного принципу формування груп також не було. До "групи Кононенко" спочатку входили здебільшого бізнесмени. З часом частина підприємців перекочувала до Третьякова, наприклад, Олег Недава і Гліб Загорій. У "групі Гриніва", в основному, були мажоритарники Вінницької та Львівської областей, в тому числі син президента Олексій Порошенко. Навколо Павелко об'єдналися мажоритарники південного сходу країни, за винятком Донецької та Луганської областей, а в "групу Ковальчука", більшою мірою, входили медійники. Деякі депутати так і не визначилися з груповою належністю. Наприклад, Мустафа Найєм хоч і був обраний заступником голови фракції, не керував групою. З часом він, з деякими колегами спробував створити так звану "антикорупційну платформу" всередині БПП, але необхідних 15 підписів для її офіційного оформлення так і не зібрав.

"Спочатку замислювалося, що групи будуть регулярно збиратися і виробляти спільну позицію. Але на практиці у багатьох групах не було кворуму, а на їх зібрання приходили тільки депутати, які хотіли "поплакатися" керівнику і попросити "вирішити питання", - розповідає один з депутатів БПП.

Шлях наверх

У цій ситуації Сергій Березенко вирішив зібрати власну групу всередині БПП. Його колеги кажуть, що він почав активно займатися цим місяць тому. "До мене підійшов Сергій і попросив підписатися під заявою про створення групи. Я знаю його давно і, звичайно, погодився", - розповідає депутат Валерій Карпунцов (БПП).

У підсумку Березенко вдалося зібрати 18 підписів. Кістяк цієї групи – мажоритарники. Зокрема, Сергій Міщенко, Сергій Хлань, Тетяна Ричкова, Костянтин Яринич, Олександр Жолобецький, Микола Лаврик. В ній же виявився і депутат Сергій Каплін, голова Партії простих людей, якого колеги жартома називають "Ленін" або "Наш Ілліч". Він, Руслан Князевич і безпосередньо Сергій Березенко до останнього часу входили в групу, якою керував його дядько, Анатолій Матвієнко. "У мене було в групі 25 чоловік. Все ж це велика група. У інших - по 15. Очевидно, оптимізація. Ну, і я не проти підтримати Березенко", - пояснює Матвієнко.

Посаду заступника голови фракції Березенко готували одразу після того, як у липні минулого року він переміг на проміжних виборах у 205-му окрузі в Чернігові. Але тоді молодий депутат не став створювати власну групу і задовольнявся статусом рядового члена комітету з питань охорони здоров'я. За рік роботи в парламенті за Березенко закріпився статус людини, яка здатниа мобілізувати голоси для важливих голосувань. Тепер же, отримавши посаду заступника голови фракції, він переходить у статус публічного політика, одного зі спікерів пропрезидентської сили в парламенті.

Спілкуватися з пресою і коментувати позицію фракції Березенко став ще цієї весни. Це збіглося з відходом у політичну тінь Ігоря Кононенка, першого заступника голови фракції БПП, який на час розслідування НАБУ звинувачень на його адресу з боку екс-глави МЕРТ Абрамавичуса припинив спілкуватися з журналістами.

Зараз Березенко свій новий статус стримано коментує. "Я просто буду займатися тим, чим займаються інші заступники керівника фракції", - сказав він РБК-Україна.

Розділяй і володарюй

На новій посаді освоюється не тільки Березенко, але і Ірина Луценко. Правда сама вона про це говорить неохоче. "Ой, я вас благаю", - сказала вона у відповідь на питання РБК-Україна про те, чим вона буде займатися як заступник голови фракції. Водночас опитані виданням депутати БПП впевнені – в її особі голова фракції Ігор Гринів намагається створити противагу Березенко, який посилює свій вплив.

Його недоброзичливці стверджують, мовляв, у молодого депутата були натягнуті стосунки з Юрієм Луценком, який керував фракцією до призначення генпрокурором у травні нинішнього року. "Іра Луценко користується повагою у депутатів, а тепер вона отримала ще й офіційну посаду. Враховуючи непросту історію стосунків Березенко з її чоловіком, вона зможе стати альтернативним центром тяжіння депутатів", - вважає один із неназваних депутатів БПП.

Що дасть Березенко і Луценка посаду заступників голови фракції? Згідно статуту фракції, обидва зможуть виступати на фракції від імені своєї групи (правда, Ірині Луценко для цього ще необхідно цю групу створити) та домагатися включення до порядку денного законопроектів, які схвалили їх соратники. Вони також увійшли до ради фракції – орган, який формує порядок денний її засідань. Крім того, вони зможуть ініціювати засідання фракції.

В неофіційних розмовах депутати БПП заявляють, що найбільше від цього призначення виграв Сергій Березенко. "Раніше він був хто? Помічник "сірого кардинала" (Ігоря Кононенка – ред.), а тепер він буде говорити від імені вісімнадцяти осіб. За ним тепер люди", - резюмував один з народних депутатів Блоку Петра Порошенка.