ua en ru

Як Луценко отримав першу "жертву" в регламентном комитете Рады

Як Луценко отримав першу "жертву" в регламентном комитете Рады З довіреної особи президента Борислава Розенблатта комітет ради рекомендував зняти недоторканність (УНІАН)

Комітет з питань регламенту Верховної Ради визнав достатньо обґрунтованим подання генпрокурора Юрія Луценка на зняття недоторканності з нардепа від "Блоку Петра Порошенка" Борислава Розенблата, а також на його затримання та арешт. Відтак він став першим нардепом, якого не підтримав регламентний комітет протягом тижня розгляду подібних подань на колег з інших фракцій. У документації та суті подання на Євгена Дейдея ("Народний фронт"), Олеся Довгого ("Воля народу"), Максима Полякова ("Народний фронт") та Андрія Лозового ("Радикальна партія") комітет постійно знаходив порушення. Як позбавляли недоторканності нардепа з президентської фракції, та чи було це рішення політичним, у репортажі РБК-Україна.

Регламентна завіса

На засідання регламентного комітету, який мав розглянути подання на зняття недоторканості проти нього нардеп від "Блоку Петра Порошенка" Борислав Розенблат йшов під світлом кількох телекамер. Але, будучи частим спікером від президентської фракції, цього разу він не зупинявся поговорити з журналістами.

Водночас опонент Розенблата, глава Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький плутано коментував минулі рішення парламентського комітету, який цього тижня систематично не давав згоди на притягнення нардепів до відповідальності.

- Ми стикнулися з тим, що – от завіса. І "ми" говоримо на чорне - біле, і навпаки. І - все. "Нас" більше нічого не цікавить, і "наші слова мають бути правильні". Так не буде, ми даємо свою сторону, ми даємо спростування всіх тих, фактично необґрунтованих тверджень, які заявляються, – жалівся Холодницький, зокрема щодо зняття недоторканності з представника НФ Максима Полякова. – І сьогодні ми покажемо ще більше цікавого. І я прийняв рішення – ми зробили цей, скажемо так, відеоролик. Він буде повністю близько години часу.

Підготовкою до демонстрації відеоролику Холодницький займався особисто. У той же час до зали почали сходитися члени регламентного комітету, а також з'явився генпрокурор Юрія Луценко.

Цього разу на комітет не прийшли Віктор Бондар з групи "Відродження" та Сергій Шахов з "Волі народу". Як відомо, під час розгляду подання на Полякова саме через суперечку з Шаховим генпрокурор зі скандалом покинув залу.

Коли засідання розпочинається, нардеп від БПП Володимир Арешонков "вичитує" журналістів. Мовляв, ті неправильно висвітлюють засідання комітету.

- Шановні наші, дуже поважні мною, представники важливої професії. В черговий раз наголошую на тому, що готуйтеся будь ласка до проведення і висвітлення засідання, - добирає слова нардеп крізь роздратування. - Відкрийте регламент і прочитайте: комітет свій висновок і своє рішення направляє голові Верховної ради. А далі голова верховної ради направляє його на розгляд до сесійної зали. Такий порядок. То хоча б висвітлюйте і терміни давайте так, як це в законі нашому.

Агент "Катерина"

- Ми формуємо нові традиції. Чи хоче хтось заявити про реальний чи потенційний конфлікт інтересів?, – каже в.о. голови регламентного комітету Ради Павло Пинзеник ("Народний фронт"), і запитує, дивлячись у бік двох депутатів від БПП Дмитра Лубінця та Володимира Арешонкова.

Руку підніміає Лубінець.

- Борислав Соломонович Розенблат є членом однієї фракції зі мною, - зізнається він, але при цьому роз'яснює, що трактувати наявність конфлікту інтересів може тільки НАЗК. – В присутності генерального прокурора звертаю увагу, що я особисто не вважаю, що це – конфлікт інтересів. Бо поки немає відповідного листа від НАЗК.

- Якщо хтось не відчуває конфлікт інтересів, про нього достатньо заявити, – намагається переконати Луценко.

Але одразу парирує Пинзеник:

- Давайте не розвивати цю тему, бо ви помиляєтесь.

Виступ Луценка дуже короткий – більшість виділеного для представлення подання часу він хоче витратити на демонстрацію оперативного відео, яке анонсував перед засіданням Холодницький.

Протягом майже годинного запису на екрані з'являється особа, схожа на нардепа Розенблата, яка нібито зловживає службовим становищем та вимагає хабар за вирішення бурштинових справ у Житомирській області. Запис веде агент під прикриттям НАБУ на ім'я "Катерина", яка хоче "легалізувати" видобуток цінного каміння в Житомирський області. Згідно відео, вона декілька разів зустрічалася з депутатом з грудня 2016 року по червень 2017 року у Києві, де нардеп розповідає про можливість впливати на рішення Житомирської обласної ради, суди, прокуратуру та посадових осіб в Держгеокадастрі, аби фірма, ку представляє "Катерина", змогла копати бурштин у Житомирській області.

Як ідеться на відео, гроші за вирішення "питань" агент передавала не самому Розенблату, а його охоронцю. З людиною, схожою на нардепа, "Катерина" лише домовлялася про суми.

- Мені треба хоча б 16,5 і 85 тисяч - це десь 20-ка доларів. Там не все просто, - говорить на відео нібито Розенблат на зустрічі 14 грудня 2016 року.

Наприкінці демонстрації відео з'являється запис інтерв'ю з одним із охоронців, який вказує, що гроші від "Катерини" просив передати саме нардеп від БПП.

Протягом більш ніж піврічної співпраці, агент НАБУ передавала охоронцю шість, десять, двадцять тисяч доларів.

Треба зазначити, що facebook-сторінка Розенблата майоріє записами на тему бурштину. Дуже часто про це він писав саме у ті дні, у які зустрічався з "Катериною". Наприклад, 23 лютого він пише радісний пост, що "зареєстрував у Верховній Раді новий законопроект про легалізацію бурштину".

Сьогодні я зареєстрував у Верховній Раді новий законопроект про легалізацію бурштину! Після того, як 7 лютого Верховна ...

Опубліковано Бориславом Розенблатом 23 лютого 2017 р.

На відео також фігурує і ім'я нардепа від "Народного фронту" Полякова, розгляд подання на зняття депутатської недоторканності якого розглядали напередодні в рамках розслідування цього ж кримінального провадження.

– "Укрбурштин" – це пана Полякова та їхньої партії відповідальність, – каже на відео людина з голосом, схожого на голос нардепа. Член "Народного фронту" Пинзеник, почувши це, починає усміхатися.

Закінчується "блокбастер" 19 червня, коли після вручення охоронцю Розенблата 200 тисяч доларів, його затримує НАБУ.

Борислав спокійний

- Ми обґрунтовуємо необхідність затримання та арешту тим, що народний депутат Розенблат, як це чітко видно із оперативного відео, має серйозний вплив не тільки на депутатський корпус, але і на інші гілки влади, зокрема судову, – спокійним тоном каже генпрокурор, навіть не дивлячись у бік Розенблата.

Але в другій частині промови Юрій Віталійович "вимикає" роль генпрокурора та звертається до Розенблата "неюридично". Спочатку нагадує присягу народного депутата.

- Борислав Соломонович, - спокійним та стишеним голосом звертається Луценко до Розенблата. – Я б на вашому місці, як ваш знайомий давній, сьогодні підписав би заяву про складення із себе депутатських повноважень. Тому що більшої ганьби для Житомирщини, для фракції БПП, для Верховної ради, для всього правлячого класу я собі не уявляю.

Нардеп реагує спокійно, називаючи відео "чудовим" та "художнім фільмом".

- Перед вами яскравий приклад боротьби бурштинової мафії з моєю депутатською діяльністю, – каже спочатку він. Мовляв, він навпаки у своїй роботі хоче легалізувати видобуток дорогоцінного каменю.

Згодом він бере в руки кілька роздрукованих аркушів та зачитує пояснення – при цьому його тон на середині виступу підвищується.

- Все те, що ідеться в поданні прокурора, починаючи з 8 аркуша і далі я розцінюю виключно як результат ретельно спланованої співробітниками НАБУ і САП брутальної провокації, - голосно промовляє Розенблат. - Подання на мене є незаконними, необґрунтованими і недостатніми для прийняття рішень.

Пізніше Розенблат пояснить: справжність відео він не спростовує, але каже, що його слова на ньому "правильно" змонтовані. Мовляв, з "Катериною" він зустрічався і розмовляв на різні теми. В одному з клопотань до комітету нардеп просить запросити на засідання агента, щоб поставити їй запитання. Але комітет відмовляє.

Ще одна претензія Розенблата – проведення негласних слідчих дій щодо нього. Мовляв, це заборонено законодавством. Щодо цього дискусія розпалилася напередодні під час розгляду подання на Полякова. Ще на початку засідання комітету по Розенблату генпрокурор вручив в.о. голові комітету Пинзенику витяг з ЄРДР про реєстрацію провадження, щоб перевірити законність дій працівників НАБУ у цій "бурштиновій справі".

Дискусія тривала спокійно до сесії запитань і відповідей, коли Юрій Луценко не витримав і почав кричати на Розенблата.

- Борис Соломонович, для мене все закінчилося в момент, коли я побачив, як ви говорите агенту "Катерині": "Сонце, у нас таке життя, б***ь, з цією дибільною країною". Борис Соломонович, складайте мандат, припиняйте тут кіно! Ви все це вчинили! Перестаньте тут грати в янгола невинного…"дибільною країною". Ви присягали на вірність українському народу і цій державі! Ви сьогодні уособлюєте український народ! З ганьбою для нього! - каже Луценко.

- Я дуже виважена людина, - намагається відповісти спокійно Розенблат.

- Я бачу. Все зважуєте - бурштин, бабки! - перебиває Луценко і в залі частина журналістів і операторів починають аплодувати.

Під час обговорення трьох подань стає зрозумілим рішення, на яке цього разу готовий комітет. Наприклад, нардеп від "Радикальної партії Олега Ляшка" Олег Купрієнко, який протягом тижня на всіх засіданнях критикував подання генпрокуратури, цього разу підтримав Луценка.

- Сьогодні у нас засідання регламентного комітету суттєво відрізняється, – каже Купрієнка та пояснює, що його образили висловлювання Розенблата. – Ці слова, як називають мою країну…

З неприхованою підтримкою виступають і представники БПП Павло Кишкар та Дмитро Лубінець.

Після кількагодинного обговорення та перерви у засіданні Пинзеник оголошує неочікуване рішення:

- За поданням про дозвіл на притягнення до кримінальної відповідальності комітет вважає, що це подання є законним, мотивованим, а також достатньо обґрунтованим.

За це голосують усі члени комітету "за". На затримання та арешт комітет теж дає "добро", але конфігурація дещо змінюється: утрималися Пинзеник, а також його заступник Арешонков ("БПП") і Михайло Папієв ("Опоблок").

Після рішення Розенблат швидким кроком іде коридором комітету, не залишаючись на слово для преси.

- Це - емоції, - коротко пояснює він рішення.

Згодом в інший бік коридору у свій кабінет іде в.о. голови комітету Пинзеник.

- Це більше емоційне рішення. Політичне, – із втомленим виразом обличчя каже він.