Любов Некрасова: Поки показник захворюваності від грипу зростає
Смертність від грипу в Україні зростає. Якщо ще 10 січня посадовці повідомляли про те, що від грипу померло 25 людей, то вже вчора МОЗ України заявив, що від грипу померли вже 51. Про те, в яких регіонах ситуація з рівнем захворюваності критична, та де ще в Європі від грипу помирають люди, РБК-Україна розповіла керівник держустанови "Український центр по контролю і моніторингу захворювань МОЗ України Любов Некрасова.
РБК-Україна: В яких регіонах зараз критична ситуація з рівнем захворюваності і з чим це пов'язано?
Любов Некрасова: Це Донецька, Рівненська та Херсонська області. Там в останні дні були зафіксовані смертельні випадки. Настороженість медичних працівників там дуже висока, людей просять звертатися до лікарів. Чому саме ці області опинилися у такій ситуації - ніхто сказати не може. Швидше за все, це із-за несвоєчасного звернення пацієнтів до лікарів.
РБК-Україна: В яких областях епідемічний поріг перевищений у найближчі дні?
Любов Некрасова: Сьогодні показники захворюваності наближаються до епідеміологічного порогу в 17 регіонах.
РБК-Україна: Темпи поширення захворюваності від грипу вже сповільнюються?
Любов Некрасова: Наразі показник захворюваності від грипу збільшується за рахунок того, що люди стали більше звертатися до лікарів, а не займатися самолікуванням. Люди хочуть зберегти своє здоров'я. Це правильно. Це абсолютно нормальний процес. Нехай звертаються. Нехай буде перевищення епідемпорога. Але нам головне скоротити смертність.
РБК-Україна: Наскільки інформація про 51 смерті від грипу відповідає дійсності?
Любов Некрасова: Поки дійсно 51.
РБК-Україна: Грип, лютує в Україні і призвів до багатьох смертей, це каліфорнійський чи якийсь новий штам?
Любов Некрасова: Це той же вірус A/Н1N1 Каліфорнія, але з певними змінами в його генній структурі.
РБК-Україна: яка ситуація з рівнем захворюваності на окупованих територіях Донбасу?
Любов Некрасова: Ми з ними не маємо абсолютно ніяких зв'язків.
РБК-Україна: Карантин, який ввели по областях, вплинув на падіння рівня захворюваності?
Любов Некрасова: Це можна буде проаналізувати, якщо взяти інформацію про захворюваність за місяць. За тиждень складно проаналізувати. Я думаю, те, що дітей відправили по домівках - непогане рішення. Менше спілкуються - менше шансів захворіти.
РБК-Україна: чи Буде влада продовжувати карантин?
Любов Некрасова: Не знаю. У кожному регіоні влади повинні оцінити наскільки це необхідно.
РБК-Україна: За вашими даними, під час пандемії у 2009 році у Дрогобичі (Львівська область) від грипу померло близько 10 лікарів. У зв'язку з цим, немає проблеми з дефіцитом лікарів у лікарнях зараз?
Любов Некрасова: Поки що нічого не знаю. Але ми будемо отримувати цю інформацію. Це дуже важливе питання. Крім того, у нас в системі збору інформації також очікуються оновлення - з цього року ми будемо в щотижневому режимі збирати дані про захворюваність і смертність від пневмонії, важких гострих респіраторних інфекцій, а не раз на рік, як це було раніше.
РБК-Україна: Українці, які лікуються вдома, та яким призначено "Таміфлю" та інші подібні препарати, що купують ці ліки за свої гроші. Разом з тим, пацієнтам у лікарнях його видають безкоштовно. Чи Не розглядається питання безкоштовного розповсюдження цього препарату?
Любов Некрасова: У державного підприємства "Укрвакцина" є "Таміфлю", який залишився ще з пандемії 2009-ого року (термін придатності препарату 7 років - ред.). Його запаси зараз розподіляють по стаціонарах в якості гуманітарної допомоги. Ми запропонували міністерству охорони здоров'я розглянути питання про розповсюдження його серед сімейних лікарів.
РБК-Україна: В Європі смерті від грипу фіксуються тільки в Україні?
Любов Некрасова: Поки так.
РБК-Україна: Чому так виходить?
Любов Некрасова: В Європі інша ментальність. Вони там хворіють грипом по-іншому, тобто, благополучні верстви населення практично не хворіють їм. Забезпечені люди їздять в офіси на особистих автомобілях, живуть в котеджах, у них менше можливостей заразиться, оскільки вони позбавлені контактів з великою кількістю людей. В Європі, переважно, хворіють тільки мігранти та інші, менш заможні громадяни.
РБК-Україна: А в сусідніх країнах, наприклад, Росії, Білорусі, Польщі не фіксуються смерті від грипу?
Любов Некрасова: Поки не бачила такої інформації.
РБК-Україна: В Україні проводяться глобальні дослідження грипу?
Любов Некрасова: Немає. Ми тільки розпізнати вірус. Дослідження не проводяться, тому що це дуже дорогі фундаментальні роботи. Вони під силу лише чотирьох центрів по грипу - у США, Великобританії, Австралії та Японії. У цих країн є можливості і ресурси для цього. І їх даних для світової охорони здоров'я цілком достатньо. Ми, наприклад, відправляємо наші зразки для досліджень у Великобританію. Вони оплачуються Всесвітньою організацією охорони здоров'я.
Так як у нас в країні немає виробництва вакцин, тому вивчення структури вірусу дає представляє для нас суто науковий інтерес, не більше. Але ці дані дуже важливі фармацевтичним компаніям, які розташовані в Європі, США, Японії. Вони користуються цими результатами.
РБК-Україна: А у нас не збираються налагодити випуск вакцин від грипу?
Любов Некрасова: Це дороге задоволення.
Розмовляв Дмитро Уляницький